ZUS. Nowe profile rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1996 r. realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Skierowany on jest do osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytej choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale mają szansę ją odzyskać. Co roku z pobytu w ośrodkach leczniczych oraz zabiegów i zajęć finansowanych przez ZUS korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób.
W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji dla osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz tych, które potrzebują wczesnej rehabilitacji powypadkowej.
ZUS stale bada, jakim kolejnym grupom ubezpieczonych może zapewnić takie wsparcie w postaci rehabilitacji leczniczej. Dlatego sukcesywnie uruchamiał poszczególne profile rehabilitacji leczniczej, a od tego roku, od 1 kwietnia, poszerzył je o rehabilitację dla osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach.
Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej
O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą ubiegać się osoby aktywne zawodowo, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a także te, które otrzymują: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, oraz pracujący emeryci podlegający ubezpieczeniom społecznym np. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, a także osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych.
Jak złożyć wniosek o rehabilitację
Wniosek o rehabilitację leczniczą wypełnia lekarz, u którego leczy się osoba ubezpieczona. Lekarz może w jej imieniu złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla lekarza.
Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek wraz z dokumentacją medyczną osoba ubezpieczona może dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, przez pełnomocnika lub pocztą.
Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitację
Podstawą skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydaje lekarz orzecznik ZUS-u lub komisja lekarska ZUS.
Taką decyzję może również podjąć w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory, lub podczas badania, gdy ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy.
W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.
Lekarz orzecznik ZUS może skierować pacjenta na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, co oznacza 24 dni zabiegowych bez noclegu w placówce znajdującej się w miejscu zamieszkania. Może również skierować na rehabilitację w systemie stacjonarnym, podczas której ubezpieczony ma szansę spędzić w sanatorium ponad trzy tygodnie.
Jakie schorzenia można rehabilitować?
Schorzenia, które można rehabilitować w ramach prewencji rentowej w systemie stacjonarnym, obejmują: narząd ruchu, narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),układ krążenia, układ oddechowy, narząd głosu oraz schorzenia psychosomatyczne, takie jak np. zaburzenia nerwicowe. Od 1 kwietnia br. obejmuje również schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja jest również dostępna dla osób po leczeniu nowotworu piersi.
W systemie ambulatoryjnym możliwa jest rehabilitacja narządu ruchu oraz układu krążenia, w tym rehabilitacja monitorowana telemedycznie, a także rehabilitacja ośrodkowego układu nerwowego.
Jakie są warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS
Rehabilitacja lecznicza trwa 24 dni, ale lekarz w ośrodku może ją wydłużyć albo skrócić. Osoba skierowana na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zaświadczenie e-ZLA.
Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.
Gdzie znaleźć więcej informacji
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZUS w zakładce Świadczenia → Prewencja i rehabilitacja → Prewencja rentowa.
Piknik Miejski Dzień Zdrowia i eksperci ZUS
Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej czyli np. o wyjazdach do sanatorium z ZUS, zapraszamy na stoisko ekspertów ZUS I Oddziału w Łodzi, które w ramach Miejskiego Dnia Zdrowia zostanie ustawione w najbliższą niedzielę 13 kwietnia na Rynku Włókniarek Łódzkich (plac Manufaktury). Nasi eksperci w godzinach od 12:00 do 18:00 będą też udzielali informacji z zakresu spraw emerytalno-rentowych. Osoby, które będą miały przy sobie dowód osobisty, będą mogły też na miejscu założyć sobie profil na PUE eZUS.
Monika Kiełczyńska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
województwa łódzkiego
- Skomentuj [ 0 ]
- 13:30, 10.04.2025 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Odszedł Przemysław Sosnowski
- Ślubowanie nowej radnej
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Drogowa ofensywa – gmina ogłosi przetarg na przebudowę 11 ulic
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Łaskovia. Martyna Bulzacka z powołaniem do Reprezentacji Polski do lat 19
- Łascy Policjanci poszukują sprawcy skradzionego motoroweru
- Łask. Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonych w Ostrowie
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzatanie
- Do wynajecia
- Podnajmę lokal
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Jaja to tam się dzieją .Ludzie odchodzą z pracy .Ponoć Starosta Piotr Wołosz już przegrał spr
- Jak nasz bzykacz na wiosnę , daje radę jeszcze . Żona pewnie dumna ;) Oj łoki w naszym powiecie
- Szczere gratulacje.
- Jestem niezmiernie dumny że po Malwinie Smarzek naszej jedynej olimpijce z Paryża następna siatka
- CELYNA chłopie startuj 🤣
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku