Sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Pogotowie Reporterskie

Łask. Gmina apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności

 

U W A G A! – Gmina Łask nie podpisała umów z żadnymi firmami, które pojawiają się u mieszkańców w celu udzielania informacji o możliwości pozyskania dofinansowania na instalacje fotowoltaiczną, pompy ciepła lub rekuperacji. Za podjęcie przez Państwa rozmów i podpisanie indywidualnych umów Gmina nie bierze żadnej odpowiedzialności, a wręcz przeciwnie, ostrzega przed poniesieniem niepotrzebnych kosztów.

Obecnie nie są prowadzone kontrole pieców z urzędu. Inwentaryzacja budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków składa się z 2 elementów:

- Obowiązkowego – inwentaryzacji źródła ciepła (należy złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła na stronie ceeb.gov.pl lub w Urzędzie Miejskim w Łasku);

- Dobrowolnego – inwentaryzacji parametrów technicznych budynku (można wykonać samodzielnie na stronie ceeb.gov.pl lub zamówić na stronie ceeb.gov.pl lub zlecić wykonanie kominiarzowi w trakcie przeglądu).

Natomiast w celu pozyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła Gmina Łask udziela konsultacji w ramach programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Miejskim w Łasku od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 11:00.

Gmina Łask informuje, że od 1 maja 2018 roku obowiązuje Uchwała Nr XLIV/548/17 i zmieniająca Nr L/597/22 Sejmiku Województwa Łódzkiego, tzw. „Uchwała antysmogowa” wprowadzająca ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw na obszarze województwa łódzkiego.

Uchwała zakazuje stosowania paliw:

- w których udział masy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15%, za wyjątkiem paliw o wartości opałowej niemniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większym niż 12%;
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
- stałą o wilgotności powyżej 20%.

Kotły na paliwa stałe (kotły z płaszczem wodnym):

- od 1 maja 2018 r. nowe kotły muszą spełniać wymagania 5 klasy i ekoprojektu;
- do 1 stycznia 2025 r. należy wyłączyć z eksploatacji kotły poniżej 3 klasy i pozaklasowe;
- do 1 stycznia 2028 r. należy wyłączyć z eksploatacji kotły 3 i 4 klasy (pozostają tylko kotły 5 klasy);
- od 1 stycznia 2020 r. w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej można eksploatować tylko kotły 5 klasy (zainstalowane przed wejściem w życie uchwały) i ekoprojektu.

 

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (kozy, piece, kominki):

- od 1 stycznia 2022 r. nowe piece/kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu;
- od 1 stycznia 2026 r. można eksploatować tylko kominki ekoprojektu (do tej pory należy wymienić wszystkie inne lub doposażyć w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu);
- od 1 stycznia 2022 r. w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej można eksploatować tylko kominki ekoprojektu (do tej pory należy wymienić wszystkie inne lub doposażyć w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu).

Skomentuj [ 6 ]
12:30, 25.03.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Janek @ 15:08, 25.03.2024r. IP: *.*.184.26

Zaczyna się wywłaszczanie z prywatnych budynków - brawo Tusk

Piotr @ 19:14, 25.03.2024r. IP: *.*.227.142

Wywłaszczanie, bo nie chcemy, byście nas zatruwali gryzącym, kwaśnym dymem z palenia śmieci i wątpliwej jakości paliw? Proponuję zatkanie komina od góry i wdychanie swoich smrodów samemu.

Kazimierz @ 13:37, 26.03.2024r. IP: *

PIS, PO - jedno wielkie zło!
Albo kontynuacja, albo Konfederacja.
Szanowni Wyborcy, nie dajcie się jak dzieci ani na kropelkę - po raz kolejny nabić w butelkę.
Wybierajcie rozsądnie, aby żyć godnie!

Jacek @ 19:24, 26.03.2024r. IP: *.*.64.236

W kotle 5 klasy nie da się spalić śmieci? Da się. To dlaczego ludzi, którzy nabyli legalnie kocioł bezklasowy i palą w nim węglem ktoś chce karać? Dziś kotły, jutro auta na benzynę, a pojutrze zakaz jedzenia mięsa. Wszystko w trosce o planetę.

Wacek @ 10:50, 27.03.2024r. IP: *

Jacek, a widziałeś w ogóle kocioł V klasy? Co do klasy kotłów, to chodzi głównie ich sprawność, tzn. ile paliwa trzeba w dany kocioł wwalić aby uzyskać pożądany efekt, albo mówiąc w skrócie, czy aby mieć w domu 20-22 stopnie C w ciągu doby, do kotła trzeba wsypać 5 kg czy 30 kg węgla. Tak, węgla, dobrego węgla, na spalaniu śmieci ww. efektu nie osiągniesz.

Ja @ 15:42, 27.03.2024r. IP: *.*.178.162

Gryzą się lewicowi debile którzy pieca w życiu na oczy nie widzieli. Ehh tragedia z tym wszystkim. Na puszczani jedni Na drugich specjalnie. Nic się nie poprawi.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET