4 lutego 2025 roku Światowy Dzień Walki z Rakiem
W Polsce żyje 1,17 mln osób z rakiem. Ryzyko zachorowania na raka można obniżyć. Badania profilaktyczne dają szansę na szybkie wykrycie raka i skuteczne leczenie. Chorzy na raka korzystają z nowoczesnych terapii i programów lekowych, które ratują i przedłużają życie. Łódzki NFZ na leczenie chorych na raka nowoczesnymi lekami wydał ponad 1 mld zł.
W Polsce ponad 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową, a każdego roku przybywa nowych zachorowań. Wiele nowotworów we wczesnej fazie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne. Dlatego tak ważne w walce z nowotworami są regularne badania profilaktyczne.
Nowotwory w liczbach według danych Krajowego Rejestru Nowotworów:
- 100 tys. to liczba zgonów rocznie z powodu chorób nowotworowych
- 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową
- 440 osób na każde 100 tys. ma zdiagnozowany nowotwór
Nowotwory są przyczyną ponad 25% zgonów w Polsce
Nowotwory złośliwe są drugą w kolejności przyczyną zgonu w Polsce (po chorobach układu krążenia), odpowiadając za około jedną czwartą wszystkich zgonów. U mężczyzn najwięcej zachorowań notuje się między 55. a 79. rokiem życia. U kobiet najwięcej zachorowań przypada na grupę wieku 50–74 lat. W grupie wiekowej 20–59 lat kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Najwięcej zgonów nowotworowych u obu płci przypada na siódmą i ósmą dekadę życia.
Światowy Dzień Walki z Rakiem przypomina nam, że choroby nowotworowe to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny.
Kluczową rolę w procesie leczenia onkologicznego pełni koordynator opieki onkologicznej. Jest on przewodnikiem pacjenta przez wszystkie etapy terapii - od diagnozy po zakończenie leczenia. Koordynator nie tylko organizuje proces diagnostyczny i terapeutyczny, ale także zapewnia pacjentom i ich rodzinom niezbędne wsparcie emocjonalne. Dzięki jego zaangażowaniu pacjenci mogą skoncentrować się na procesie zdrowienia, mając u swojego boku osobę, która pomoże im przejść przez ten trudny czas.
Zachęcamy wszystkich do regularnej profilaktyki i dbania o swoje zdrowie - to najskuteczniejsza broń w walce z chorobami nowotworowymi - podkreśla Izabela Grenda, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.
RAK PROSTATY NAJCZĘSTSZY MĘSKI RAK
Najczęstszym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, rak płuca i rak jelita grubego. Wśród kobiet to rak piersi, rak płuca oraz rak jelita grubego.
W 2023 roku aż 15 tysięcy mężczyzn w Polsce usłyszało diagnozę: rak prostaty. W tym roku wykonano ponad 1,5 miliona badań PSA, co świadczy o rosnącej świadomości mężczyzn w zakresie diagnostyki. Koszty leczenia raka prostaty wzrosły do ponad 1,5 miliarda zł rocznie – prawie sześciokrotnie więcej niż 10 lat temu.
Dr. Tomasz Konecki, kierownik I Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zachęca do profilaktyki i dbania o swoje zdrowie.
U mężczyzn mamy choroby nieco analogiczne jak u kobiet. U panów też występują nowotwory złośliwe, które należy wcześnie wykrywać, bo wtedy ich wyleczalność jest bardzo dobra.
Trzeba pamiętać, że nowotwory takich narządów jak pęcherz, nerka, prostata czy jądro, to prawie jedna trzecia wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Jeśli wcześniej je wykryjemy – a wykryjemy wcześniej jeśli świadomość będzie większa – to mężczyźni będą żyli dłużej.
460 chorych na raka prostaty zoperowanych z użyciem robota
Od 1 kwietnia 2022 r. chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki pomocy medycznego robota operacja jest mniej inwazyjna, jest mniejszy ubytek krwi a chory szybciej wraca do zdrowia.
Specjalista, który przeprowadza zabieg z zastosowaniem robota– w odróżnieniu od tradycyjnych technik chirurgicznych – nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznego sprzętu. Przez robota wykonywane są bardzo precyzyjne cięcia, dlatego ograniczone jest ryzyko wykonania nieskoordynowanych ruchów.
Liczba wykonywanych zabiegów z wykorzystaniem robota z roku na rok rośnie, podobnie jak ilość środków finansowych przeznaczonych na ten cel. W 2022 roku w ten sposób zoperowanych było 89 pacjentów, w 2023 roku ponad 260, a w 2024 już ponad 460 za łączną kwotę 15,2 mln zł!
Najmłodszy zoperowany pacjent miał 42 lata a najstarszy 83.
W Łódzkiem zabiegi z użyciem robota wykonują 3 szpitale: Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika i Salve Medica w Łodzi oraz Szpital Wojewódzki w Bełchatowie.
Programy lekowe – leki szyte na miarę
Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych.
Opis programu obejmuje: kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia i wyłączenia z programu, schemat dawkowania leków oraz sposób podawania leków, a także wykaz badań diagnostycznych wykonywanych przy kwalifikacji pacjenta do programu oraz koniecznych do monitorowania leczenia. Programy lekowe w onkologii obejmują ściśle określone choroby, a ich realizatorami są ośrodki i szpitale posiadające stosowną umowę z NFZ. Decyzję o kwalifikacji chorego do programu lekowego podejmuje lekarz w oparciu o szczegółowe kryteria włączenia i opis programu.
W 2024 roku Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia finansował 123 programy lekowe w tym 42 programy onkologiczne.
W 2024 roku do leczenia w programach lekowych włączonych zostało 5400 pacjentów – więcej w stosunku do lat ubiegłych. W 2023 r – 4 400 pacjentów, a w 2022 r. – nieco ponad 3 300 pacjentów. Na realizację programów ŁOW NFZ z roku na rok przeznacza większe kwoty. W 2024 r. koszty wyniosły ponad 1 miliard złotych!
Najwięcej pacjentów korzysta z programów lekowych w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi (blisko 3 000 pacjentów), Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim (ponad 700 pacjentów) czy Salve Medica w Łodzi (500 pacjentów).
Możesz skutecznie zminimalizować ryzyko zachorowania na raka
Ponad 90% przypadków chorób nowotworowych zależy od czynników zewnętrznych. Na większość z nich mamy wpływ. Wystarczy przestać palić, pić alkohol, zdrowiej jeść i uprawiać jakąkolwiek formę aktywności fizycznej. Wystarczy regularnie korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, bo rak wcześnie wykryty jest w wielu przypadkach uleczalny.
Europejski kodeks walki z rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Kodeks pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
Dowiedz się, co daje przestrzeganie zasad kodeksu. Jakie są zalecenia – czyli 12 sposobów na walkę z rakiem:
- nie pal tytoniu
- unikaj biernego palenia – nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach
- kontroluj wagę – wystrzegaj się nadwagi i otyłości
- bądź aktywny fizycznie
- odżywiaj się zdrowo
- ogranicz picie alkoholu
- unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
- unikaj substancji rakotwórczych w środowisku pracy
- chroń się przed promieniowaniem radonowym
- (dla kobiet) zapobiegaj zachorowaniu na raka piersi – jeśli możesz, karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
- pamiętaj o szczepieniach przeciwko HBV – wirusowi zapalenia wątroby typu B i HPV –wirusowi brodawczaka ludzkiego
- bierz udział w badaniach przesiewowych – wczesne wykrycie zmian daje szansę na wyleczenie nowotworu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia – gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50% wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.
- Skomentuj [ 0 ]
- 14:30, 04.02.2025 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Odszedł Przemysław Sosnowski
- Ślubowanie nowej radnej
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Łaskovia. Martyna Bulzacka z powołaniem do Reprezentacji Polski do lat 19
- Łask. Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonych w Ostrowie
- Pożar busów w Petronelowie
- Buczek. Duże pieniądze na sołectwa w gminie Buczek
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzatanie
- Do wynajecia
- Podnajmę lokal
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- ale KTOŚ tą Burmistrzową wybrał - Uśmiechnięci Wyborcy ?
- Łukaszenko daje po Wagonie w Pakiecie, każdemu Inżynierowi i Lekarzowi na drogę, ku Europie Zach
- Ciekawe skąd pochodzi tytoń w tych papierosach? Chyba nie z Białorusi no bo przecież granica jes
- do jan moge podac Ci namiar do Twego imiennika co chetnie by to zrobił ale juz nie moze z dwó
- tylko dzieki ""cioci'' i nic nie widzacych i nie słyszacych pracowników szpitala nie został prawo
- Oczywiście powinno być - cholery!
- Ten twój doktor na epidemię dżumy, holery albo ospy prawdziwej co proponuje?
- To kiedy rzucisz się na lekarza czy też pielęgniarkę albo może ba ratownika medycznego?
- Na pewno, już lecę. Ile warte są szczepienia pokazał wariat udający specjalistę wirusologii, w
- Jeśli to była ta obietnica wyborcza burmistrzowej zmiany wizerunku placu 11 listopada to gratulac
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku