Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze
Problem suszy dotyczy każdego z nas – zasoby wodne Polski są jednymi z uboższych w Europie. Władze podejmują działania zachęcające do uczestniczenia w projektach, których celem jest ich ochrona. Ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej od maja 2020 r. do odwołania obowiązują w części ośmiu województw – dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego1.
Wydane komunikaty są konsekwencją niskich aktualnych i prognozowanych przepływów wody (poniżej średniej z najmniejszych przepływów rocznych) na reprezentatywnych stacjach wodowskazowych.
Warto przy tym zauważyć, że problemy związane z niedoborem wody występowały już na początku 2020 r., w okresie zimowym. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w styczniu informowało o występowaniu suszy atmosferycznej i rolniczej związanej z niskim poziomem wilgotności gleby.
Deszczówka jednym ze sposobów walki z problemem
W kontekście zagrożenia suszą dla upraw przydomowych doskonałym rozwiązaniem jest zbieranie deszczówki. W ten sposób zmagazynowany surowiec można wykorzystać w czasie niedoboru opadów atmosferycznych. – Oszczędzanie wody staje się koniecznością. Co ważne, każdy z nas może to robić, ponieważ zastosowanie deszczówki jest bardzo szerokie. Pozwala ona nie tylko na podlewanie przydomowych ogródków i warzywników, ale także coraz częściej upraw rolnych. To rozwiązanie, które przyniesie w dłuższej perspektywie korzyści zarówno naszym finansom, jak i środowisku. W mniejszym stopniu bowiem do celów gospodarczych zużywana będzie woda pitna, zmniejszy się obciążenie sieci wodociągowej – zauważa Anna Sawicka, ekspert ds. rozwoju strategii ekologicznej w Banku Ochrony Środowiska.
Co warto podkreślić, tylko przydomowy ogródek wymaga około 2,5 l wody/m2 co drugi dzień w okresie wegetacyjnym (według założeń powinien być on nawadniany w okresie od kwietnia do września) To oznacza zużycie ponad 180 l wody na każdy metr kwadratowy w ciągu roku. Z kolei uprawy w szklarniach bądź tunelach foliowych potrzebują jeszcze więcej, bo aż 4 l wody/m2. W tym przypadku konieczne jest również częstsze podlewanie (20 dni miesięcznie przez cały rok).1 – Koszty nawadniania nawet stosunkowo niedużego areału są niebagatelne. Podlewanie wodą wodociągową ogrodu o powierzchni 500 m2 może kosztować niemal 1000 zł rocznie. Uprawy szklarniowe i tunelowe wymagają jeszcze więcej surowca. Uprawa o takiej samej wielkości w ciągu 12 miesięcy może pochłonąć około 4800 zł. A to tylko koszty związane z podlewaniem – zauważa Anna Sawicka.
Ceny zbiorników przeznaczonych do gromadzenia deszczówki zależą przede wszystkim od ich gabarytów, ale także innych parametrów. Najmniejsze, naziemne – o pojemności ok. 300 l – to wydatek kilkuset złotych. Jednak przy takiej objętości osiągnięcie zauważalnych oszczędności nie jest możliwe. Z tego powodu część inwestorów decyduje się na wybór większych i droższych zbiorników podziemnych, które mogą zgromadzić nawet kilkadziesiąt tysięcy litrów (zasobnik o pojemności ok. 20 000 l to koszt kilkunastu tysięcy zł). Tego typu instalacja pozwala nie tylko na wykorzystywanie deszczówki w ogrodzie, ale także w domu – odpowiedni osprzęt może umożliwić użycie pozyskanej w ten sposób wody np. do spłukiwania toalet.
Pomysły na finansowanie
Zarówno władze centralne, jak i lokalne podejmują inicjatywy zmierzające do poprawy sytuacji hydrologicznej, a także adaptacji do zmian klimatu, które nas dotykają. Samorządy coraz chętniej wprowadzają programy zachęcające mieszkańców do gromadzenia deszczówki. Oferowane wsparcie jest różne w poszczególnych częściach Polski, dlatego warto sprawdzić samodzielnie, jakie projekty działają w miejscu naszego zamieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór oferty banku specjalizującego się w finansowaniu przedsięwzięć ekologicznych.
- Skomentuj [ 5 ]
- 08:25, 27.05.2020 r.
Wasze komentarze
ASSS @ 11:21, 27.05.2020r. IP: *.*.237.71
Trzeeba betonować rynki i wszystko co możliwe. Prostowac rzeki i osuszać bagna. I tworzyc dziury w ziemi jak w Bełchatowie.Wtedy suszy nie bedzie!
Jaś @ 12:13, 27.05.2020r. IP: *.*.138.193
Ta twoja wyliczanka jest trochę psu na budę, spisałeś parę wiców z miejskich bajek powtarzanych w kolejce do Biedry i udajesz wielce "przemondrzałego". Idąc tokiem twojego... a niech ci będzie - rozumowania, jest oczywistym, że na historycznych rynkach we wszystkich starych miastach rośnie żyto, brukselka i w najgorszym wypadku trowa. A tak przecież nie jest! Wszystkie te rynki od setek lat pokryte są albo brukiem albo płytami kamiennymi - najczęściej W CAŁOŚCI.
A teraz dla twojej wiedzy, bo oczywiście tego nie wiesz - podczas rewitalizacji Rynku w Łasku zachowano wszystkie drzewa, jakie tam wcześniej rosły, drzewa dodatkowo zabezpieczono kamieniami z odpowiednim spoiwem zapewniającym wsiąkanie wody. Poza tym na tej twojej "betonowej" płycie Rynku jest wiele innych stref zapewniających wsiąkanie wód opadowych.
Co do "dziury w ziemi jak w Bełchatowie", to owszem ona jest, fakt jest też katastrofalna, niestety takie są koszty rozwoju, prąd musimy skądś mieć, na dodatek żyjemy w klimacie, gdzie od września do maja musimy ogrzewać pomieszczenia, w których przebywamy, ale... tego też pewnie nie wiesz, wkrótce w miejscu bełchatowskiej dziury w ziemi będzie piękne gigantyczne jezioro i być może za parę lat będziesz tam trzymał swój jacht?
Do Jaś @ 15:06, 27.05.2020r. IP: *.*.213.58
Jeśli to mają być twoim zadaniem te koszty rozwoju to ja dziękuję za taki rozwój. Czasy węgla trzeba jak najszybciej skończyć. Co do tej dziury to będzie tylko zalana wodą, aby nie widzieć tego księżycowego obrazka. Szkody jakie ta kopalnia wyrządziła są katastrofalne i nie do naprawienia. Problem betonowania wszystkiego jest widoczny w miastach gołym okiem. Też bym się jakoś nie czepiał łaskiego rynku, ale problem jest widoczny i na pewno betonowanie wszystkiego nie sprzyja klimatowi.
K @ 18:08, 27.05.2020r. IP: *.*.203.109
Podziękujcie miłościwie nam panującemu Jarosławowi.
Wiatraki uwalił, fotowoltanika z tą śmieszną dotacją też zaraz padnie.
Bo najważniejsi są gurnicy i wungiel, mimo że kiepskiej jakości i już na głębokości która wyklucza opłacalność wydobycia.
No ale ....
jula @ 11:27, 28.05.2020r. IP: *.*.123.85
Jaś @ aleś ty guuuuuuuuuuuuupi jest jak bosak.masz mózg? chyba nie bardzo
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Odszedł Przemysław Sosnowski
- Ślubowanie nowej radnej
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Łaskovia. Martyna Bulzacka z powołaniem do Reprezentacji Polski do lat 19
- Łask. Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonych w Ostrowie
- Buczek. Duże pieniądze na sołectwa w gminie Buczek
- Pociąg do Kolumny 2025 - oficjalny plakat
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- Sprzatanie
- Do wynajecia
- Podnajmę lokal
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Jeśli to była ta obietnica wyborcza burmistrzowej zmiany wizerunku placu 11 listopada to gratulac
- wiocha wiocha pijaństwo
- no i super. Budki z piwem już działają, suchnioły w donicach zdobią rynek. Radosne obchody czas
- Jaja to tam się dzieją .Ludzie odchodzą z pracy .Ponoć Starosta Piotr Wołosz już przegrał spr
- Jak nasz bzykacz na wiosnę , daje radę jeszcze . Żona pewnie dumna ;) Oj łoki w naszym powiecie
- Szczere gratulacje.
- Jestem niezmiernie dumny że po Malwinie Smarzek naszej jedynej olimpijce z Paryża następna siatka
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku