Środa, 24 lipca 2024 r., imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego

Pogotowie Reporterskie

Ogród dla pacjentów

Niezwykły ogród powstanie przy Szpitalu Kopernika w Łodzi. Będzie pełen roślin i kwiatów leczniczych. Wybrany został właśnie projekt ogrodu. Teraz pora na jego realizację.

Rośliny, które znajdą się w ogrodzie mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. 

 Pojawi się m.in. grab pospolity. Dzięki niemu łatwiej się oddycha. Grab pospolity pomaga lepiej funkcjonować oskrzelom i płucom oraz wspomaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych. Dawniej z jego kory i liści przygotowywano leki na bóle reumatyczne. Będzie leszczyna pospolita.

Od wieków używano jej w zaburzeniach hormonalnych i przemiany materii, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego oraz przewlekłych chorobach skórnych. Pojawi się trzmielina europejska, której jedną z najważniejszych właściwości jest zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Pomaga regulować poziom lipidów, co ma korzystny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia.

Znajdziemy też porzeczkę alpejską oraz winobluszcz trójklapowy.

Szpital Kopernika w Łodzi jest wiodącym ośrodkiem onkologicznym w kraju, tutaj przyjeżdżają się leczyć chorzy nie tylko z województwa, ale też z całego kraju. Lekarze wciąż podejmują się innowacyjnych terapii, przeprowadzają zabiegi, które rewolucjonizują leczenie.

- Pacjenci są tutaj pod opieką wybitnych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że oprócz terapii, najlepszych lekarstw, najnowocześniejszego sprzętu, wiele dobrego potrafi zdziałać sama natura, a rośliny mają leczniczą moc. Wierzę, że w tym ogrodzie pacjenci choć na moment zapomną o chorobie, odpoczną, zrelaksują się  i uśmiechną - mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

 

Ogród hortiterapeutyczny w Szpitalu Kopernika pomoże zmniejszyć stres i niepokój u pacjentów.

-  Badania pokazują, że wpatrywanie się w naturalną zieleń przyczynia się już po kilku minutach do obniżenia ciśnienia krwi i częstotliwości uderzeń serca -  tłumaczyła dr Anna Cieślak-Wojciechowska – psychoonkolog ze Szpitala Kopernika w Łodzi. – Pacjenci, którzy przebywają wśród roślin szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i szybciej wracają do zdrowia.

 

Projekt ogrodu dla Szpitala Kopernika w Łodzi został wybrany w konkursie „Zielona Architektura Zdrowia”. Jego organizatorem jest Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

- To dla nas bardzo ważny projekt. Ogród znajdzie się w samym sercu naszej przychodni onkologicznej, wokół są gabinety badań, rejestracja. To będzie odpowiednie miejsce, żeby odpocząć,

 

przysiąść, zregenerować się, czekać na podanie chemioterapii - mówi Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii Szpitala Kopernika w Łodzi.

 

Kolejnym szpitalem, wokół którego powstanie ogród będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

 

Historia hortiterapii sięga starożytności. Już wówczas powszechnie znane było dobroczynne oddziaływanie ogrodów na zdrowie i psychikę człowieka. Hortiterapia polega na wykorzystywaniu roślin i prac ogrodniczych w walce z chorobami. Pomaga ona przy rekonwalescencji po przebytych urazach, udarach lub chorobach przewlekłych. Obcowanie z przyrodą pozwala pacjentom na szybszy powrót do zdrowia.

Skomentuj [ 0 ]
17:15, 08.07.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


DoĹźynki 2024

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze


Pogoda

FacebookNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET