Ogród dla pacjentów
Niezwykły ogród powstanie przy Szpitalu Kopernika w Łodzi. Będzie pełen roślin i kwiatów leczniczych. Wybrany został właśnie projekt ogrodu. Teraz pora na jego realizację.
Rośliny, które znajdą się w ogrodzie mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające.
Pojawi się m.in. grab pospolity. Dzięki niemu łatwiej się oddycha. Grab pospolity pomaga lepiej funkcjonować oskrzelom i płucom oraz wspomaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych. Dawniej z jego kory i liści przygotowywano leki na bóle reumatyczne. Będzie leszczyna pospolita.
Od wieków używano jej w zaburzeniach hormonalnych i przemiany materii, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego oraz przewlekłych chorobach skórnych. Pojawi się trzmielina europejska, której jedną z najważniejszych właściwości jest zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Pomaga regulować poziom lipidów, co ma korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia.
Znajdziemy też porzeczkę alpejską oraz winobluszcz trójklapowy.
Szpital Kopernika w Łodzi jest wiodącym ośrodkiem onkologicznym w kraju, tutaj przyjeżdżają się leczyć chorzy nie tylko z województwa, ale też z całego kraju. Lekarze wciąż podejmują się innowacyjnych terapii, przeprowadzają zabiegi, które rewolucjonizują leczenie.
- Pacjenci są tutaj pod opieką wybitnych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że oprócz terapii, najlepszych lekarstw, najnowocześniejszego sprzętu, wiele dobrego potrafi zdziałać sama natura, a rośliny mają leczniczą moc. Wierzę, że w tym ogrodzie pacjenci choć na moment zapomną o chorobie, odpoczną, zrelaksują się i uśmiechną - mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Ogród hortiterapeutyczny w Szpitalu Kopernika pomoże zmniejszyć stres i niepokój u pacjentów.
- Badania pokazują, że wpatrywanie się w naturalną zieleń przyczynia się już po kilku minutach do obniżenia ciśnienia krwi i częstotliwości uderzeń serca - tłumaczyła dr Anna Cieślak-Wojciechowska – psychoonkolog ze Szpitala Kopernika w Łodzi. – Pacjenci, którzy przebywają wśród roślin szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i szybciej wracają do zdrowia.
Projekt ogrodu dla Szpitala Kopernika w Łodzi został wybrany w konkursie „Zielona Architektura Zdrowia”. Jego organizatorem jest Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
- To dla nas bardzo ważny projekt. Ogród znajdzie się w samym sercu naszej przychodni onkologicznej, wokół są gabinety badań, rejestracja. To będzie odpowiednie miejsce, żeby odpocząć,
przysiąść, zregenerować się, czekać na podanie chemioterapii - mówi Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii Szpitala Kopernika w Łodzi.
Kolejnym szpitalem, wokół którego powstanie ogród będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.
Historia hortiterapii sięga starożytności. Już wówczas powszechnie znane było dobroczynne oddziaływanie ogrodów na zdrowie i psychikę człowieka. Hortiterapia polega na wykorzystywaniu roślin i prac ogrodniczych w walce z chorobami. Pomaga ona przy rekonwalescencji po przebytych urazach, udarach lub chorobach przewlekłych. Obcowanie z przyrodą pozwala pacjentom na szybszy powrót do zdrowia.
- Skomentuj [ 0 ]
- 17:15, 08.07.2024 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Nabór wniosków na dotacje PFRON
- KAS rozbiła magazyn kontrabandy i zabezpieczyła papierosy warte prawie 1,8 mln zł
- Zaginiony Mariusz Kozioł
- Szczęśliwy finał poszukiwań mężczyzny w kryzysie emocjonalnym
- Łask. Odeszli do wieczności
- Jednego dnia dwóch kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości
- 45. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę
- Dożynki Województwa Łódzkiego w Buczku (video)
- Piknik charytatywny "Zmotoryzowani Sercem"
- Modernizacja Orlika na Przylesiu– prace nabierają tempa
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam betoniarkę sprawna
- Cisy krzewy
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694972047
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Malowanie
- STODOLA
- Remont garażu
- CISY KRZEWY
- Sprzedam Opel Meriva
- Do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Przepraszam mam pytanie za vo odpowiada w starostwie pan Szczepaniak i czy to prawda że wyviąga po
- 1.Po co ci mieszkania komunalne? Masz swoje, niezłe. 2. Sprawdź sobie w ustawie jakie są zadania
- W punkt. Młodzieżowa rada miasta tak jak jej guru kieruje się zasadą, że gęba pełna frazesó
- Jakie miasteczko, taka tradycja. A jak tradycja, to ciągłość musi być i warczenie co noc i jazg
- Ruszyło!
- Tak jak złoty hydrant
- Ile mieszkań komunalnych lub na wynajem wybuduje gmina Łask ?
- Czy to prawda, że czarna róża z miasta Łodzi pochodzi?
- Bedo zatwierdać schwarce Rose?
- Kabaretu ciąg dalszy nastąpi 🤪.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej