Wtorek, 30 kwietnia 2024 r., imieniny Katarzyny, Mariana, Lilii

Pogotowie Reporterskie

STOP HEJT! Hejtując narażasz się na odpowiedzialność karną!

W dobie ostatnich wielu komentarzy pod postami, przypominamy, że nikt w internecie nie jest anonimowy a za komentarze odpowiadają osoby, które je napisały. Laskonline współpracuje z policją i aktualnie prowadzone są postępowania w sprawie obraźliwych komentarzy. O ich wyniku poinformujemy Czytelników. Hejt to jedna z form cyberprzemocy, która charakteryzuje się obrażaniem czy ośmieszaniem osoby. Poczucie anonimowości sprawia, że niektórzy pozwalają sobie na dużo więcej niż w bezpośrednich kontaktach. 

Hejt to jedna z form cyberprzemocy, która charakteryzuje się obrażaniem czy ośmieszaniem osoby. Poczucie anonimowości sprawia, że niektórzy pozwalają sobie na dużo więcej niż w bezpośrednich kontaktach. Razem z łaską policją powiedz nie - dla bezkarności w sieci!
Hejt to przede wszystkim agresywne i nienawistne komentarze. Wyzwiska, przekleństwa i obelgi wypisywane na internetowych forach czy też portalach społecznościowych, mają jednak swoje granice. Tą granicą są znamiona czynu zabronionego. Ściganie większości z nich następuje na wniosek pokrzywdzonego - oznacza to, że sprawa wymaga wniesienia prywatnego aktu oskarżenia. Warto jest to robić, by nie dawać hejterom poczucia bezkarności. Dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie poradzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją. Jeśli dotrą do nas – rodziców, pedagogów czy po prostu dorosłych, sygnały o takim dręczeniu kogokolwiek natychmiast reagujmy! Reagujmy na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się niego! 

Rzekoma anonimowość w internetowym świecie sprawia, że ludzie pozwalają sobie na więcej w sieci niż podczas kontaktu bezpośredniego. Jednym zdaniem za dużo, można narazić się na postępowanie karne. 

Hejter nie jest bezkarny!

Istnieje kilka artykułów, które opisują zachowania mieszczące się w definicji hejtu i są przestępstwem. Oto one:

Groźba karalna – art. 190 Kodeks Karny

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Stalking – art. 190a Kodeks Karny

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zniesławienie – art. 212 Kodeks Karny

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Znieważanie osoby – art. 216 Kodeks Karny

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Znieważenie lub naruszenie nietykalności z powodu przynależności narodowej,

etnicznej czy wyznaniowej i innych – art. 257 Kodeks Karny

Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat

3.

Ponadto w Kodeksie Wykroczeń pojawia się art. 107 o treści:

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Jeżeli widzisz w sieci, coś co Cię niepokoi – nie wahaj się. Reaguj, zgłaszaj! 

Gdzie?

Incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci: https://incydent.cert.pl
Nielegalne treści w Internecie: https://dyzurnet.pl

 

 

sierżant sztabowy Bartłomiej Kozłowski

Skomentuj [ 0 ]
07:41, 17.04.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET