Profilaktyka 40 Plus przedłużona do końca kwietnia 2025 r.
Prawie 5 mln Polaków skorzystało już z bezpłatnego programu Profilaktyka 40 PLUS. W Łódzkiem 168 tys. mieszkańców regionu. Można skorzystać z programu nawet po raz 3. Tę szansę ma 335 tys. Polaków, które zrealizowały drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r.
Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłużyło Program Profilaktyka 40 plus. Zyskujemy 4 miesiące na zrobienie bezpłatnych badań. Każdy kto skończył 40 lat, bez względu na to czy ma 41, 65 czy 70 lat i jak często korzysta z opieki zdrowotnej, może sprawdzić stan swojego zdrowia. Wystarczy wypełnić ankietę, aby otrzymać skierowanie na kilkanaście ważnych badań diagnostycznych, które mogą uratować życie i zdrowie. Wyniki badań warto skonsultować z lekarzem POZ.
Badania w programie m.in. profil lipidowy, badanie poziomu PSA, poziomu kwasu moczowego, kreatyniny, czy próby wątrobowe stosowane w rozpoznawaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, pozwalają w porę wykryć potencjalne schorzenia i skutecznie je leczyć.
Pacjent zyskuje bezpłatnie możliwość szybkiego skorzystania z diagnostyki w zakresie najczęstszych chorób jak otyłość, cukrzyca, choroby wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn).
W Łódzkiem badanie w ramach Profilaktyki 40 Plus uratowało co najmniej 1 życie
W Łódzkiem badanie na krew utajoną w kale dostępne w ramach Profilaktyki 40 + i determinacja pani pielęgniarki w samą porę uratowały pacjentowi życie i zdrowie.
- Dostaliśmy skierowanie na kolonoskopię. Badanie wykryło polipy i guza po badaniu histopatologicznym określonego jako rak gruczołowy. Lekarz onkolog powiedział, że guz został wykryty w najlepszym momencie, bez nacieków i przerzutów, więc rokowania są bardzo pomyślne - napisała w liście do poradni żona pacjenta, która jest przekonana, że badanie uratowało jej mężowi życie.
Zbadaj się po raz drugi lub trzeci
Po upływie 12 miesięcy od pierwszego badania pacjent automatycznie otrzymuje skierowanie na drugie badania. Nie trzeba raz jeszcze wypełniać ankiety. Skorzystamy z takich samych badań jak poprzednio.
Badania w Profilaktyce 40Plus można też zrobić… po raz trzeci, jeśli minęło 12 miesięcy od drugiego badania. Nie potrzeba wypełniać ankiety. Wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym do laboratorium, które wykonuje badania. Skierowanie na ten sam pakiet badań jest już na naszym IKP.
Po raz trzeci z programu może skorzystać 335 tys. Polaków, którzy zrealizowali drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r.
Profilaktyka 40+ w Polsce i w Łódzkiem
W całej Polsce z programu Profilaktyka 40+ skorzystało niemal 5 milionów Polaków. Przebadało się 2,6 mln pacjentów do 65. roku życia (20% uprawnionych do badań z tej grupy wiekowej). W Łódzkiem z programu do końca 2024 r. skorzystało 168 tys. osób, większość to kobiety – 100 tys.
W Łódzkiem Program realizują 163 laboratoria i poradnie POZ.
Jak dostać skierowanie na badania w ramach Profilaktyka 40 +
Aby uzyskać skierowanie wystarczy wypełnić ankietę. Można ją wypełnić:
- na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” >> „Ankiety”
- w aplikacji mojeIKP
Po kliknięciu „Dalej” na koniec sekcji pytań dotyczących zdrowia, pojawią się spersonalizowane porady zdrowotne. E-skierowanie na badania będzie dostępne na IKP w zakładce „Skierowania”.
Ankietę można wypełnić także:
- w placówce, która uczestniczy w programie.
Ankieta Profilaktyki 40 PLUS dla osób w wieku 40-64 lat zawiera pytania dotyczące:
- masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- ryzyka chorób układu krwionośnego
- aktywności fizycznej
- sposobu odżywania się
- picia alkoholu
- palenia lub innych form używania tytoniu i nikotyny
- ryzyka chorób onkologicznych.
Po udzieleniu odpowiedzi na pytania z tematycznej grupy pacjent dostaje krótkie podsumowanie wraz z poradą zdrowotną.
Ankieta dla osób mających 65 lat i więcej jest krótsza, a wybiera się między odpowiedzią „tak” lub nie” na kolejne pytania.
Jak się umówić na badania
Na badania można się umówić:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez MojeIKP
- w placówce, która bierze udział w programie (lista placówek jest pod tym linkiem https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=5&specjalizacja=2042 lub pod całodobowym tel. 800 190 150 )
Badania w ramach programu
Na badania wystarczy wziąć dowód osobistym i pojemnik z materiałem biologicznym, jeśli konieczne jest np. badanie moczu lub kału. Nie trzeba pokazywać e-skierowania – jest w systemie.
- Skomentuj [ 0 ]
- 11:20, 11.01.2025 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Nabór wniosków na dotacje PFRON
- Zaginiony Mariusz Kozioł
- Łask. Odeszli do wieczności
- KAS rozbiła magazyn kontrabandy i zabezpieczyła papierosy warte prawie 1,8 mln zł
- Tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku miejskim - rzeka Grabia Łask
- Szczęśliwy finał poszukiwań mężczyzny w kryzysie emocjonalnym
- Łask. Na Przylesiu powstaje nowoczesny żłobek gminny
- Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży – Łask
- Łask. Odeszli do wieczności
- Jednego dnia dwóch kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam betoniarkę sprawna
- Cisy krzewy
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU TELEFON 694972047
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Malowanie
- STODOLA
- Remont garażu
- CISY KRZEWY
- Sprzedam Opel Meriva
- Do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Do Xxxx Nikt nie mówi żeby młodzież się nie spotykała ale nie oznacza to że trzeba jeździć
- Żwir Trans? Niech ktoś wreszcie weźmie się za tych syfiarzy. Ciągle jeżdżą z odkrytymi wanna
- A w czym niby postawa jest niewłaściwa? W tym, że dzięki temu wykonaniu droga nie będzie się t
- Świętowanie udane,brakowało tylko Świątek Bo to ona truskawką lubi jeść pierogi Buczek sto
- Podsumujowujac imprezy w powiecie.. nr 1 impreza w Ostrowie - wyjątkowo udana, uśmiechy od ucha do
- Janie idą daj im spokój. To chwila dla nich i chyba twoja postawa jest niewłaściwa
- A też idziesz że się martwisz i zabezpieczenie?
- Czy wyposażono pielgrzymów, aby droga im się nie dłużyła i miło przebiegała, w najnowsze nag
- Tylko autor tekstu nie napisze że sąsiedzi potwierdzą że już kilkukrotnie targała się na życ
- Lepsza taka niż żadna jak widać na Twoim przykładzie. ;)
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej