Historyczna przysięga ochotników WOT z woj. łódzkiego (zdjęcia)
W Zgierzu pojawił się nowy rodzaj sił zbrojnych. W mieście jest tworzony jeden z batalionów 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Prawie 80 ochotników złożyło przysięgę wojskową na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
„Ja żołnierz Wojska Polskiego…”
Słowa przysięgi wojskowej wypowiedzieli mieszkańcy ziemi łódzkiej, którzy zdecydowali się wstąpić w szeregi WOT. To prawie 80 osób - mężczyźni i kobiety w różnym wieku. Przysięga w Zgierzu jest historyczna, bo to pierwsza przysięga w województwie łódzkim, jaką składają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Decyzją dowództwa, w mieście utworzony zostanie jeden z batalionów 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na stałe będzie stacjonować tu kilkudziesięciu żołnierzy, a podczas szkoleń i kursów, które przechodzą co miesiąc terytorialsi, będzie to nawet kilkaset osób. Docelowo brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy. Rejon odpowiedzialności zgierskiego batalionu to powiaty: brzeziński, łęczycki, łódzki wschodni, poddębicki, pabianicki, zgierski oraz miasto Łódź. Cały czas wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby. Do czasu rozpoczęcia formowania kolejnego batalionu w Kutnie, batalion w Zgierzu będzie przyjmował ochotników nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także całego województwa.
Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę, przeszli intensywne szkolenie podstawowe. Szkolenie odbyło się m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Ćwiczenia zakończyły się w miniony czwartek tzw. pętlą taktyczną, czyli sprawdzianem składającym się z 21 zadań. Każdy z przyszłych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej musiał zaliczyć ćwiczenia m.in. ze strzelania, orientacji w terenie, wskazywania punktów na podstawie współrzędnych czy szybkiego zakładania masek i wojskowych ubrań ochronnych. Bez zaliczenia końcowych testów nie można przystąpić do przysięgi.
Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Najlepszym tego przykładem było przemówienie ppłk Stanisława Pasikowskiego ps. Tygrys, wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na pierwszej przysiędze łódzkich terytorialsów.
- Kochani koledzy! Towarzysze broni! Jestem dumny! Reprezentuję grupę weteranów, jesteśmy dumni że dożyliśmy tej chwili – nie krył wzruszenia weteran. – Nas coś łączy, przeżywam to ponownie, składaliście dzisiaj przysięgę wierności Ojczyźnie. Myśmy to samo robili z tym, że w innych warunkach…dwa palce podniesione w górze powtarzając słowa przysięgi Armii Krajowej. Przeżywam to dzisiaj ponownie dlatego, że mieliśmy honor oddać swe młode życie za obronność kraju, za niezawisłość naszej Kochanej Ojczyzny!...przelaliśmy morze młodej krwi składając ją na ołtarzu Ojczyzny, bo kto kocha swoją matkę gotów jest oddać za nią życie! Naszą drugą matką była i jest Polska! – tak zakończył swoje przemówienie ppłk Pasikowski czym wywołał gromkie brawa i łzy wzruszenia.
Po zakończeniu części oficjalnej, odbył się festyn rodzinny z licznymi atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych. Przygotowano prezentację sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa. Wielu gości skorzystało z okazji aby porozmawiać z Terytorialsami o misji i zadaniach WOT, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.
Zobacz zdjęcia:
- Skomentuj [ 1 ]
- 17:00, 16.09.2018 r.
Wasze komentarze
kryspin @ 05:17, 17.09.2018r. IP: *.*.236.230
TO pospolite ruszenie nazywają ,,nowym rodzajem sił zbrojnych,,haha, po prostu smiechu warte pseudo-wojsko po 16 dniowym kursie. SZKODA KASY NA TO COS!!!
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Jubileuszowy 10. Festiwal Róży (zdjęcia i video)
- Łask. Odeszli do wieczności
- 10. Festiwal Róż – utrudnienia w ruchu
- Stracił panowanie nad motocyklem
- Weź mapę, wsiadaj do kajaka i na rzekę
- Uwaga‼️‼️ zaginęła starsza pani‼️ AKTUALIZACJA
- Spotkanie „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych”
- Zobacz gdzie zabraknie prądu
- Pierwsze posiedzenie Komitetu Rewitalizacji Gminy Łask
- Wojewoda łódzki zwołuje sztab kryzysowy
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Mam nadzieję, że prace rozpoczną się po okresie lęgowym dla ptaków.
- Tu zawsze kolegiata i zacisze, i baby w grubych, beżowych pończochach. Dziurawych na piętach. I
- Pan przewodniczący Rady Powiatu się do tego odniesie lub któryś radny? Może Pan Starosta.
- Fetner | 21:46, 05.07.2025 r. IP: *.*.187.74 Zastanawiające jest jak powiat kontroluje wydawanie
- Przechwalasz się w nicku, że coś wiesz a nie wiesz jednej prostej i podstawowej rzeczy - w Intern
- Wypaliło było miło a Starostę chyba z zadro skręciło ;)
- No fakt nie byłożle,ale... ceny róż kosmiczne. Nawet ,,głupie,,aksami
tki, Teraz koszt produ - No proszę! A tyle było gadania na poprzednią naczelnik, że kasa wydana na modernizację a operat
- A ja jestem za zlikwidowaniem likwidacji.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej