Seniorzy w województwie łódzkim
„Starzenie się nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć”. Te słowa świętego Jana Pawła II były mottem dzisiejszej konferencji „Seniorzy w województwie łódzkim”. Wydarzenie zorganizowało Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. W spotkaniu z seniorami i naukowcami wziął udział m.in. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. Rozmawiano o potencjale osób starszych i ich roli w życiu społecznym oraz zmianach demograficznych naszego regionu.
- Samorząd Województwa Łódzkiego stwarza wiele możliwości, z których coraz częściej, chętniej i skuteczniej korzystają seniorzy. Wszyscy, którzy ukończyli 60 lat mogą otrzymać Kartę Seniora. Powstała Rada Seniorów Województwa Łódzkiego. Ma funkcję opiniująco-doradczą, działa na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej. Chcemy korzystać z doświadczeń osób starszych – podkreślał Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
W spotkaniu wzięło udział prawie 150 osób.
– Staramy się dobrze diagnozować i odpowiadać na potrzeby seniorów. Wysoka frekwencja na dzisiejszej konferencji pokazuje, że to się nam udaje – zaznaczyła Katarzyna Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi i podziękowała pracownikom RCPS za zaangażowanie.
Panele dyskusyjne poprowadzili m.in. prof. Irena Kotowska oraz prof. Piotr Szukalski. Podkreślano, że trzeba dostosować się do zmian struktury wieku w społeczeństwie. To, że żyjemy coraz dłużej to sukces, nie zagrożenie. Seniorzy chcą być aktywni i należy ich w tym wspierać. Trzeba jednak także zapewnić im odpowiednią opiekę. To ważne w czasie, kiedy więzy rodzinne są coraz słabsze.
Co trzeci mieszkaniec województwa łódzkiego to senior. Jednak coraz więcej osób, które ukończyły 60 lat udowadniają, że wiek to tylko liczba. Seniorzy z naszego regionu chcą się rozwijać, uczyć, integrować i bawić. Dbają o zdrową dietę i chętnie wychodzą do teatru czy kina. Dzisiejsza konferencja to jedna z wielu propozycji dla starszych osób przygotowanych przez Województwo Łódzkie. Wiosną rozpoczął się cykl spotkań i szkoleń „Łódzkie Przyjazne Seniorom”. To rozmowy ze specjalistami m.in o bezpieczeństwie i cyberzagrożeniach. Uruchomiony został Wojewódzki Telefon Wsparcia dla Seniorów. Dzwoniąc pod numer 42 20 819 99 można porozmawiać z prawnikiem, psychologiem bądź pracownikiem pomocy społecznej. Łódzkie ma także swoją delegaturę w Obywatelskim Parlamencie Seniorów. To ogólnopolskie przedstawicielstwo osób 60+, którego celem jest integrowanie środowiska, aktywizowanie oraz doradztwo w zakresie polityki senioralnej w Polsce.
fot. Adam Staśkiewicz
- Skomentuj [ 2 ]
- 11:25, 20.09.2023 r.
Wasze komentarze
Ela @ 09:00, 21.09.2023r. IP: *.*.104.58
Irena, znasz takie powiedzenie- każdy sądzi wobec siebie
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Metamorfoza łaskiego urzędu - komfort i dostępność dla wszystkich
- Łask. Przebudowa ulicy Szpitalnej – podpisano umowę
- Łask. Młodzieżowa Rada Miejska z dofinansowaniem na Piknik integracyjny
- Jechał nietrzeźwy i miał przy sobie narkotyki, zatrzymali go łascy policjanci
- Łask. Biznesowa Kawa z Burmistrzem
- Łask. Wpłaty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego
- Łask świętował Dzień Flagi RP
- Święto Konstytucji 3 Maja w Łasku
- Strażackie podsumowanie tygodnia
- Ostrzeżenie przed silnymi burzami
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- szukam pracy
- Sprzatanie
- Do wynajecia
- Podnajmę lokal
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porzadki
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Czy na następnym spotkaniu bedzie członek Pana Wołosza pan Szczepaniak ,bo to podobno wielki fach
- Internauto, konkretnie - podaj miejsce takiej działalności, bo inaczej jest to zwykłe blekotanie,
- Do: M P | 08:14, 09.05.2025 To proste skąd to wie,a nawet jak przypuszcza to napewno ma rację Iren
- Czy dziewczyna chodząca do szkoły nie jest uczniem tej szkoły ?
- A skąd takie informacje, że nie płacą?
- Wspólnie z Celiną doglądają karpie w stawie
- Już widzę jak ktoś z młodych cię posłucha. Pewnie nawet nie wiedzą o twoim istnieniu.
- Mamy zajęcia i właśnie dlatego chcielibyśmy wypocząć w nocy. Naprawdę nie trzeba kręcić do
- Może Pani Burmistrz i osoby odpowiedzialne wezmą się do pracy i zwrócą uwage ludziom odpowiedzi
- Jak tam członek Wołosza pan Szczepqniak .Czym t3n człowoek się zajmuję .
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku