Sobota, 27 lipca 2024 r., imieniny Natalii, Aureliusza, Jerzego

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie jest ogrodem Polski

 

Już po raz trzeci w sąsiedztwie pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, w inspirującym otoczeniu tutejszych ogrodów, mieszkańcy naszego regionu wzięli udział w Festiwalu Ogrodniczym „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

Pałac w Nieborowie oraz okalające go ogrody to miejsce wprost wymarzone na festiwal poświęcony kwiatom, krzewom i drzewom. I tym razem Urząd Marszałkowski przygotował mnóstwo atrakcji dla mieszkańców województwa. Był kiermasz ogrodniczy, warsztaty, prelekcje, konkursy, pokazy i wiele okazji do wspaniałej, rodzinnej zabawy.

Podczas kiermaszu, w którym wzięło udział kilkudziesięciu wystawców,  można było kupić rośliny, drzewa, krzewy i sadzonki oraz artykuły ogrodnicze i florystyczne.

- Jestem tu już drugi raz. Ogród to moja pasja, a tutaj mogę kupić ciekawe odmiany roślin oraz zyskać cenne informacje. A wszystko w przepięknym otoczeniu - dzieliła się wrażeniami Anna Tokarska, która przyjechała na festiwal z Sieradza.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona ogrodnictwu, podczas której można było posłuchać specjalistów z zakresu florystyki czy architektury krajobrazu. Otworzył ją znany z telewizyjnych występów doktor Artur Zagajewski, botanik i współpracownik Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Ze swadą opowiadał o królowych późnowiosennych ogrodów, czyli różach i piwoniach.
- To piękne kwiaty, które będą chlubą każdego ogrodu - mówił.

Eksperci, między innymi z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, dzielili się wiedzą o ziołach rosnących wokół nas, czy uprawie ziół w donicach.

Ogromnym powodzeniem wśród gości festiwalu cieszyły się także warsztaty, podczas których można się było nauczyć układania bukietów z suchych kwiatów, czy tworzenia świec z pszczelego wosku. W strefie kulinarnej mieszkańcy brali udział w pokazach przyrządzania potraw na bazie owoców i warzyw z dodatkiem kwiatów jadalnych, na przykład tatara z suszonych pomidorów z dodatkiem… bratków. Przyrządzonych potraw można było od razu skosztować. Tak jak dań i wypieków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z naszego województwa.

Były pokazy filmów przyrodniczych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych oraz rodzin. Można było pograć w wielkogabarytowe szachy, jengę XXL, a także w gumę i klasy, wziąć udział w rodzinnych zabawach: biegu w workach, przeciąganiu liny.

Muzyczną gwiazdą festiwalu była Grohman Orchestra złożona z muzyków Filharmonii Łódzkiej. Wystąpił z nią gitarzysta i wokalista Bartek Grzanka.

Podczas festiwalu poznaliśmy laureatów konkursu „Zielona Architektura Zdrowia”, w którym zgłaszane były projekty ogrodów hortiterapeutycznych, czyli wspierających rekonwalescencję w placówkach służby zdrowia. Pomysły miały nawiązywać do walorów przyrodniczych województwa łódzkiego, zwłaszcza parków krajobrazowych. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie dwóch całorocznych ogrodów - przy Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Skłodowskiej – Curie w Zgierzu. Pula nagród wyniosła aż 60 tys. zł. Zwycięzców konkursu nagrodzili Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Beata Dróżdż, radna Sejmiku WŁ.

- Gdy dwa lata temu rozpoczynaliśmy projekt Łódzkie ogrodem Polski, mieliśmy obawy, czy on się uda. Udał się znakomicie. Cieszę się, że możemy ten projekt rozwijać, dodawać nowe elementy i wydarzenia, takie jak ten konkurs. To świetnie, że jest nas tu coraz więcej, bo bardzo mi zależy, aby te nasze spotkania cieszyły się coraz większą frekwencją - mówił marszałek Grzegorz Schreiber.

- Ogromne gratulacje dla zwycięzców. Cieszy, że laureaci konkursu to sama młodość. To kolejny dowód na to, że województwo łódzkie jest wyjątkowe. To, co państwo zaprojektowali jest równie wyjątkowe – dodała radna Beata Dróżdż.

 

Laureatami konkursu zostali

Projekt ogrodu przy Szpitalu im. Kopernika w Łodzi

1. miejsce - Dookoła, Natalia Bańdo. Nazwa Projektu: Wzniesienia łódzkie

2. miejsce - Sztukaogordu.pl Monika Sobczyk. Nazwa Projektu: Ogród terapeutyczny inspirowany Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich

3. miejsce - Albert Rejman. Nazwa Projektu: Hortus Ogród Terapeutyczny

 

Projekt ogrodu przy Szpitalu im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

1. miejsce - Eliza Kaczor. Nazwa Projektu: Ścieżki lasu

2. miejsce - Greentec Studio Wojciech Bobek. Nazwa Projektu: Ogród Leśna polana

3. miejsce - Maja Bogus. Nazwa Projektu: Terapeutyczne meandry - ogród terapeutyczny na skwerze przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

Skomentuj [ 0 ]
11:35, 10.06.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama

DoĹźynki 2024

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET