170 mln zł na rewitalizację miast w Łódzkiem
Odnowione kamienice, wyremontowane ulice, nowe miejsca do rekreacji, przestrzeń przyjazna sztuce i kulturze, więcej zieleni. Samorząd województwa chce, aby mieszkańcy miast w Łódzkiem odzyskali tereny dziś zrujnowane i zapomniane. 10 października ruszył nabór w konkursie na projekty rewitalizacji miast w regionie. Pula wynosi 170 milionów. Czas start.
To pierwszy konkurs na rewitalizację z nowej perspektywy unijnej dedykowany obszarom miejskim. Dotacje dostaną projekty inwestycji w odnowę terenów obecnie zdegradowanych m.in. zniszczonych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, zapuszczonych dawnych parków i skwerów. Takie miejsca chcemy dziś zagospodarować na nowo i przywrócić je mieszkańcom regionu.
Nowy konkurs ogłosiła dziś marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Nabór już ruszył i potrwa do końca stycznia 2025 roku.
- Czekamy na dobre, ciekawe wnioski, które będą zmieniać miasta i miasteczka. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne są takie inwestycje, bo nam, mieszkańcom, przywracają do użytku miejsca często zrujnowane, stare, niefunkcjonalne.
Odnowione przestrzenie to również szansa na odmianę życia mieszkańców. Rewitalizacja to nie tylko inwestycje w budynki czy ulice, ale przede wszystkim zadbanie o mieszkańców, aby mieli miejsce do życia, pracy i odpoczynku – podkreśla marszałek Joanna Skrzydlewska.
Kto może sięgnąć po dofinansowanie? Miasta, które mają już opracowany Gminny Program Rewitalizacji. W tym momencie na mapie Łódzkiego jest 6 takich samorządów: Łódź, Piotrków Trybunalski, Ujazd, Skierniewice, Osjaków i Radomsko, a kilka kolejnych opracowuje ten dokument.
Przykładem, że warto mieć marzenia, jest Łódź, która od 2016 roku, z pomocą dotacji unijnych przekazanych przez samorząd województwa, zrealizowała już 8 dużych projektów związanych z rewitalizacją centrum miasta.
Efekty to m.in. nowy Plac Wolności, przebudowana ulica Legionów, Bulwary Północne, Park Staromiejski czy Stary Rynek. Liczby mówią same za siebie: Wielki Program Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi to 180 odnowionych kamienic, w których powstało łącznie 1006 mieszkań, 270 lokali usługowych i 36 pracowni artystycznych. Do tego przebudowano lub zbudowano od nowa ponad 50 odcinków ulic, pasaży, przebić wewnątrzkwartałowych i placów.
Na realizację czeka kolejny projekt, na który Łódź dostanie za pośrednictwem Województwa Łódzkiego 35,8 mln euro. Dzięki temu wsparciu zostanie odnowione ścisłe centrum miasta między ulicami Zachodnią i Kilińskiego/Wschodnią oraz Narutowicza i Rewolucji 1905 r./Jaracza.
- Skomentuj [ 0 ]
- 12:35, 14.10.2024 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Zaginiona Natalia Wilczyńska - AKTUALIZACJA
- Oddaj, nie wyrzucaj – Łask stawia na zero waste
- Łask. Odeszli do wieczności
- Plan kolędy na nadchodzący tydzień
- Łask. Odeszli do wieczności
- Spór o funkcjonowanie miejskiego basenu
- MPWiK. Relacja z konferencji naukowo - technicznej w Łasku (video)
- 32 BLT. Ostatni z pierwszej ósemki polskich F-35
- Oszustwo za pomocą przesyłki pobraniowej
- Łask. Gmina podsumowała miniony rok
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Szukam osoby do wyprowadzania psa
- Odśnieżanie
- Kupię małą działkę
- Mieszkanie do wynajęcia
- Odśnieżanie
- KUPIĘ WOJSKOWE MEDALE,ORDERY,ODZNAKI,ODZNACZENIA
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Porzodki
- male kotki
- GARAZ do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Sorry, ale na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wyraźnie napisane jest, iż
- To już większych problemów nie ma służba zdrowia?
- Tak niech będzie dla mieszkańców nikt tego nie broni wodnik w tygodni ma 1.5 godziny zajęć prze
- Mi osobiście nic nie przeszkadza wspieranie WOŚP poprzez muzeum albo dom kultury. Należy jednak
- Paulina D ale ty masz kobieto na*rane w garze… klub Wodnik to nie jest własna a tym bardziej pryw
- A czy ktoś zapytał o zdanie zwykłych mieszkańców? Może chcieliby więcej czasu i miejsca na ba
- Takie obiekty jak miejska pływalnia powinny służyć dzieciom i młodzieży oraz lokalnym klubom s
- Drodzy Państwo, utrzymanie basenu to nie utrzymanie hali sportowej, koszta są horrendalne. Wodnik
- do Pływak Patologiczne relacje jakie stworzyli państwo Krawczyk na basenie i Pan Szkudlarek, któr
- @Pływak Cała prawda bez owijania w bawełnę. Ale inaczej nie da się uzmysłowić większości co
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
