Szczepienia. Szczepienie to zjawisko społeczne
rozmowa o wirusie HPV i szczepieniu przeciw HPV z profesorem Janem Kotarskim, ginekologiem i onkologiem, kierownikiem I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest jednym z ważnych czynników odpowiedzialnych za powstawanie stanów przedrakowych oraz raka szyjki macicy.
Szczepionka przeciw wirusowi jest dostępna w Polsce dopiero od 10 lat, nic więc dziwnego, że rodzice, przede wszystkim dziewczynek, oraz młode kobiety, często poszukują informacji na temat tej szczepionki.
„Dziś wiemy, że za patogenezę, czyli sposób powstania, około 30% nowotworów odpowiadają jakieś wirusy” wyjaśnia profesor Kotarski w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl „Wirusy HPV związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów litych szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy” dodaje profesor. Istnieje ponad 200 typów wirusa HPV, z czego około 100 dotyczy ludzi. Szesnaście z nich może prowadzić do wystąpienia nowotworu. Niestety, zakażenie wirusem HPV nie powoduje żadnych objawów, gdyż występuje on miejscowo, w tkankach. Dobrym porównaniem jest zestawienie go z wirusem grypy, który dla odmiany występuje we krwi i dlatego zarażenie nim daje wyraźne, znane wszystkim, objawy. Aby dowiedzieć się, czy jesteśmy nosicielami wirusa HPV należałby wykonać skomplikowane, specjalistyczne badania molekularne.
Przeciw wirusowi HPV szczepić powinny się przede wszystkim dziewczynki w okresie dojrzewania, przed rozpoczęciem współżycia płciowego, gdyż jest to najczęstsza, choć nie jedyna, droga zarażenia się wirusem. Wirus HPV jest również wyjątkowy z innego powodu „Nabycie naturalnej odporności, czyli po przechorowaniu, w przypadku HPV nie jest możliwe, gdyż miano przeciwciał po zachorowaniu jest za niskie, aby uchronić przed ponowną infekcją. Tak więc ta sama osoba może zarazić się kilka razy tym wirusem” wyjaśnia profesor Kotarski. Po szczepieniu miano przeciwciał jest 1000-10000 razy większe niż po naturalnej infekcji i chroni przed wniknięciem wirusa HPV do organizmu.
Według zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) jednak szczepić powinny się nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy „Jeśli spójrzmy na szczepienia jako na zjawisko społeczne, czyli związane z zdrowiem całej populacji, to okaże się, że te zalecenia nie są pozbawione sensu. Dziś wiemy, że jeśli zaszczepimy 90% ludzi, nie ważne czy szczepionką przeciw ospie czy też wirusowi HPV, to po pewnym czasie wyeliminujemy patogen ze środowiska i te pozostałe 10% populacji również odniesie z tego korzyści, czyli nie zachoruje. Z punktu widzenia epidemiologicznego więc, gdzie celem jest wyeliminowanie wirusa ze środowiska, szczepienie zarówno dziewcząt jak i chłopców jest wskazane” zauważa profesor Kotarski. Skuteczność szczepionek przeciw wirusowi HPV, rozumiana jako obecność przeciwciał wirusa typów 16 i 18 powodujących najwięcej zachorowań na raka, wynosi ponad 75%.
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rozpoczynanie szczepienia przeciw wirusowi HPV wszystkim dzieciom w wieku 11 lub 12 lat, jako jednego z elementów programu szczepień ochronnych. Od czerwca 2006 roku, kiedy to szczepionka została zatwierdzona przez FDA (Food and Drug Administration, amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków), w USA podano około 79 milionów szczepionek. Dokument Amerykańskiej Akademii Pediatrii odnosi się również do informacji sugerujących, że szczepionki wywołują choroby autoimmunologiczne oraz przedwczesne wygasanie czynności jajników. W obu przypadkach stwierdzono, że badania naukowe przeczą tezie, że istnieje związek między szczepionką przeciw HPV a wymienionymi chorobami.
Odpowiedzi na pozostałe zagadnienia poruszone w dokumencie można znaleźć w sekcji FAQ na stronie http://zaszczepsiewiedza.pl/pytania-i-odpowiedzi/ (pytania od 59 do 64).
INFORMACJE DODATKOWE:
Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych
i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień - wymagających wiedzy i odpowiedzialności decydujących o zdrowiu i życiu. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
- Skomentuj [ 0 ]
- 09:01, 30.11.2016 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Startuje projekt „Miejskie Zacisze”
- Uwaga‼️‼️ zaginęła starsza pani‼️ AKTUALIZACJA
- Koniec roweru miejskiego w Łasku
- Bezpieczniej dla pieszych w Łasku
- 10. Festiwal Róż – niedziela pełna słońca, uśmiechów i niezwykłych chwil
- „Kwiaty Wołynia” – Pamięć, prawda, godność
- Wojewoda łódzki zwołuje sztab kryzysowy- AKTUALIZACJA
- Niż genueński podtopił regiony
- Aktualizacja ostrzeżenia meteo
- Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego, a ten chciał mu wręczyć łapówkę
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Blaszany garaż
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Do WIEŚNIAK Miałeś tyle czasu na opróżnienie głowy z oparów.Nie zadziałało?
- Oj te zdrowie...
- Czuć Wyszyńskim, choć akurat tym razem to nie ten idol.
- Karol | 13:22, 13.07.2025 r. „Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką
- Karol | 13:22, 13.07.2025 r. Po pierwsze, to o Jedwabnem słowem, póki co, nie wspomniałem, Bander
- Celina | 12:21, 13.07.2025 r. Ależ solidaryzujemy się, jak w przypadku wszystkich rocznic narodowe
- Jak twierdzi Roman Giertych właśnie to środowisko polityczne, które promuje upamietnienie rzezi
- Rosja zawsze rozgrywa narody poprzez narodowych debili ... Bandera nabrał "wiatru w żagle" po Trak
- Jak widać to kolejne tragiczne wydarzenie, które zamiast do zadumy, do uszanowania ofiar jest powo
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej