Gminy Województwa Łódzkiego razem zadbają o środowisko i zdrowie mieszkańców
Bardzo się cieszę, że mieszkańcy naszego województwa, dzięki unijnemu wsparciu będą mogli na wielką skalę zmieniać swoje małe ojczyzny w miejsca przyjazne do życia, rozwoju i rekreacji - powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sieradzu, Joanna Skrzydlewska Marszałek Województwa Łódzkiego.
W obecności mediów i samorządowców podpisano Porozumienie międzygminne pomiędzy Województwem Łódzkim, a Miastem Sieradz, jako liderem scalającym współpracę jednostek samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz- Zduńska Wola - Łask.
- Dzięki temu działaniu pieniądze przekazywane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będą mogły realnie wspierać rozwój całego województwa, a jest to olbrzymia kwota kilkudziesięciu milionów euro – powiedział goszczący na konferencji Piotr Wojtysiak Wicemarszałek Województwa Łódzkiego
Stronami porozumienia jest 10 gmin: Miasto Sieradz, Miasto Zduńska Wola, gmina: Łask, Sieradz, Zduńska Wola, Zapolice, Buczek, Sędziejowice, gmina i miasto Szadek, gmina Wodzierady.
- Jest to dla mnie niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy podpisuję umowę na 52 mln euro! - powiedział dziś Paweł Osiewała, Prezydent Miasta Sieradza.
Po zawarciu porozumienia gmin, to właśnie lider - Miasto SIERADZ - opracuje harmonogram składania wniosków o dofinansowanie i zacznie aplikować o wsparcie unijne. Z deklaracji poszczególnych partnerów wynika, że najbardziej zaawansowane są przygotowania do realizacji projektów z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Miasto Sieradz, gmina Zduńska Wola, gmina Zapolice, gmina Wodzierady, gmina Sędziejowice, Łask i Szadek planują m.in. montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej (w tym szkołach, urzędach). Miasto Zduńska Wola przygotowuje inwestycję związaną z termomodernizacją wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
Gminy już pracują nad projektami z zakresu turystyki i kultury, znanych jest już 12 przedsięwzięć, w tym wyznaczenie i budowa pieszych i rowerowych tras turystycznych, przebudowa amfiteatru i bulwarów nad rzeką Wartą w Sieradzu, zagospodarowanie zbiorników wodnych w Łasku czy przebudowa alei Rajczaka, przebudowa kampingu na MOSiR i budowa zaplecza turystycznego na terenie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli.
Łącznie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask zaplanowano 38 przedsięwzięć realizowanych w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na łączną kwotę dofinansowania prawie 51,8 mln euro.
Środki przeznaczone są na realizacje projektów w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 wdrażane będą przy wykorzystaniu instrumentu terytorialnego ZIT. Związek Sieradz-Zduńska Wola- Łask będzie wdrażał instrument ZIT po raz pierwszy. Realizowane przez nich projekty będą dotyczyć: efektywności energetycznej, adaptacji do zmian klimatu, mobilności miejskiej, ochrony przyrody.
- Skomentuj [ 0 ]
- 16:40, 13.11.2024 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Zaginiona Natalia Wilczyńska - AKTUALIZACJA
- Oddaj, nie wyrzucaj – Łask stawia na zero waste
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Plan kolędy na nadchodzący tydzień
- Spór o funkcjonowanie miejskiego basenu
- MPWiK. Relacja z konferencji naukowo - technicznej w Łasku (video)
- 32 BLT. Ostatni z pierwszej ósemki polskich F-35
- Oszustwo za pomocą przesyłki pobraniowej
- Łask. Gmina podsumowała miniony rok
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Szukam osoby do wyprowadzania psa
- Odśnieżanie
- Kupię małą działkę
- Mieszkanie do wynajęcia
- Odśnieżanie
- KUPIĘ WOJSKOWE MEDALE,ORDERY,ODZNAKI,ODZNACZENIA
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Porzodki
- male kotki
- GARAZ do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Sorry, ale na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wyraźnie napisane jest, iż
- To już większych problemów nie ma służba zdrowia?
- Tak niech będzie dla mieszkańców nikt tego nie broni wodnik w tygodni ma 1.5 godziny zajęć prze
- Mi osobiście nic nie przeszkadza wspieranie WOŚP poprzez muzeum albo dom kultury. Należy jednak
- Paulina D ale ty masz kobieto na*rane w garze… klub Wodnik to nie jest własna a tym bardziej pryw
- A czy ktoś zapytał o zdanie zwykłych mieszkańców? Może chcieliby więcej czasu i miejsca na ba
- Takie obiekty jak miejska pływalnia powinny służyć dzieciom i młodzieży oraz lokalnym klubom s
- Drodzy Państwo, utrzymanie basenu to nie utrzymanie hali sportowej, koszta są horrendalne. Wodnik
- do Pływak Patologiczne relacje jakie stworzyli państwo Krawczyk na basenie i Pan Szkudlarek, któr
- @Pływak Cała prawda bez owijania w bawełnę. Ale inaczej nie da się uzmysłowić większości co
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
