Czwartek, 12 czerwca 2025 r., imieniny Janiny, Onufrego, Leona

Pogotowie Reporterskie

500 dzieci skorzystało z programu leczenia e-uzależnienia w łódzkiem  

Od lutego 2022 w Łodzi realizowany jest program pilotażowy leczenia e-uzależnień dla dzieci.

Program był kilkakrotnie przedłużany aż do 30 czerwca 2025 r.

W trakcie funkcjonowania programu w Łódzkiem z opieki specjalistów skorzystało prawie 500 pacjentów - zarówno dzieci i młodzieży i ich rodzin.

Terapeuci zrealizowali blisko 3 000 wizyt – spotkań indywidualnych, spotkań rodzinnych i sesji grup wsparcia.

 

 

 

Raport Internet Dzieci z III 2025 r. wskazuje, że według danych za ostatni kwartał 2024 r. 91,54% osób z najmłodszej grupy internautów (7–14) przynajmniej raz dziennie połączyło się z internetem i spędziło tu aż 4h 29 min. Aż 89,63% (2,47 mln) najmłodszych użytkowników sięgało w tym celu po telefon lub tablet i spędzało z nim 4h 8 min dziennie.

 

 

 

Młodzież (15–18) - 90,28% młodzieży odwiedza internet codziennie, 88% tej populacji sięga po urządzenia mobilne, zaś tylko 32% korzysta z komputerów osobistych. Dziennie przebywają oni online średnio 4h 28 min, przy czym na jedną odsłonę przypada przeciętnie 9 min.

 

Wielogodzinne śledzenie mediów społecznościowych czy granie na komputerze wywiera negatywny wpływ na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży. Może prowadzić do e-uzależnienia. Nadużywanie nowych technologii pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka, m.in. wady postawy, ból oczu, głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała oraz zdrowia psychicznego, tj.: zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania, zaburzenia snu.

 

Dlatego tak ważne jest wykrycie problemu e-uzależnienia jak najszybciej. Odpowiednia reakcja rodzica i wsparcie specjalistów mogą pomóc dziecku szybko poradzić sobie z uzależnieniem od telefonu czy komputera i wrócić do aktywności opartej na relacjach z innymi ludźmi, oddawaniu się pasjom, odpoczynkowi czy nauce.

 

Program – e-uzależnień to odpowiedź na realny problem nadużywania internetu

 

Tomasz Kołodziejczyk z łódzkiego Monaru Program e-uzależnień to odpowiedź na rosnący problem nadużywania Internetu oraz urządzeń cyfrowych przez dzieci i młodzież. Nie tylko zaspokaja realne potrzeby pacjentów, ale przynosi również wymierne efekty terapeutyczne. Zespół naszej Poradni wypracował autorską, kompleksową formułę pracy, obejmującą jednoczesne wsparcie dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. W ramach programu realizowane są zarówno indywidualne sesje terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i rodziców, wspólną terapię rodzinną, ale również zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych i grupy wsparcia dla rodziców.

 

Model ten, jest elastycznie dopasowywany do potrzeb i możliwości każdej rodziny, spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród pacjentów. Zgłaszają się do nas osoby z całego województwa łódzkiego – szczególnie często rodzice dzieci neuroróżnorodnych, dla których korzystanie z urządzeń cyfrowych wiąże się z dodatkowymi trudnościami. Przychodzą jednak do nas dzieci i młodzież po traumatycznych wydarzeniach w swoim życiu, często związanych z uzależnieniem rodziców (także cyfrowym) albo destrukcyjnie przeprowadzanym rozstaniem rodziców czy też młode osoby, które mają trudności w budowaniu satysfakcjonujących relacji rówieśniczych (także związanych z doświadczeniem przemocy rówieśniczej).

 

Nasz program pokazuje, że skuteczna pomoc jest możliwa – o ile obejmuje całe środowisko rodzinne, a nie tylko dziecko! I to zasługuje na szczególne podkreślenie – uzależnienie to problem nie tylko chorego, ale całej rodziny!

 

Pilotaż e-uzależnień w Łódzkiem – podsumowanie

 

W całej Polsce już ponad 11,4 tys. osób, w tym przeszło 7,3 tys. dzieci i młodzieży skorzystało z programu pilotażowego dla uzależnionych od nowych technologii cyfrowych.

 

W Łódzkiem od II 2022 r. do końca maja 2025 r. z opieki specjalistów skorzystało łącznie prawie 500 pacjentów - zarówno dzieci i młodzieży oraz członków rodzin. Zrealizowano blisko 3 000 wizyt – zarówno spotkań indywidualnych, spotkań rodzinnych i sesji grup wsparcia.

 

Większość pacjentów została objęta opieką długoterminową. Najczęściej przeprowadzane były sesje indywidualne i rodzinne.

 

E-uzależnienie to często objaw poważniejszych problemów

 

Jak wskazują eksperci z łódzkiego MONARU problemowe używanie Internetu oraz uzależnienie od urządzeń to często jedynie objaw głębszych problemów psychologicznych istniejących w rodzinach. To reakcja dzieci na brak lub ochłodzone relacje i więzi z rodzicami, czy też niedojrzałość emocjonalna rodziców.

 

Terapeuci, którzy opiekowali się pacjentami w Łódzkiem wskazują, że ucieczka w świat wirtualny jest dla dzieci sposobem na to, żeby poradzić sobie z konfliktami dorosłych i z poczuciem osamotnienia.

 

W Łódzkiem jak zauważyli terapeuci do udziału w pilotaży e-uzależnień zgłaszały się najczęściej rodziny na etapie ostrego konfliktu pomiędzy dzieckiem a rodzicami lub jednym z rodziców. Powodem były sytuacje, w których próby rodziców by zmniejszyć lub ograniczyć dostęp do multimediów kończyły się niepowodzeniem.

 

Rodzice mieli poczucie braku skuteczności i napotykali się na agresję słowną i (lub) fizyczną wobec siebie lub nawet z autoagresywnymi zachowaniami swoich dzieci.

 

U części pacjentów zauważono, że nadmierne używanie urządzeń jest połączone z lękiem społecznym – przejawiającym się unikaniem szkoły i kontaktu z rówieśnikami oraz izolacją społeczną. Niestety, wiele dzieci i nastolatków, którzy trafili do programu odczuwało brak zaufania lub niskie zaufanie do osób dorosłych, w niektórych przypadkach budowanie poczucia bezpieczeństwa odbywało się przez większość sesji.

 

Jak skorzystać z programu?

 

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Terapia wyjścia z e-uzależnień składa się m.in. z porady lekarskiej diagnostycznej i terapeutycznej, porady psychologicznej oraz sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i sesji psychoedukacyjnej.

 

Czas terapii zależy do pacjenta. Aby przystąpić do programu nie potrzeba skierowania. Wystarczy skontaktować się z MONAR przy ul. Tuszyńskiej 123/125 w Łodzi, tel. 884 882 558. Program trwa do końca czerwca 2025 r.

 

 

 

*Raport „Internet dzieci” został zaprezentowany w Sejmie 4 marca podczas konferencji „Dzieci i młodzież z Polski w sieci”, współorganizowanej przez Komisję do Spraw Dzieci i Młodzieży.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj [ 0 ]
14:40, 05.06.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET