Czwartek, 3 lipca 2025 r., imieniny Anatola, Jacka, Ottona

Pogotowie Reporterskie

Montaż płyt HPL? Praktyczny poradnik dla początkujących

Montaż płyt HPL na elewacji to gwarancja, że nie zmieni ona koloru przez lata, będzie odporna na uderzenia i czynniki atmosferyczne. Efekt ten można jednak uzyskać wyłącznie wtedy, kiedy zostanie on przeprowadzony prawidłowo. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik. Dowiesz się z niego jak przeprowadzić montaż płyt HPL.

Czym są płyty HPL i jakie mają zastosowanie?

Płyty HPL (High Pressure Laminate) to laminaty wysokociśnieniowe, produkowane poprzez sprasowanie warstw papieru rdzeniowego i dekoracyjnego. Montaż płyt HPL dzięki ich dużej odporności na działanie promieniowania UV, uderzenia i ścieranie sprawdza się zarówno w przypadku elewacji, jak i wnętrz budynków, w których mogą stanowić okładziny ścienne. Więcej na temat zalet tego materiału przeczytać możesz na stronie jego dystrybutora Audioplex

Jak mogą być mocowane płyty HPL — montaż na 3 sposoby

Montaż płyt HPL do ściany może zostać przeprowadzony na 3 sposoby. Pierwszy z nich opiera się na zastosowaniu nitów i jest najprostszym rozwiązaniem. Polega na mechanicznym zamocowaniu płyty do konstrukcji wsporczej. Nie wymaga dużego nakładu pracy, ale pozostawia widoczne punkty łączeń. 

Drugim sposobem jest montaż płyt HPL na klej. Opiera się on na zastosowaniu elastycznego spoiwa i taśm montażowych. Zapewnia niewidoczne łączenia, eliminuje naprężenia punktowe i poprawia walory wizualne fasady. Wymaga jednak zachowania odpowiednich warunków podczas aplikacji – temperatura, czas schnięcia i czystość powierzchni odgrywają w jego przypadku znaczącą rolę.

Trzeci sposób to montaż ukryty. Bazuje na wykorzystaniu niewidocznych od zewnątrz systemów mocowań w postaci np. profili aluminiowych. Jest to metoda najbardziej zaawansowana, przeznaczona dla projektów o podwyższonych wymaganiach estetycznych. 

Jak przygotować się do montażu płyt HPL?

Montaż płyt elewacyjnych HPL wymaga nie tylko dobranie odpowiedniej metody w zależności od pożądanych rezultatów, ale także dokładnego oczyszczenia konstrukcji nośnej, do której będą one mocowane. Podłoże powinno być odtłuszczone oraz osuszone. Dodatkowo montaż płyt HPL na klej wymusza również zagruntowanie powierzchni, za pomocą preparatów, takich jak Bostik Paneltack Metal Primer lub Bostik SX Black Primer.

Oprócz tego przed rozpoczęciem prac montażowych należy skompletować narzędzia, takie jak: 

  • poziomica laserowa, która pozwoli na precyzyjne ustawienie materiału przed jego zamocowaniem, 

  • wkrętarka i wiertarka z regulacją momentu obrotowego, nitownica lub pistolety do aplikacji kleju, w zależności od wybranego sposobu mocowania płyt HPL.

Instrukcja montażu płyt HPL na klej krok po kroku

Instrukcja montażu płyt HPL na oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni z użyciem kleju zamyka się w 3 krokach, o następującej kolejności.

  • Aplikacja taśmy dystansowej — na podłożu należy zamontować pionowe pasy taśmy piankowej, które zapewnią stabilizację płyty HPL oraz zachowanie szczeliny montażowej. Taśma powinna być mocno dociśnięta i przycięta zgodnie z formatem płyty.

  • Nakładanie kleju – używając specjalnej dyszy aplikacyjnej, należy nanieść klej między taśmami, równolegle do ich linii.

  • Montaż płyt HPL — materiał należy wypoziomować względem podłoża, a następnie docisnąć i unieruchomić za pomocą zacisków montażowych. Usunąć je można dopiero po całkowitym utwardzeniu się kleju, które trwa zazwyczaj około 36 godzin, w zależności od warunków atmosferycznych i grubości jego warstwy.

Jak wygląda montaż płyt HPL na elewacji na nity i systemy ukryte?

Montaż płyt HPL do ściany za pomocą nitów powinien odbywać się po wcześniejszym wywierceniu przeznaczonych na nie otworów. Ich układ musi natomiast uwzględniać dylatacje materiału. Dlatego niektóre otwory powinny być eliptyczne, umożliwiające swobodną pracę płyty przy zmianach temperatury. Same nity najlepiej natomiast, aby były aluminiowe z rdzeniem ze stali nierdzewnej, przez co nie będą podatne na rdzewienie. 

Ukryty montaż płyt HPL odbywa się z kolei przy zastosowaniu zaczepów typu T lub omega, które mocuje się na ich tylnej stronie. Dzięki temu wyeliminowana zostaje konieczność wiercenia otworów przez całą grubość panelu. Montaż tego typu wymaga doświadczenia i dokładnego zaplanowania siatki konstrukcyjnej.

O czym warto pamiętać wykonując montaż płyt elewacyjnych HPL?

Aby montaż płyt HPL był trwały i przeprowadzony prawidłowo należy przede wszystkim pamiętać przed jego przeprowadzeniem o zagruntowaniu podłoża. Pominięcie tego etapu to poważny błąd, który może doprowadzić do osłabienia siły wiązania kleju. W przypadku mocowania płyt na nity należy z kolei odpowiednio dobrać ich długość. 

Podczas montażu płyt HPL należy także unikać ich nadmiernego naprężania – szczególnie podczas przykręcania i nitowania. Związane z nim prace powinny się natomiast odbywać w temperaturach nie niższych niż 5°C w bezchmurne dni. 

Prawidłowy montaż płyt HPL zależy od kilku czynników — wyboru odpowiedniej metody mocowania, starannego przygotowania powierzchni, precyzyjnego pozycjonowania oraz jakości używanych materiałów. Mając to na uwadze, można mieć pewność, że wykończona za ich pomocą elewacja będzie i odporna na uszkodzenia przez długi czas.

 

Artykuł zewnętrzny 

Skomentuj [ 0 ]
11:11, 29.05.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET