Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą
Dziś obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Z tego powodu przypominamy o kulturze i szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego. Dzisiejsze święto jest obchodzone nie tylko w Polsce ale również w wielu europejskich krajach, a jego głównym celem jest uświadomienie kierowcom prawidłowych postaw na drodze. Policjanci również przyłączają się do tej akcji, tym bardziej, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z najważniejszych priorytetów.
Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" lub co gorsza na czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko niektóre z zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. W sposób szczególny zadbajmy dzisiaj o wzajemną uprzejmość na drodze.
Za kierownicą powinniśmy pamiętać o tym, aby być tolerancyjnym wobec niedoświadczonych lub uczących się, czy starszych kierowców – nie krzyczmy przez uchyloną szybę, nie gestykulujmy w złości. Pamiętajmy też o tym, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych rozmawiając np. przez telefon. Do najczęstszych grzechów kierowców należą również:
- nieużywanie kierunkowskazów,
- jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania,
- wyprzedzanie na skrzyżowaniu,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych,
- parkowanie w miejscu niedozwolonym oraz nadmierna prędkość, która jak pokazują policyjne statystyki jest nadał główna przyczyną wypadków drogowych.
Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze mają znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo a także zwiększa także płynność ruchu. Do takich pozytywnych zachowań możemy zaliczyć m.in.: jazdę na tzw. "suwak", parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy potrzebuje np. z powodu awarii pojazdu.
Stop agresji na drodze!
Policjanci z województwa łódzkiego korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej stopagresjidrogowej@ld.policja.gov.pl. Każdy kto posiada filmy oraz zdjęcia na których widać rażące naruszenia przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym lub agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego może przesłać pod ten adres.
Nadesłane materiały policjanci analizują pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń.
Kierowcy muszą mieć świadomość, że nawet brak patrolu Policji nie zwalnia z konieczności przestrzegania przepisów. Do policjantów najczęściej trafiają sprawy dotyczące niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania oraz wykroczenia wobec pieszych. W przypadku rażących wykroczeń policjanci kierują wniosek o ukaranie do sądu, który może nawet zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem oraz orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Pamiętajmy, że powyższe rady powinny być przestrzegane przez kierowców nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą, ale za każdym razem kiedy wsiadamy za „kółko”. Bądźmy rozważni na drodze. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie manewry w ruchu drogowym wykonywać w sposób prawidłowy i przemyślany. Tak naprawdę nasze bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze zależy od nas samych.
Chcesz aby inni kierowcy odnosili się do Ciebie z kulturą i szacunkiem? Zacznij wprowadzać powyższe wskazówki w życie a wtedy inni kierowcy odwdzięczą Ci się tym samym.
sierż. Mateusz Piliński
- Skomentuj [ 0 ]
- 09:04, 05.04.2024 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- 25. Święto Truskawki w Buczku (zdjęcia, video)
- Łask. Odeszli do wieczności
- 25. Święto Truskawki w Buczku- niedziela (zdjęcia, video)
- Podziękowania z CSiR w Łasku
- Dotacje dla sołectw i oczyszczenie Zalewu „Zajączek” – kolejne inwestycje w gminie Łask
- 10. Festiwal Róż w Łasku na antenie TVP3 Łódź
- ZUS: jesteśmy przygotowani do wypłaty renty wdowiej od 1 lipca
- Łask. Medale dla małżonków
- Czerwcowy numer Panoramy Łaskiej
- Ostrzeżenie przed upałem
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
- Sprzedam słoiki
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Co ci peyrolło z tymi ośmiorniczkami?
- Dla lepszego zrozumienia tych kombinacji finansowych warto jest zobrazować w przystępny sposób ja
- Jeśli chodzi o kiedy, data jest znana. Nastąpi to po 6 sierpnia.
- Czyli co? Ma pompować wodę z Grabi do Łasku, ale gdzie, na rynek, na Witaminkę, w czwartki na ta
- Następne oszustwo. Jak komuś się należy więcej to obetna. Dadzą średnio 300zl a resztę ukrad
- Starosta powiedział, ze pole golfowe bedzie budował kolo dworku w Ostrowie. Ciekawe kiedy wprowadz
- Ela! a czemu nie z Buczku do Łasku? Łask ma się wykosztować dla ościennej i podobno zasobnej gm
- Patrząc na twoje paznokcie, ty papier bardzo oszczędzasz.
- Przecież o sprawie uszkodzonej elewacji na szkole pani burmistrz mówiła już bardzo dawno i możn
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku