Niedziela, 16 czerwca 2024 r., imieniny Aliny, Justyny, Benona

Pogotowie Reporterskie

Hulaj na hulajnodze bezpiecznie

 

Hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Ta zależność, to nie tylko przywileje, ale także obowiązki. Jeden z najgorętszych trendów miejskich ostatnich lat jest bezpieczny, pod warunkiem, że kierujący hulajnogą elektryczną przestrzega obowiązujących przepisów.

Szczególnie w centrum miasta, hulajnoga elektryczna to szybki i wygodny sposób na przemieszczanie się. Dzięki niej, unikamy stania w korkach a przy okazji jest to czas przyjemnej aktywności. Nic dziwnego, że zazwyczaj w sezonie wiosenno – letnim, przesiadamy się z samochodów na ten alternatywny środek transportu. Natomiast największymi entuzjastami hulajnóg są dzieci i młodzież, a do nas, dorosłych należy nauczenie ich zasad bezpiecznego użytkowania tego typu pojazdów.

Kierujący hulajnogami elektrycznymi byli sprawcami 264 wypadków w 2023 roku. Te dane dotyczą obszaru całej Polski. Zachowanie użytkowników hulajnóg elektrycznych ma istotny wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie  przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się poważnymi urazami a nawet śmiercią. W minionym, 2023 roku, w  49 zdarzeniach na terenie całego kraju, sprawcy, kierujący takim środkiem transportu, spowodowali wypadki drogowe, poprzez najechanie pieszego.

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, do których należą także użytkownicy hulajnóg elektrycznych, a także kierujących pojazdami, policjanci apelują o rozwagę, przypominając obowiązujące przepisy i ostrzegając przed konsekwencjami, jakie czekają na łamiących prawo. 

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
 • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
 • zachowanie szczególnej ostrożności;
 • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu;

- za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 złotych;
- za przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 złotych;
- za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu rowerem lub hulajnogą elektryczną przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu (do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka mandat wynosi 1000 złotych, w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) mandat wynosi 2500 złotych;
- za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych - kara w wysokości 100 złotych.

 

Apelujemy o bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego! Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

tekst: Dagmara Mościńska

video: sierż. Mateusz Piliński

 

Źródło: KWP Łódź

 

Skomentuj [ 0 ]
16:25, 10.06.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama
Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze


Pogoda

FacebookNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET