Sobota, 12 lipca 2025 r., imieniny Jana, Pameli, Weroniki

Pogotowie Reporterskie

Niż genueński podtopił regiony

Nad Polską przechodzi niż genueński Gabriel, przynosząc intensywne opady deszczu, burze, gwałtowne wezbrania rzek i ulewy o dużej intensywności. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia, obowiązujące w kilku województwach. Wydano również alerty pogodowe RCB, wzywające mieszkańców do zachowania ostrożności i przygotowania się na możliwą ewakuację.

W wielu częściach Polski sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. W zeszłym tygodniu męczyły nas upały i groziła długotrwała susza. W tym niż genueński przyniesie burze i ulewy, które spowodują wezbrania rzek i powodzie. Mieszkańcy mierzą się z podtopieniami i lokalnymi powodziami błyskawicznymi, uszkodzonymi dachami i koniecznością ewakuacji.

Porywy wiatru zrywają dachy i łamią gałęzie. Strażacy działają bez przerwy, ale nie wszędzie zdążają dotrzeć na czas. Sprawdź, gdzie niż genueński namiesza najbardziej - kulminacja nawalnych opadów może być już 10 lipca.

- Zjawiska takie jak powodzie błyskawiczne będą się nasilać. Musimy więc nie tylko poprawiać infrastrukturę, ale i wspierać ludzi, którzy z dnia na dzień tracą wszystko. W Pomagam.pl każdego dnia widzimy, jak wiele może zmienić szybka mobilizacja lokalnej społeczności.

Gdy zalewa domy, szkoły i dobytek całego życia, liczy się każda godzina – a założenie zbiórki to dziś najszybszy sposób, by uzyskać konkretne wsparcie. Dzięki naszej platformie, osoby poszkodowane mogą w kilka minut dotrzeć do ludzi, którzy naprawdę chcą pomóc. To nie jest czas na wahanie – to czas na solidarność. Dlatego apeluję: jeśli znasz kogoś, kogo dotknęła powódź – pomóż mu założyć zbiórkę. Bo pomoc zaczyna się od prostego pytania: Czego Ci potrzeba – i jak mogę pomóc? – mówi Dobrosława Gogłoza, dyrektorka zarządzająca serwisu Pomagam.pl.

Lokalnie: gwałtowne ulewy, ewakuacje i pełna mobilizacja służb
 

W ostatnich dniach najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna wystąpiła w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. Gwałtowne burze uderzyły w wiele miejscowości, takich jak Radom, Bielsko-Biała, Kielce, Opoczno, Skierniewice czy Czechowice-Dziedzice, odnotowało opady przekraczające 100 do nawet 200 mm deszczu – co odpowiada zawartości ponad czterech wiader wody na metr kwadratowy.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o tysiącach interwencji: usuwanie powalonych drzew, wypompowywanie wody z piwnic, zabezpieczanie dachów, a także ewakuację dzieci z obozów harcerskich. W samym woj. śląskim w nocy z 8 lipca na 9 lipca ewakuowano cztery takie obozowiska – łącznie ponad 2000 osób.

 

W powiecie radomskim i opoczyńskim odnotowano gwałtowne wezbrania rzek. IMGW prognozuje, że lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe, dalej spodziewane są nawałnice. W okolicach Przysuchy, Mogielnicy i Nowego Miasta nad Pilicą należy liczyć się z możliwością dalszych podtopień.

 

W części kraju – nie tylko Warszawa
 

W stolicy ulewa występuje z przerwami od poniedziałku, a poziom wód w kanałach melioracyjnych osiąga stany ostrzegawcze. Wrocław przypomina sobie powódź w Polsce z 1997, a Kraków walczy z intensywnymi opadami i zalaniem ulic. W niektórych miejscach doszło do przerw w dostawie prądu i utrudnień w komunikacji.

 

Prognozy: załamanie pogody, a może nawet więcej
 

Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi porcjami wilgotnego mas powietrza znad Morza Śródziemnego. To typowe dla tzw. niży genueńskich, które potrafią namieszać w pogodzie i przynieść gwałtowne nawałnice uderzające w centrum i na wschodzie kraju. W wielu miejscach mogą spaść nawet 150 mm deszczu.

 

– W niektórych rejonach suma opadów może przekroczyć normy miesięczne – podaje IMGW. – Prognozy wskazują, że w najbliższych dniach grozi nam powódź.

Co robić? Warto na bieżąco śledzić prognozy
 

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami to nie tylko komunikat – to realne ryzyko. Najbardziej intensywne opady występują zwykle po południu i wieczorem. Burze i ryzyko podtopień mogą wystąpić z dnia na dzień, śledź, czy Twoje tereny nie są zagrożone. Prognozy wskazują, że w wielu miejscach może dojść do lokalnych powodzi błyskawicznych. W przypadku wystąpienia gwałtownych burz z silnym wiatrem i opadami nawet do 100 mm, należy liczyć się z możliwością podtopień, uszkodzeń dachów i przerw w dostawie prądu. Mieszkańcy zagrożonych obszarów powinni zachować szczególną ostrożność.

 

RCB i IMGW zalecają:

 

unikać wychodzenia z domu w czasie burzy,
monitorować pogodę długoterminową,
przygotować dokumenty i zapasy,
zadbać o odpływy i posesję.

Skomentuj [ 0 ]
17:40, 09.07.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET