Niedziela, 13 lipca 2025 r., imieniny Irwina, Margarety, Sary

Pogotowie Reporterskie

Zdrowie mieszkańców łódzkiego pod lupą naukowców

W Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ. Badanie oceni kompleksowo zdrowie Polaków ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia.

Polacy, w porównaniu do reszty Europejczyków, 2x częściej umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca.

Polacy, w porównaniu do reszty Europejczyków, 2x częściej umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca.

1760 losowo wybranych dorosłych z 7 gmin w Łódzkiem skorzysta bezpłatnie z badań diagnostycznych i pomiarów antropometrycznych.

Wybrani pacjenci w Łódzkiem mogą skorzystać z badań do 20 sierpnia br. 

 

 

Badanie WOBASZ to jedno z kluczowych przedsięwzięć epidemiologicznych w Polsce które jest realizowane na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032.

 

 

 

Nad całością badań czuwa Narodowy Instytut Kardiologii, który odpowiada za merytoryczny nadzór i spójność naukową projektu. Badanie potrwa do końca I kwartału 2026 roku i obejmie ponad 9 tysięcy losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski ze 107 gmin, we wszystkich 16 województwach.

 

 

 

Celem badania jest kompleksowa ocena stanu zdrowia Polaków – ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia, które nadal pozostają główną przyczyną zgonów w naszym kraju. W porównaniu do reszty Europy, polska populacja cechuje się prawie dwukrotnie wyższą umieralnością z powodu choroby niedokrwiennej serca oraz o 1,5 razy wyższą umieralnością z powodu udaru mózgu. W 2019 roku najwięcej lat życia w zdrowiu stracono z powodu chorób układu krążenia (21%), głównie z powodu choroby niedokrwiennej serca (51%), udaru mózgu (28%) oraz kardiomiopatii i zapalenia mięśnia sercowego (6%).

 

 

 

W Polsce często występują główne czynniki ryzyka ChUK, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość i cukrzyca. 47% zgonów oraz 35,8% utraconych lat życia w zdrowiu związanych jest ze stylem życia, nałogami i nawykami, które nie sprzyjają zdrowiu.

 

 

 

Badanie zapoczątkowuje cykliczną ocenę populacji polskiej co 5 lat. Dzięki projektowi badacze lepiej zrozumieją epidemię chorób układu krążenia w Polsce. Projekt ma także poprawić system opieki zdrowotnej, bo dostarczy danych do tworzenia programów profilaktycznych i leczniczych.

 

 

 

Kto może skorzystać z badań WOBASZ

 

 

 

W badaniu biorą udział losowo wybrani dorośli Polacy z różnych regionów Polski. W Łódzkiem to 1760 dorosłych z gmin: Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Moszczenicy, Bełchatowa, Działoszyna, Ostrówka, Złoczewa. Do badanie nie można się zgłosić samodzielnie.

 

Zaproszona do badania osoba najpierw otrzyma ona list z zaproszeniem, po czym skontaktuje się z nią ankieter, aby umówić wywiad i przekazać dokumenty do podpisania zgody na udział.

 

Na wywiad z ankieterem na temat zdrowia i stylu życia oraz samodzielne uzupełnienie części psychologicznej trzeba zarezerwować około 120 minut. W ankiecie są pytania dotyczące stylu życia, nawyków żywieniowych, historii medycznej i aktywności fizycznej.

 

 

 

Po tej części następuje wywiad psychologiczny – uczestnik samodzielnie wypełnia standaryzowane testy i kwestionariusze, m.in. dotyczące samopoczucia psychicznego, a także jakości snu. Ankieter będzie miał ze sobą także wagę i wykona pomiary antropometryczne ( waga, wzrost, BMI, obwodu talii i bioder, a także ciśnienia tętniczego).

 

 

 

Od ankietera otrzymamy pojemnik na mocz i informację, do którego punktu ALAB laboratoria trzeba się zgłosić na czczo na badania biochemiczne (krwi i moczu). Jeśli uczestnikowi badania trudno będzie dotrzeć do laboratorium, ankieter zorganizuje transport. Wyniki badania otrzymamy online lub odbierzemy osobiście.

 

 

 

Dlaczego warto skorzystać z WOBASZ?

 

 

 

Uczestnicy badania WOBASZ otrzymują:

 

Bezpłatne badania diagnostyczne, które mogą wykryć wczesne objawy chorób układu krążenia.

Ciśnieniomierz, który pomoże monitorować ciśnienie tętnicze w warunkach domowych oraz materiały edukacyjno-informacyjne na temat zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób układu krążenia.

Bon finansowy niespodziankę od realizatora badania w terenie.

Skomentuj [ 0 ]
15:25, 12.07.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET