Niedziela, 4 maja 2025 r., imieniny Floriana, Moniki, Grzegorza

Pogotowie Reporterskie

Regularna profilaktyka raka piersi

Regularna profilaktyka raka piersi – samobadanie raz w miesiącu i mammografia co dwa lata – mogą uratować życie.
W maju mammobusy będą miały 100 postojów w miastach i wsiach w Łódzkiem.
W 2025 roku z profilaktycznej mammografii powinny skorzystać 343 tys. mieszkanki regionu.
Z mammografii najchętniej korzystają panie z Aleksandrowa Łódzkiego, Zgierza, Ręczna i Andrespola, a także mieszkanki łódzkich Bałut.

Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, obecnie ta liczba przekracza 24 tysiące. Ryzyko zachorowania na raka piersi podczas życia kobiety wynosi od 10 do 15%.

 

Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, co podkreśla prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska-Wow z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego specjalistka chirurgii onkologicznej i chirurgii rekonstrukcyjnej piersi: Najważniejszy czynnika ryzyka zachorowania na raka piersi to płeć żeńska (to, że jesteśmy kobietami). 1 na 8 kobiet zachoruje w ciągu całego swojego życia ale na świecie żyje ok. 7,8 miliona kobiet, u których rozpoznano w ciągu ostatnich 5 lata raka piersi. Żyje, a więc rak piersi to choroba dobrze wyleczalna.

Wg American Cancer Society 5-letnie przeżycia kobiet chorych na wczesnego raka piersi (ograniczonego do piersi) to nawet 99%. Dzięki postępom w nauce, wiele kobiet, które zachorują na raka piersi o tzw. niskim wskaźniku proliferacji czyli powolnym przebiegu, będzie żyło tak długo, jakby miało żyć bez raka.  Kluczowe jest wczesne rozpoznanie.

 

Mammografia to badanie, które umożliwia wykrycie w piersi nawet kilkumilimetrowych guzków oraz zmian tzw. bezobjawowych (przedklinicznych), czyli we wczesnym stadium zaawansowania. Podczas badania piersi są kilkukrotnie prześwietlane. Dawka promieni RTG jest niska i badanie jest bezpieczne. Większość kobiet po mammografii dowie się, że jest zdrowa i na ponowne badanie zostanie zaproszona za 2 lata. Jeśli badanie wykryje chorobę – szybko rozpoczęte leczenie daje szansę na całkowite wyleczenie i długie życie.

 

Kto może skorzystać z badania

 

Zapraszamy panie w wieku 45-74 lata, które spełniają 1 z kryteriów:

 

w ciągu ostatnich 2 lat nie miały mammografii  w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy
zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.
 

Skierowania na badanie nie jest potrzebne.

 

Jak wygląda badanie w mammobusie i w pracowni stacjonarnej

 

Badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnych przygotowań. Należy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty.

Obejrzyj, jak wygląda mammografia w mammobusie krok po kroku: https://www.youtube.com/watch?v=t94s1G_ZdIo

 

100 postojów mammobusu – sprawdź, kiedy możesz się zbadać

 

W maju mammobusy w Łódzkiem będą miały aż 100 postojów. Odwiedzą mniejsze i wsi takie jak Lubanów, Chruścin i Maków. Warto sprawdzić, kiedy mammobus będzie w naszej miejscowości i skorzystać z okazji, by skontrolować piersi. Namówmy na badanie także bliskie nam kobiety – sąsiadkę, mamę, przyjaciółkę, siostrę.

 

LISTA POSTOJÓW MAMMOBUSÓW https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/aktualnosci/6465-zbadaj-piersi-sprawdz-gdzie-skorzystac-z-mammografii-w-dniach

 

 

Jeśli w maju mammobus nie przyjedzie do naszego miasta lub wsi, na pewno przyjedzie w przyszłym lub kolejnym miesiącu. A może warto zaangażować się i zaprosić do siebie mammobus? Podpowiadamy, jak to zrobić:

 

https://pacjent.gov.pl/archiwum/2023/badaj-sie-by-zyc#filmmammobus

 

 

Kto się bada najchętniej?

 

W tym roku w Łódzkiem z profilaktycznej mammografii powinny skorzystać 343 tys. kobiet. Z analiz Łódzkiego NFZ wynika, że jak dotąd najsumienniej badają się mieszkanki Aleksandrowa Łódzkiego – 48%; gminy Ręczno – 46%; Andrespola – 46%. W Łodzi najchętniej badają się panie z Bałut – 40%.

Najmniej zbadanych kobiet jest w powiecie radomszczańskim – 14 % w Żytnie, 25% w Radomsku, mimo że mieszkanki powiatu mają do dyspozycji pracownię mammografii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

 

Skomentuj [ 0 ]
11:30, 02.05.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET