Środa, 16 lipca 2025 r., imieniny Mariki, Benity, Dzierżysława

Pogotowie Reporterskie

Fizjoterapia, psycholog i origami - rehabilitacja neurologiczna na NFZ

Chorzy po udarach i wypadkach składają origami i lepią z gliny. Rehabilitują się na NFZ ze wsparciem studentów łódzkiego ASP.

W Łódzkiem rocznie z rehabilitacji neurologicznej korzysta około 1700 najciężej chorych po udarach, operacjach neurologicznych, wypadkach.

W Grand Medical Clinic w Łodzi pacjentom w powrocie do zdrowia oprócz lekarzy i fizjoterapeutów pomagają psychologowie, terapeuci zajęciowi, neurologopedzi i studenci ASP.

Artyści na oddziały? Dzięki pracy na oddziale neurologicznym będzie nowy przedmiot na łódzkiej ASP.

Pacjenci po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, zabiegach neurochirurgicznych czy ofiary wypadków, które doznały uszkodzeń neurologicznych mają do dyspozycji 14 oddziałów rehabilitacji neurologicznej, a na nich 248 łóżek z umową z ŁOW NFZ. W 2024 r. rehabilitowano na nich 1 736 pacjentów, koszt ich leczenia wyniósł Łódzki NFZ 35 milionów złotych.

 

Jednym z takich oddziałów jest 25-łóżkowy oddział rehabilitacji neurologicznej Grand Medical Clinic z umową z Łódzkim NFZ od X 2024 r. To 3. co do wielkości taki oddział rehabilitacji w Łódzkiem po Wojewódzkim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi i Szpitalu im. K. Jonschera. Ma umowę z ŁOW NFZ od 1 X 2024 r. W pierwszych 3 miesiącach pracy, w 2024 roku przyjął 62 chorych.

 

Przyjmujemy chorych po wypadkach, urazach rdzenia, urazach czaszkowo-rdzeniowych, operacjach neurologicznych. Dzięki ćwiczeniom ruchowym, kompleksowej rehabilitacji możemy wspomóc proces neuroplastyczności mózgu i możliwości tworzenia nowych połączeń, odtwarzania funkcji utraconych. Bardzo dużym stymulatorem jest arteterapia, mamy dobre efekty takiej wspierającej terapii – podkreśla dr Justyna Laskowska kierownik oddziału rehabilitacji neurologicznej Grand Medical Clinic w Łodzi.

 

W ramach umowy z NFZ oddział neurologiczny musi zapewnić chorym opiekę lekarzy neurologów, fizjoterapeutów, psychologów, terapeutów zajęciowych, logopedów lub neurologopedów. W Grand Medical Clinic chorych w powrocie do zdrowia dodatkowo wspierają studenci łódzkiej ASP.

 

Rehabilitacja na oddziale ma – w zależności od stanu zdrowia chorego – różny stopień intensywności. W przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcji mózgu (udar mózgu, uraz mózgu, choroba Parkinsona) usprawnianie chorego trwa przez 6 dni w tygodniu nie mniej niż 120 min na dobę w trybie przed- i popołudniowym od poniedziałku do piątku oraz 40 min w trybie przedpołudniowym w soboty.

 

Terapia (neuro)logopedyczna takich chorych to nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu lub terapia (neuro)psychologiczna, psychoedukacja, terapia wspierająca pacjenta i jego rodzinę – nie mniej niż 30 min dziennie, 5 dni w tygodniu.

 

 

 

Wielodyscyplinarne wsparcie

 

Studenci II roku z Instytutu Edukacji Artystycznej ASP ze specjalności projekty wizualne kilka razy w tygodniu pracują z chorymi z oddziału pod okiem pracowników medycznych oddziału - psychologów, terapeutów zajęciowych. Dla nich to praktyki studenckie – dla chorych ważny element terapii.

 

Skomentuj [ 0 ]
17:35, 15.07.2025 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET