ZUS może przejąć wypłatę zasiłków chorobowych od przedsiębiorcy
Brak płynności finansowej płatnika składek, zatrudniającego powyżej 20 osób, może utrudniać mu regulowanie świadczeń, na rzecz pracowników, takich jak zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński czy świadczenie rehabilitacyjne. ZUS może pomóc w takiej sytuacji i przejąć wypłatę świadczeń. Potrzebny jest jednak wniosek płatnika lub ubezpieczonego.
Płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych mają upoważnienie do ustalania uprawnień oraz do wypłacania świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla swoich pracowników w czasie zatrudnienia .
W przypadku niewywiązywania się przez płatnika z ustawowego obowiązku wypłaty zasiłków, gwarantem zabezpieczającym wypłatę świadczeń z FUS jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zakład może przejąć wypłatę świadczenia na wniosek płatnika lub samego ubezpieczonego.
- Liczbę ubezpieczonych ustala się na rok kalendarzowy, według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia – wyjaśnia Bogusława Balcerek, Naczelnik Wydziału Zasiłków w II Oddziale ZUS w Łodzi.
Wniosek od płatnika składek
Uzasadnieniem do przejęcia wypłaty zasiłków przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest trudna sytuacja finansowa płatnika składek, przedłużające się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne albo inne przyczyny, niezależne od płatnika składek, powodujące niemożność zrealizowania roszczeń ubezpieczonych.
Jeśli płatnik składek nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku wypłaty swoim ubezpieczonym zasiłków, to może wystąpić z wnioskiem o przejęcie wypłaty tych świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu płatnik powinien przekazać do ZUS Zaświadczenie płatnika składek (ZUS Z-3) niezbędne do ustalenia prawa i wysokości świadczenia.
Wniosek od ubezpieczonego
Ubezpieczeni, którym płatnik nie realizuje wypłaty należnych zasiłków, również mogą wystąpić do ZUS o przejęcie od płatnika składek wypłaty świadczeń.
Co zrobi ZUS po wpływie wniosku
Po wpływie wniosku o przejęcie wypłaty zasiłków, ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, w którym ustali dlaczego płatnik nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku wypłaty zasiłków oraz czy ma możliwości ich wypłaty i ewentualnie pozyskuje pełną dokumentację niezbędną do ustalenia prawa i wypłaty zasiłków np. występuje do płatnika składek o przekazanie zaświadczenia o symbolu ZUS Z-3. Natomiast w przypadku braku możliwości pozyskania dokumentów (np. płatnik nie współpracuje), ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, po zakończeniu którego wyda decyzję rozstrzygającą sprawę.
Decyzja ZUS
Informacja o podjętej przez Dyrektora ZUS decyzji o przejęciu albo o odmowie przejęcia wypłaty zasiłków jest przekazywana do płatnika składek.
Jeśli ZUS przejmie wypłatę zasiłków, decyzja ustalająca prawo do zasiłków przekazana zostanie także ubezpieczonym wraz z informacją, że za opóźnienie w wypłacie zasiłku można dochodzić odsetek od płatnika składek. Po podjęciu decyzji o wypłacie następuje jej realizacja przez ZUS.
W sytuacji ustania przeszkody uniemożliwiającej płatnikowi składek wypłatę zasiłków, ZUS informuje o tym ubezpieczonych i przekazuje płatnikowi składek wypłaty zasiłków do dalszej realizacji.
Inne formy pomocy przedsiębiorcom w trudnym położeniu
Przedsiębiorcy, którzy borykają się z utratą płynności finansowej, mogą wystąpić do ZUS-u
o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. Zawarcie ugody z ZUS-em niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, po zawarciu ugody, ZUS nie nalicza odsetek za zwłokę w opłatach, a jedynie opłatę prolongacyjną, która jest o połowę niższa od odsetek. Po drugie, ugoda z ZUS-em pozwala uniknąć podejmowania przez ZUS działań przedegzekucyjnych i egzekucyjnych, o ile wypełniane są warunki zawartego porozumienia.
Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa łódzkiego
- Skomentuj [ 0 ]
- 09:30, 12.09.2025 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Wizyta premiera Donalda Tuska w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku
- Piknik motocyklowy "MotoFolk 2025"
- Premier podziękował lotnikom podczas wizyty w 32 BLT
- Łask. Odeszli do wieczności
- Dożynki Gminno-Parafialne w Teodorach
- Zatrzymany sprawca rozboju wpadł z narkotykami i trafił do aresztu
- ŁDK. Porozmawiajmy o Jarmarku Łaskim
- Orlikowe przyspieszenie (video)
- Łask. Młodzi i samorządowcy w dialogu o przyszłości
- Narodowe Czytanie w szkołach powiatu łaskiego
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam ogródek działkowy
- Pożodki
- Garaż do wynajęcia
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Oddam kocurki do adopcji
- praktyki - mechanik
- Sprzedam mieszkanie
- pomoc domowa
- Budynek do wynajecia garaz
- Cichy
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Itak każdy wie co i jak.
- Super wyniki w prestiżowych turniejach nie tylko Juniorek również Juniorek Młodszych i Młodzicz
- Ważne informacje z ostatniej chwili:
https://youtu.be/
IWhUI6FAyFc?s i=1QH8A-73SAfC4Ek
7 Pozd - O i jest p. Kolasa odwołali z urzędu miar mieli widać powód to teraz jest naczelnikiem Wydział
- Próba komentarza.
- Niech ich uczą dobrego serca do niepełnosprawnyc
h bo w ogóle ich nie ma. - Ojj kubuś, kubuś nie daleko pada jabłko od jabłoni tatuś był lepszy
- Czy bankrut F jest dobrym dyskutantem w tym temacie?
- A z kim młodzi mają rozmawiać o swojej przyszłości? Z księdzem?
- ... nie będą żywić pasożyta tylko go wypuszczą i sam się wyżywi,,,,
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej