Środa, 11 września 2024 r., imieniny Jacka, Dagny, Prota

Pogotowie Reporterskie

Kampania "Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko"

(fot. KPP Łask)

Wciąż wiele osób sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory. Większość osób nawet nie wie jak wygląda droga hamowania rozpędzonego pociągu i jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzeganie przepisów w rejonie przejazdów kolejowych. Dlatego dzielnicowi z łaskiej komendy po raz kolejny przyłączyli się do akcji profilaktycznej pod nazwą „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”.


W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko” zorganizowanej w piątek, 30 sierpnia 2024 roku przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., łascy dzielnicowi wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami kolei podnosili świadomość uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych. Piątkowa akcja prowadzona była w rejonie przejazdu kolejowego w Łasku - Wiewiórczynie. Mundurowi apelowali do kierowców samochodów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego przypominając, że stosowanie podstawowych przepisów to najbardziej skuteczny sposób, aby nie dochodziło do kolejnych tragedii na torach.

Akcja ma na celu ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach kolejowych oraz edukację uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpieczeństwa podczas korzystania z przejazdów kolejowych. W ramach działań policjanci czuwali na tym, aby na przejazdach kolejowych i w ich okolicach nie dochodziło do zdarzeń drogowych. 

Przypominamy:
Taryfikator bardzo surowo traktuje uczestników ruchu przekraczających przejazdy kolejowe niezgodnie z przepisami. Mandat poniżej 1000 złotych można uznać za łut szczęścia, niezależnie od tego, czy jest się pieszym, czy też kierowcą pojazdu.

PIESZY NA PRZEJEŹDZIE
Pieszy może otrzymać mandat w wysokości aż 2000 złotych za wchodzenie na torowisko, gdy zapory, półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Taki sam mandat otrzyma osoba kierująca kolumną pieszych oraz poganiacz zwierząt, kiedy naruszy zakaz wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych.

KIEROWCA NA PRZEJEŹDZIE LUB W JEGO OKOLICY
Kierowcy muszą mieć się szczególnie na baczności. Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim grozi mandatem 1000 złotych i jest to wykroczenie, które podchodzi pod zasadę podwójnego mandatu. Dokładnie tę samą kwotę przewidziano za wyprzedzanie przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub

 

bezpośrednio przed nimi.

 

Jeszcze wyższą karą, bo 2000 złotych, zagrożone jest naruszenie na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych. Tu również działa system podwójnej kary przy ponownym takim naruszeniu.

 

Mandat 2000 złotych otrzyma również kierowca, który wjedzie na przejazd kolejowy, jeśli nie ma za nim miejsca do jego opuszczenia.

 

młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski

Skomentuj [ 1 ]
13:30, 01.09.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Irena @ 15:47, 01.09.2024r. IP: *.*.239.60

To ile mandatów wypisano podczas akcji? Na przejeździe na którym przejazd lub przejście pieszego przez przejazd na czerwonym świetle to normalne zjawisko,a tak być nie powinno.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia



© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET