Środa, 5 sierpnia 2020 r., imieniny Marii, Oswalda, Stanisławy

Pogotowie Reporterskie

190 tys. płatników z łódzkiego otrzyma list od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę pism do płatników składek z informacją o wpłatach przekazanych w 2019 r. na indywidualny numer rachunku składkowego. W województwie łódzkim taki list trafi do 190 tys. płatników,  w całym kraju do ponad 3 mln przedsiębiorców.

To ostatni rok, w którym ta informacja przekazywana jest w formie papierowej.

W przyszłości informacja o sposobie rozliczenia wpłat będzie dostępna w formie elektronicznej na PUE ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na platformie, wraz z wysłaną informacją, otrzymają ulotkę o korzyściach wynikających z posiadania profilu na PUE.

W naszym województwie, w najbliższych tygodniach najwięcej listów z podsumowaniem wpłat na indywidualny numer rachunku składkowego trafi do przedsiębiorców z terenu działania:

·         I oddziału ZUS w Łodzi – 84,7 tys.,

·         następnie II oddziału ZUS w Łodzi – 59,7 tys.

·         oraz z terenu działania oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 46 tys.

Czego dowiesz się z listu?

Z korespondencji płatnicy dowiedzą się o tym w jakiej wysokości w ubiegłym roku wpłacili składki na swój indywidualny numer rachunku składkowego, jakie należności zostały pokryte wpłatą i jakie jest saldo na koncie płatnika, czyli czy rozliczył się na „zero”, czy też z dokonanych wpłat wynika nadpłata na koncie, czy też mamy do czynienia z zadłużeniem. 

Wysyłka informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwa dzięki wprowadzeniu e-składki. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki wpłacane są na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) jednym, zwykłym przelewem. Wpłaconą kwotę ZUS rozdziela na pokrycie składek na poszczególnych funduszach  i rozlicza je począwszy od najstarszej należności.

Dobrze jest sprawdzić zestawienie wpłat przesłane przez ZUS ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład odpowiada tej, która występuje u płatnika.

Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty, można je skorygować pomniejszeniem lub podwyższeniem najbliższej płatności.

 

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
17:00, 16.01.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET