Środa, 24 lipca 2024 r., imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego

Pogotowie Reporterskie

Przypominamy- upały mogą być zabójcze!

(fot. KPP Łask)

Apelujemy o zachowanie najwyższej ostrożności, ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury powietrza. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich w samochodach bądź na otwartym terenie, gdzie grozi im przegrzanie albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

Zapowiadane wysokie temperatury powietrza, w przeszłości nieraz przynosiły zarówno w naszym regionie, jak i w innych województwach wiele przypadków narażenia osób wymagających opieki, przede wszystkim - dzieci, na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

 

 

 

Auto pozostawione w pełnym słońcu nagrzewa się niczym kuchenny piekarnik. Nawet jeżeli wydaje się nam, że wychodzimy do sklepu czy banku zaledwie na chwilę, w ciągu tych kilku minut może dojść do tragedii. Właśnie dlatego miejscowi policjanci apelują, by w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt. 

 

 

 

Pamiętaj!

 

 

 

Na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl artykułu 162§1 Kodeksu Karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 3.

 

 

 

Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112.

 

 

 

Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi należy się kierować. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z artykułem 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha.

 

Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły.

 

Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

 

 

 

sierżant sztabowy Bartłomiej Kozłowski

Skomentuj [ 0 ]
15:40, 09.07.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama


DoĹźynki 2024

Popularne artykuły


ReklamaNajnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze


Pogoda

FacebookNajnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET