Środa, 15 maja 2024 r., imieniny Zofii, Nadziei, Berty

Pogotowie Reporterskie

Klasa II poszukuje Patrona

Klasa II LO ZSM-T w Ostrowie uczestniczy w programie pilotażowym „Program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”.

Jednym z celów programu jest kształtowanie postaw patriotyczno-obronnych młodzieży. W ramach uzyskania certyfikacji dla klasy mundurowej już w styczniu rozpoczęliśmy starania w celu znalezienia Patrona. Postać Patrona ma być inspiracją do działań zarówno w klasie mundurowej, jak i w życiu codziennym. Powinien być to wzór postępowania dla młodych ludzi, którzy swoją przyszłość chcą związać ze służbą w formacjach mundurowych. Może to być postać historyczna lub konkretny oddział wojskowy pochodzący z regionu zamieszkania, związany z lokalną historią, działający w latach 1939-1963. Liczymy na Państwa pomoc. Może ktoś zaproponuje nam piękny autorytet z ciekawą biografią. Może gdzieś niedaleko mieszka weteran II wojny światowej. Czekamy na wszelkie sugestie i liczymy na wsparcie. Szkolne wybory odbędą się 28 lutego.
Nasi kandydaci to: Stanisław i Zbigniew Szweycerowie
Kandydat nr 1:
Stanisław Aleksy Janusz Szweycer urodził się 7 maja 1913r. w majątku Łask, pow. Łask będąc drugim z kolei synem Janusza Wincentego Piotra Szweycera (1876-1959) nowego właściciela dóbr łaskich i Marii Benigny z Kożuchowskich.
Po ukończeniu szkoły średniej został przyjęty do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu inżyniera rolnictwa Stanisław Szweycer wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Grudziądzu, którą ukończył z pierwszą lokatą. Po ukończeniu szkoły podchorążych, kierując się tradycją rodzinną, wybrał przydział do 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w którym w 1920r. służył jego stryj Michał i wielokrotnie zmagał się z Armią Konną Budionnego. Po odbyciu służby wojskowej kilka lat pracował w majątku ojca, będącym jednym z największych w województwie łódzkim. W związku z możliwością wybuchu wojny zmobilizowany został w sierpniu 1939 roku w stopniu wachmistrza podchorążego do 2 szwadronu 1 Pułku Ułanów Krechowieckich stacjonującego w Augustowie, którego dowódcą był ppłk Jan Litewski. Zginął 13 września 1939 roku. Został pochowany we wsi Wyliny Ruś, a w 1946r. był ekshumowany i przeniesiony do Łasku, do grobu rodzinnego na łaskim cmentarzu. Grób ten znajduje się po prawej stronie alei głównej przed kaplicą cmentarną. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari 5 kl. nr 12010. Z wnioskiem o odznaczenie wystąpił dowódca I Pułku Ułanów Krechowickich ppłk Karol Anders.
Kandydat nr 2
Zbigniew Wincenty Szweycer urodził się 15 listopada 1920r. w Ostrowie koło Łasku (wg metryki), zginął 4 października 1939 r. w Woli Gułowskiej (rejon Kocka), w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej. Był plut. podchorążym 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Był z kolei szóstym dzieckiem, a piątym synem Janusza Wincentego Piotra Szweycera (1876-1959) właściciela dóbr łaskich i Marii Benigny z Kożuchowskich. Naukę elementarną odbywał, tak jak jego starszy brat Stanisław, częściowo w domu i częściowo w szkole powszechnej w Łasku. Następnie był uczniem Gimnazjum Towarzystwa Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, po ukończeniu którego w 1938r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Grudziądzu. W szkole tej, podobnie jak brat Stanisław był prymusem i po jej ukończeniu dostał się do 2 Pułku Ułanów Grochowskich. W 2 Pułku Ułanów Grochowskich plutonowy podchorąży Zbigniew Szweycer służył jako zastępca dowódcy 3 plutonu - ppor. rez. Konstantego Wojtaszczyka - w szwadronie ckm-ów dowodzonym przez rotmistrza Stefana Święcickiego. Zbigniew Szweycer zginął na polu bitewnym pod Kockiem.
W wystąpieniu o Order Virtuti Militari dla Zbigniewa Szweycera znajduje się następujące uzasadnienie: Przez cały czas pracy bojowej wykazał się jako dzielny i odważny żołnierz, nie upadł na duchu pomimo straty rodzonego brata, poległego w 1 Pułku Ułanów Krechowickich. Jako 19-letni chłopak dzielnie walczył i dawał dowody poświęcenia. W szczególności wyróżnił się:
1. Dn. 2 X 39r. w bitwie pod Syrokomlą, gdzie bierze udział w natarciu szwadronu rtm. Cyngotta. Po ciężkim zranieniu d-cy plutonu ckm Wojtaszczyka, świetnie kieruje ogniem ckm wspierając szwadron w b. ciężkich warunkach.
2. Dn. 4 X w bitwie o Wolę Gułowską z drużyną ckm wspiera skutecznie przeciwnatarcie 3-go szwadronu. Osobiście strzela celnym ogniem ckm i na stanowisku ginie od pocisku npla, oddając swe własne życie w ofierze Ojczyźnie.
Pośmiertnie odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

 

Źródło: ZSM-T Ostrów

Skomentuj [ 1 ]
10:35, 26.02.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Darek @ 13:02, 27.02.2018r. IP: *.*.110.51

A może Kopka Jan?
Ur. 13 VI 1906 w Łasku. Syn Józefa. Uczęszczał do gimnazjum w Łasku, gdzie w 1928 uzyskał świadectwo dojrzałości. W okresie od VIII 1928 do VIII 1929 odbywa służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Różanie, gdzie przechodzi przeszkolenie unitarne. Od IX 1929 do VIII 1931 w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej Komorowie. Promowany na stopień ppor. sł. st. piechoty 15 VIII 1931 z przydziałem do dalszej służby zawodowej w 67 pp w Brodnicy na stanowisko d-cy plutonu. Do stopnia por. sł. st. awansowany 1 I 1934. Przeniesiony w 1934 do służby w Korpusie Ochrony Pogranicza z przydziałem do Pułku KOP Wołożyn na Wileńszczyźnie. Początkowo d-ca plutonu potem d-ca kompanii granicznej. Wiosną 1938 zdał egzaminy i został przyjęty na studia do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie (promocja XIX). Rozkazem personalnym nr L. Dz. 1124/T. j. II-1 z dnia 01 VI 1938 został przeniesiony do 44 pp w Równem na stanowisko d-cy kompanii. Awansowany do stopnia kpt. sł. st. piechoty 19 III 1939. Po ukończeniu I roku studiów skierowany do 30 DP na funkcję oficera łączności. Dalsze studia przerywa wybuch wojny 01 IX 1939. Podczas kampanii wrześniowej 1939 oficer łączności w sztabie 30 DP, potem podczas obrony Warszawy oficer informacyjny 30 DP. Brał udział w walkach w obronie Warszawy. Po kapitulacji Warszawy unika niewoli. Powraca w rodzinne strony, gdzie się ukrywa. W 1940 odszukał go na terenie pow. Łask kpt. dypl. Z. Janke, który znał go z okresu studiów w Warszawie i wciągnął do pracy w konspiracji ZWZ. Początkowo w III 1940 pełni przez krótki okres funkcje szefa Oddz. III K. O ZWZ Łódź. Od IV 1941 do II 1941 k-dt Inspektoratu Rejonowego ZWZ/AK Kutno. Działa w niezwykle trudnych warunkach. Zagrożony aresztowaniem przez gestapo w końcu lutego 1942 zostaje odwołany z funkcji. Przebywał w Łodzi. Przekazany do dyspozycji KG AK. W 1943 przeniesiony do Okręgu Wileńskiego AK na stanowisko oficera operacyjnego w Oddziale III K. O AK Wilno. Od wiosny 1944 oficer operacyjny w polowym Dowództwie Oddz. AK Okręgu Wilno. Brał udział w działaniach zbrojnych prowadzonych na terenie okręgu w ramach Operacji Wileńskiej. W dniu 17 VII 1944 aresztowany przez NKWD w Boguszach jako Jan Grabowiecki wraz z innymi oficerami AK, gdzie miała się odbyć narada z dowództwem sowieckim. Więziony potem w więzieniu Zewnętrznym NKGB w Wilnie, gdzie był przesłuchiwany. W dniu 27 II 1946 przywieziony z Wilna do obozu NKWD nr 41 w Staszkowie, skąd go odesłano 05 V 1947 do obozu nr 64 w Morszańsku, potem 20 X 1947 odesłany do obozu przejściowego nr 284 w Brześciu. Repatriowany do Polski 13 XI 1947 przez obóz PUR w Białej Podlaskiej.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET