Środa, 1 maja 2024 r., imieniny Józefa, Jeremiego, Lubomira

Pogotowie Reporterskie

Rozmawiali o zdrowiu, geriatrii i rodzinach

(fot. Adam Staśkiewicz)

 

Jak wygląda sytuacja zdrowotna w województwie łódzkim dwa lata po pandemii? Ile mamy w regionie rodzin zastępczych? Czy dużo dzieci czeka na adopcję? Jak wygląda opieka w Domach Pomocy Społecznej? Między innymi na te pytania odpowiadano dzisiaj podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wziął w nim udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz wicemarszałkowie: Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba.

O sytuacji zdrowotnej z uwzględnieniem chorób zakaźnych, w szczególności zachorowań na grypę i COVID-19 opowiedziała Magdalena Amrozik, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Szpitale i poradnie podległe samorządowi województwa łódzkiego są przygotowane zarówno pod względem organizacyjnym, jak i infrastrukturalnym na ryzyko związane z ewentualną kolejną pandemią.

- W przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń epidemicznych, liczy się szybkie podjęcie decyzji. Dlatego podmioty lecznicze otrzymały tysiące sprzętu i aparatury medycznej oraz środki ochrony indywidualnej – mówiła dyrektor Amrozik.-  Zrealizowaliśmy na przykład projekt „COVID-19”, który pozwolił w krótkim czasie wyposażyć 36 szpitali i poradni. Zakupiono 220 mln sztuk środków ochrony indywidualnej za 82,9 mln zł, a także sprzęt i aparaturę medyczną, środki transportu i systemy informatyczne za 82 mln zł.

Podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego dyskutowano także o opiece w Domach Pomocy Społecznej, których mamy w regionie 1499. Przedstawiono statystyki odnoście geriatrii. W województwie łódzkim mamy 35 lekarzy geriatrów, do tego 6 jest w trakcie specjalizacji. Mamy także 53 pielęgniarki geriatryczne.

Sytuację pieczy zastępczej przeanalizowała Katarzyna Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Wyliczała, że w województwie łódzkim maleje liczba rodzin zastępczych. - W 2020 roku było ich 2841, zaś w ubiegłym – 2699. Maleje też liczba dzieci przebywających w rodzinach zastępczych. W 2020 było ich 3906, zaś w 2023 - 3676 - mówiła Katarzyna Maciołek.

Najwięcej rodzin zastępczych mamy w Łodzi, potem w powiecie zgierskim, kutnowskim i pabianickim. Najmniej jest ich w powiecie brzezińskim.

W ubiegłym roku na adopcję czekało 99 dzieci, natomiast kandydatów na rodziców adopcyjnych było 63. Najczęściej nowy dom znajdowały maluchy w wieku od roku do czterech lat.

Kolejne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w marcu.

Skomentuj [ 0 ]
17:00, 23.02.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET