Nowe obowiązki posiadaczy zwierząt
Nowelizacja przepisów o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nowe przepisy weszły w życie już 18 października 2016 roku.
Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, owiec, kóz, świń) zobowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż 31 grudnia. Ustalone podczas spisu: liczba i numery identyfikacyjne tych zwierząt posiadacz zwierząt przekazuje kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu i umieszcza w księgach rejestracji.
Dokumenty do pobrania:
W związku ze zmianą przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt od 18 października 2016 roku rolnicy mający zwierzęta gospodarskie muszą stosować się do nowych zasad. Zmiany dotyczą zwłaszcza posiadaczy trzody chlewnej. Mają one na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród zwierząt.
1. Zgodnie z nowymi przepisami numer identyfikacyjny świni jest numerem siedziby stada, w którym zwierzę się urodziło albo innej siedziby stada, w której zwierzę przebywało powyżej 30 dni.
2. Posiadacz trzody chlewnej zobowiązany jest oznakować należące do niego zwierzęta w terminie 30 dni od dnia urodzenia. Oznakowania dokonuje się poprzez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka z numerem identyfikacyjnym.
3. W przypadku opuszczenia przez świnię siedziby stada urodzenia przed upływem 30 dni od dnia urodzenia – rolnik zobowiązany jest oznakować świnię kolczykiem przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada.
4. W przypadku, gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywa w niej dłużej niż 30 dni, posiadacz świni jest zobowiązany dodatkowo oznakować to zwierzę poprzez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której zwierzę przebywa powyżej 30 dni.
5. W terminie 7 dni od dnia oznakowania świni należy zgłosić Kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR oznakowanie zwierzęcia, podając liczbę oznakowanych zwierząt.
6. W przypadku utraty kolczyka, także elektronicznego posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, owiec, kóz i świń) zobowiązany jest oznakować zwierzę duplikatem kolczyka albo duplikatem kolczyka zawierającym elektroniczny identyfikator w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego duplikatu. Te same zasady obowiązują w przypadku utraty duplikatu kolczyka. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego odpowiada za jego prawidłowe oznakowanie.
7. Posiadacz trzody chlewnej zobowiązany jest zgłosić kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR zmianę liczebności stada świń w terminie 7 dni od dnia następujących zdarzeń:
• zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia, przywozu z państw trzecich albo państw członkowskich
• uboju zwierzęcia gospodarskiego.
8. Rolnik musi podać liczbę zwierząt, które przybyły lub ubyły ze stada, oraz miejsce pochodzenia lub przeznaczenia zwierzęcia.
9. W przypadku zagrożenia wystąpienia lub gdy dojdzie do wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, podlegającej obowiązkowi zwalczania i zostanie określony obszar zapowietrzony, zagrożony lub inny obszar podlegający ograniczeniom, posiadacz świń zobowiązany jest zgłosić kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR zmianę stanu stada świń w terminie 24 godzin od dnia następujących zdarzeń:
• zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada
• uboju zwierzęcia gospodarskiego.
10. Rolnik musi podać liczbę zwierząt, które przybyły lub ubyły ze stada, oraz miejsce pochodzenia lub przeznaczenia zwierzęcia.
UWAGA
11. Posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, owiec, kóz i świń) zobowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż 31 grudnia. Ustalone podczas spisu: liczba i numery identyfikacyjne tych zwierząt posiadacz zwierząt przekazuje kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia dokonania tego spisu i umieszcza w księgach rejestracji.
12. Aby nadać numer w Rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, prowadzonym przez ARiMR, należy zgłosić kierownikowi biura powiatowego siedzibę stada, miejsce prowadzenia działalności nadzorowanej przez Inspekcję Weterynaryjną. Obowiązek ten spoczywa na:
• posiadaczu zwierzęcia gospodarskiego
• podmiocie prowadzącym miejsce gromadzenia zwierząt
• podmiocie prowadzącym działalność nadzorowaną w zakresie targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt
• podmiocie prowadzącym działalność nadzorowaną w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt
• podmiocie prowadzącym rzeźnię,
• podmiocie prowadzącym zakład przetwórczy lub spalarnię.
Zgłoszenia należy dokonać:
· nie później niż w dniu: * wprowadzenia pierwszego zwierzęcia gospodarskiego do siedziby stada lub miejsca gromadzenia zwierząt, * uboju pierwszego zwierzęcia gospodarskiego, unieszkodliwienia zwłok zwierzęcia gospodarskiego w zakładzie przetwórczym lub spalarni
· w terminie 14 dni od dnia: * wydania decyzji powiatowego lekarza weterynarii o nadaniu weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt, * wydania decyzji stwierdzającej spełnianie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt.
Podstawa prawna: Ustawa z 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U 2016, poz. 1605).
Na podstawie informacji opublikowanej przez Departament Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt ARiMR na stronie: www.arimr.gov.pl
Źródło: Gmina Wodzierady
- Skomentuj [ 0 ]
- 07:50, 11.12.2016 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Startuje projekt „Miejskie Zacisze”
- Uwaga‼️‼️ zaginęła starsza pani‼️ AKTUALIZACJA
- Koniec roweru miejskiego w Łasku
- Bezpieczniej dla pieszych w Łasku
- 10. Festiwal Róż – niedziela pełna słońca, uśmiechów i niezwykłych chwil
- „Kwiaty Wołynia” – Pamięć, prawda, godność
- Wojewoda łódzki zwołuje sztab kryzysowy- AKTUALIZACJA
- Niż genueński podtopił regiony
- Aktualizacja ostrzeżenia meteo
- Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego, a ten chciał mu wręczyć łapówkę
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Oj te zdrowie...
- Czuć Wyszyńskim, choć akurat tym razem to nie ten idol.
- Karol | 13:22, 13.07.2025 r. „Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką
- Karol | 13:22, 13.07.2025 r. Po pierwsze, to o Jedwabnem słowem, póki co, nie wspomniałem, Bander
- Celina | 12:21, 13.07.2025 r. Ależ solidaryzujemy się, jak w przypadku wszystkich rocznic narodowe
- Jak twierdzi Roman Giertych właśnie to środowisko polityczne, które promuje upamietnienie rzezi
- Rosja zawsze rozgrywa narody poprzez narodowych debili ... Bandera nabrał "wiatru w żagle" po Trak
- Jak widać to kolejne tragiczne wydarzenie, które zamiast do zadumy, do uszanowania ofiar jest powo
- I tyle - samo sedno, szkoda tylko, że tak mało ludzi też tak to widzi. Ludek sobie spokojnie śpi
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej