Sobota, 7 grudnia 2024 r., imieniny Marcina, Ambrożego, Agatona

Pogotowie Reporterskie

Samobadanie jąder to szybka i prosta profilaktyka

Na raka jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni w wieku 14 - 35 lat. Dlatego takie ważne jest, aby już od 15. roku życia chłopiec zaczął regularnie samodzielnie badać jądra. Badanie powinno stać się comiesięcznym rytuałem w życiu każdego mężczyzny. Najlepiej zbadać jądra podczas kąpieli lub pod prysznicem. Mężczyźni powinni poznać naturalną budowę swoich narządów płciowych – jedno jądro może być nieco większe od drugiego, a w górnej części można wyczuć zgrubienie, czyli najądrze, które może przypominać mały guzek. To normalne cechy. 

Najczęstszym objawem tego nowotworu jest niebolesny guzek w jądrze. Zmiana może przypominać kamyczek lub podejrzane stwardnienie, którego wcześniej nie było – wyjaśnia dr Tomasz Konecki, kierownik I Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jeśli mężczyzna obawia się, czy dobrze wykonuje samobadanie, powinien poradzić się lekarza POZ. W razie potrzeby lekarz da skierowanie do urologa lub androloga, czyli do specjalistów zajmujących się męskimi narządami rozrodczymi.

Przyczyny choroby

Nie są znane dokładne przyczyny powstawania komórek nowotworowych w jądrach. Jednak wiadomo, że w grupie narażonej na zachorowanie znajdują się m.in. mężczyźni, którzy:

• mieli powracające infekcje powodowane przez bakterie i wirusy, które przenoszone są z innego ogniska zapalnego w organizmie do jąder razem z krwią

• w dzieciństwie przeszli świnkę i mieli stan zapalny jądra – brak odpowiedniego leczenia 10-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór w przyszłości

• przeszli operację przepukliny pachwinowej

• mieli w rodzinie przypadki zachorowań – są obciążeni genetycznie

• ich jądro nie wstąpiło do moszny przed ukończeniem 2. roku życia.

Szczepienie dzieci przeciw śwince jest obowiązkowe. Choroba może prowadzić u chłopców do zapalenia jądra, a nawet bezpłodności. Grozi też głuchotą i wirusowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci.

Profilaktyka to męska sprawa

Samobadanie jest bardzo ważne i trzeba do niego zachęcać młodych mężczyzn, żeby wyrobili sobie nawyk kontrolowania swojego stanu zdrowia. Wiem doskonale, że młodzi ludzie krępują się i trzeba ich motywować. Jeżeli młody mężczyzna wyczuje palcami jakąkolwiek zmianę w obrębie jądra czy moszny, która go zaniepokoi, powinien skontaktować się z lekarzem urologiem. Nie zwlekać, tylko reagować! – podkreśla dr Radosław Boniecki, adiunkt, I Klinika Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Najczęstsze objawy raka jąder

Najczęstszymi objawami raka, które mężczyzna może zaobserwować podczas samobadania są:

• twardy, dobrze wyczuwalny, ale niebolesny guz

• zaczerwienienie skóry

• obrzęk, gromadzenie się płynu w mosznie – to daje uczucie rozpierania i dodatkowego obciążenia jądra.

Inne objawy, które mogą się pojawić, to:

• powiększone węzły chłonne zaotrzewnowe

• bóle pleców i brzucha

• ogólne osłabienie

• nagły, nieuzasadniony spadek masy ciała.

Dbaj o siebie

Profilaktyka chorób nowotworowych polega na codziennym dbaniu o siebie. Oto podstawowe zasady zdrowego stylu życia, które możesz stosować:

• nie pal – ani czynnie, ani biernie

• dbaj o prawidłową wagę ciała i zdrową dietę

• bądź aktywny, ruszaj się – dostosuj aktywność fizyczną do wieku, stanu zdrowia i upodobań

• ogranicz alkohol

• chroń się przed słońcem

• chroń się przed substancjami rakotwórczymi w pracy i promieniowaniem radonowym w domu

• od 15 roku życia wykonuj samobadanie jąder raz w miesiącu

• po 40 roku życia regularnie badaj prostatę – poproś lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) o skierowanie do urologa i idź na badanie PSA z próbki krwi. PSA (ang. Prostate Specific Antigen) to swoisty antygen sterczowy – białko produkowane przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty, pozwala wykryć raka prostaty i łagodny przerost gruczołu krokowego.

Rak jądra jest uleczalny

Jeśli w jądrze jest guz, urolog najczęściej zaproponuje usunięcie zmienionego jądra. NFZ finansuje protezę jądra, co może być ważne, szczególnie dla młodych mężczyzn.

Nowotwór jądra najpierw daje przerzuty do węzłów chłonnych w jamie brzusznej, dlatego Kolejnym krokiem jest poszukiwanie przerzutów za pomocą badań:

• oznaczenie markerów nowotworowych – substancji wytwarzanych przez nowotwór,

• wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy.

Jeśli rak jądra dał już przerzuty to chory może potrzebować dalszego leczenia: chemioterapii, radioterapii. W przypadku raka jądra lekarze dysponują najskuteczniejszym leczeniem. Ponad 95% pacjentów chorych na raka jądra wraca do zdrowia.

 

Rak jądra i bezpłodność

Dla młodych mężczyzn u których leczenie raka może spowodować bezpłodność Ministerstwo Zdrowia stworzyło program Onkopłodność. Mężczyźni, chory na raka, którzy chcą zachować płodność, mają do wyboru: zamrożenie nasienia lub zamrożenie tkanki jądra.

 

Przyg. A. Leder ŁOW NFZ

 

Skomentuj [ 0 ]
15:25, 27.11.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET