Głosujmy na Zespół Pieśni i Tańca - Dzieci z Doliny Grabi
Zespół Pieśni i Tańca - Dzieci z Doliny Grabi walczy w konkursie Fundacji Aviva i potrzebne jest wsparcie dla naszych małych artystów. Jest o co walczyć! W puli konkursu jest 300 000 zł.
Marzenin, to maleńka miejscowość o powierzchni 4, 5 km ² , zamieszkała przez 600 mieszkańców - położona w gminie Sędziejowice w powiecie łaskim na Niżu Polskim w obrębie Niziny Południowo-Wielkopolskiej, w mezoregionie Wysoczyzny Łaskiej nad urokliwą rzeką Grabią. Położenie naszej miejscowości wpisuje się w bogactwo folkloru, jakie niesie ze sobą ziemia sieradzka. Niestety obserwacje społeczne wskazują, że pamięć o spuściźnie regionu wśród jego mieszkańców zanika.
Dlatego jesteśmy zespołem, który pełni określoną misję społeczną, aby ocalić od zapomnienia to, co było kultywowane przez naszych przodków.
Jesteśmy przede wszystkim grupą dynamicznie działających nauczycieli, którzy kochają taniec, swoich małych tancerzy i wyznają zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Autorami projektu są instruktorzy tańca Jolanta Siwek i Aneta Cyran przy wsparciu muzyka Andrzeja Szymczaka.
Skąd pojawił się pomysł?
Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci z Doliny Grabi” zaistniał na potrzeby obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego z 1863 roku celebrowanych w 2013 roku w gminie Sędziejowice. Najmłodsi wychowankowie Zespołu Szkół w Marzeninie zostali zaszczyceni możliwością przywitania na uroczystości Pana Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Przygotowaliśmy się do tego bardzo starannie przy wsparciu życzliwych sponsorów, którzy ubrali naszych małych artystów. Dzieci zaprezentowały się w tańcach narodowych Polski i Rosji oraz ludowym sieradzkim. No i zaczęło się …. ;)
Obchody zakończono, ale zainteresowanie tańcem ludowym pozostało w sercach małych artystów.
Zryw twórczy dorosłych i entuzjazm małych tancerzy pozwolił na szybki rozwój tego artystyczny przedsięwzięcia. Grupa weszła w program autorski instruktora zespołu przybliżający najmłodszym artystom folklor naszego kraju.
Charakter i cel zajęć
Taniec, a zwłaszcza taniec ludowy, związany jest z człowiekiem od zarania dziejów, u ludów pierwotnych stanowił ważny składnik religii i nieodłączny element codziennego życia. Człowiek zawsze wyrażał swoje różnorodne napięcia wewnętrzne śpiewem i tańcem. W naszym kręgu kulturowym spontaniczny taniec z radości można spotkać już tylko u dzieci, które w sposób naturalny przekładają swoje emocje na ruch. Dlatego z większym zaangażowaniem, a także z troską o profesjonalizm wprowadzamy różne formy tańca i rytmiki do naszych zajęć – nie tylko z przyczyn muzycznych, ale przede wszystkim ogólnorozwojowych i korekcyjnych (coraz większy procent dzieci posiada wady postawy i płaskostopie, taniec zaś jest jedną z bardziej skutecznych metod ich korygowania).
We współczesnym życiu kulturalnym tańce ludowe są żywym łącznikiem między dawnymi i nowymi formami życia społeczno-towarzyskiego. Stanowią one odbicie ludowej kultury obyczajowej, a w wielu przypadkach także historyczny dokument dawnych obrzędów, z którymi były związane. Staramy się do tego nawiązywać poprzez prezentację obrzędów zgodnych z kalendarzem ludowym.
Jednym z celów jest przybliżenie dzieciom polskich tańców narodowych, pokazanie uroku poloneza, czaru mazura, zadziorności krakowiaka, uczuciowość kujawiaka czy finezję oberka – tańców tak nierozerwalnie splecionych z naszą historią.
Odbiorcy
Główną grupą docelową stanowią tancerze naszego zespołu ludowego „Dzieci z Doliny Grabi”. Aktualnie zespół liczy 50 dzieci w wieku od 3 do 11 lat i ciągle się rozrasta. Zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie tańcem ludowym, co nas bardzo cieszy i mobilizuje do działania. Musimy dodać, że w poczet tańczących przyjmowane są wszystkie dzieci deklarujące chęć przystąpienia do zespołu.
Nasi mali artyści poprzez uczestnictwo w zajęciach stają się animatorami kultury. Odkrywają i rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i środowiska, biorą udział w uroczystościach, akademiach, festynach, przeglądach i festiwalach.
Współdziałają w zespole w celu osiągnięcia wspólnego sukcesu. Doskonale radzą sobie z tremą związaną z występami na scenie i przed publicznością. Mają możliwość zobaczenia świata dzięki podróżom koncertowym i festiwalowym oraz uczestniczenia w imprezach, które im towarzyszą: konferencje, seminaria, warsztaty, wystawy rękodzieła, dyskusje z publicznością, aktywności dla niepełnosprawnych oraz gry i zabawy ludowe dla dzieci.
I co najważniejsze, poznają własną wartość i potrafią prezentować swoje mocne strony.
Warto zwrócić uwagę, że pasjonatami tańca ludowego na terenie naszej gminy są w obecnych czasach całe rodziny. Na występach naszych podopiecznych da się zaobserwować, że uczestnikami tańca na scenie są dzieci, ale w kulisach nieodzowna pomoc jest ze strony rodziców. Pomagają w ubiorze dzieci, przywożą na wyznaczone miejsce i takie zaangażowanie jest godne pochwały.
Działalność naszego zespołu aktywizuje społeczeństwo, wypełnia czas wolny, który w ten sposób spędzany, jest bardzo pożyteczny i służy rozbudzaniu pasji, zamiłowania do tańca, miłości do regionu oraz podbudowuje wiarę w siebie. Powyższe działania służą wykluczeniu społecznemu, są alternatywą względem braku zainteresowań, niskiej motywacji do działań, popadaniu w nałogi.
Na jakie lokalne potrzeby odpowiada nasz projekt?
Realizacja projektu pozwala na zwiększenie jakości oferty zajęć pozalekcyjnych oraz przyczynia się do uatrakcyjnienia czasu wolnego dzieciom w naszej małej miejscowości.
Na przestrzeni tych 4 lat daje się zauważyć stale rosnący poziom wykonawczy w naszym zespole. Składa się na to wiele przyczyn. Coraz większe zainteresowanie ze strony dzieci i rodziców, którzy stoją na straży wszystkich potrzeb swoich tańczących pociech. Wprowadzanie coraz to nowych technik tanecznych pozwala lepiej poznać, a więc i wykorzystać swoje ciało w tańcu.
Przyczyn zainteresowania tą formą aktywnego spędzania wolnego czasu przez nasze dzieci należy upatrywać na wielu polach:
poznawanie wielkiego świata dzięki podróżom na krajowe i międzynarodowe festiwale i
uczestnictwo w zwartej, koleżeńskiej grupie towarzyskiej,
chęć pogłębienia zainteresowań, wytworzenie się silnych relacji międzyludzkich,
możliwość wszechstronnej samoekspresji poprzez śpiew, muzykę i taniec
zainteresowanie rodzimą sztuką muzyczno-taneczno-choreograficzną,
poszukiwanie indywidualności, własnego oblicza, którego nie sposób doszukać się w
muzyce młodzieżowej, dyskotekowej itp.
Jakie działania planujemy w ramach projektu i na co przeznaczymy grant otrzymany od Fundacji?
Zespół powstał w 2013 roku, czyli 4 lata temu. Najstarsi tancerze liczyli zaledwie 7 lat, obecnie to jedenastolatkowie. Dzięki Rodzicom małych artystów nasze stroje rosły razem z nami. Czas jednak na kolejny krok do przodu.
Pragnęlibyśmy wyposażyć dzieci w profesjonalne stroje sceniczne. Jakże to ważne dla małych tancerzy. Stroje ludowe są nieodłącznym elementem naszej kultury. Ziemia sieradzka wyróżnia się dwoma strojami: letnim i zimowym. Dawniej stroje regionalne zakładane były w dniu ważnych uroczystości lub w dni świąteczne. Damski strój składał się z koszuli płóciennej, wełniaka z zapaską z tkaniny tkanej na krośnie ręcznym, lub sukni z tkaniny fabrycznej z zapaską haftowaną ręcznie, płóciennej halki, chustki i korali. Na strój męski składały się: biała płócienna koszula, portki z tkaniny tkanej na krośnie ręcznym, spencer z tkaniny tkanej na krośnie ręcznym, granatowa sukmana, maciejówka. Dotychczas zmuszeni byliśmy, by pożyczać stroje na potrzeby występów od zaprzyjaźnionych zespołów. Ze względu na potrzeby wzbogacenia własnej garderoby, pragnęlibyśmy zakupić:
1.Strój sieradzki
2.Strój krakowski
3.Buty ludowe dla dziewcząt i chłopców
Chcielibyśmy doposażyć naszą dziecięcą kapelę
1.Bębenek obręczowy z pobrzękadłami
2.Bęben wielki (baraban) ze stalką bądź talerzem
3.Burczybas
Resztę wytańczymy …
Jeśli podoba Wam się to co robimy – prosimy o głos!
Bo my tylko tańczyć chcemy Dzieci z Doliny Grabi
Zobacz inicjatywę na:
https://www.facebook.com/dziecizdolinygrabi/
- Skomentuj [ 0 ]
- 08:05, 23.05.2017 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Jubileuszowy 10. Festiwal Róży (zdjęcia i video)
- Podziękowania z CSiR w Łasku
- 10. Festiwal Róż w Łasku na antenie TVP3 Łódź
- Łask. Odeszli do wieczności
- 10. Festiwal Róż – utrudnienia w ruchu
- Stracił panowanie nad motocyklem
- Weź mapę, wsiadaj do kajaka i na rzekę
- Ostrzeżenie przed upałem
- Spotkanie „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych”
- Zobacz gdzie zabraknie prądu
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Wypaliło było miło a Starostę chyba z zadro skręciło ;)
- Piękne i wesołe:
https://youtube.c
om/shorts/6ss kRYftr84?si=eHE0W
slJH8EYE-z- Pozdrawiam se - No fakt nie byłożle,ale... ceny róż kosmiczne. Nawet ,,głupie,,aksami
tki, Teraz koszt produ - No proszę! A tyle było gadania na poprzednią naczelnik, że kasa wydana na modernizację a operat
- A ja jestem za zlikwidowaniem likwidacji.
- Zgadzam się Zlikwidować jarmark albo zrobić tylko wieczór koncertów na jednej scenie Święt
- Nie wiem czy za organizację Jarmarku Łaskiego i Festiwalu Róż odpowiada ta sama osoba bo pierwsz
- Najlepiej, to wychodzi im, jazda po Łaskowskim Rynku -tak z 50 okrążeń na Wieczór -wyjedzie na
- Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem,
- Na tych koleinach nic dziwnego że się przewrócił. Oczywiście władza nie przyzna się do błęd
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej