Epidemiologiczne podsumowanie roku – pandemia uświadamia prawdziwą wartość szczepień
Ponad 3 000 000 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, 71 392 zakażenia ospą wietrzną, 732 przypadki krztuśca i prawie 6000 zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy – tak wyglądają dane za 2020r. zawarte w biuletynie epidemiologicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.– Przed wieloma zakażeniami mogły uchronić szczepienia – komentuje ekspert.
W 2020r. odnotowano mniej zachorowań na choroby zakaźne niż w latach ubiegłych. Największy wpływ na ten spadek miała izolacja spowodowana pandemią nowego koronawirusa. Mimo tego, wciąż mowa o milionach przypadków chorób, którym można było zapobiec. O epidemiologiczne podsumowanie roku zapytaliśmy eksperta.
– Ilość zachorowań na choroby zakaźne jest mniejsza niż w poprzednich latach, jednak biorąc pod uwagę ostry reżim sanitarny, w jakim żyjemy - spodziewałabym się większych spadków w tym zakresie. Tym bardziej, że na większość chorób zakaźnych dostępne są szczepionki, a pandemia uzmysławia nam, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Myślę, że po obecnych wydarzeniach, zobaczywszy świat sterroryzowany tylko jedną chorobą zakaźną – COVID-19 – ludzie przypomną sobie o wadze szczepień i nie będą chcieli ryzykować powrotu epidemii takich chorób takich jak np. odra. Mam też nadzieję, że docenimy wymiar społeczny szczepień – wszak służą one ochronie nie tylko osoby szczepionej, ale również najsłabszych osób w populacji. Przypominam, że nie każdy może poddać się szczepieniu oraz że nie każda zaszczepiona osoba wytwarza satysfakcjonującą odpowiedź immunologiczną – słowem: nie każdy szczepiony oprze się chorobie. Dlatego młodzi i silni powinni pamiętać, że szczepiąc siebie, chronią najwrażliwszych – komentuje w rozmowie www.zaszczepsieiwedza.pl Małgorzata Ponikowska, lekarz POZ i doktorantka Katedry Biotechnologii Molekularnej na Uniwersytecie w Gdańsku. – Apeluję: nie odwlekajmy szczepień obowiązkowych, a jednocześnie pamiętajmy o zalecanych. Wszystkie choroby zakaźne są niebezpieczne i mogą spowodować groźne powikłania. Bez względu na to, czy mowa o kleszczowym zapaleniu mózgu, tężcu, grypie czy odrze: profilaktyka zawsze wygrywa z leczeniem.
Najważniejszą zmianą w tegorocznym Programie Szczepień Ochronnych jest wprowadzenie obowiązkowego i bezpłatnego szczepienia przeciw rotawirusom dla dzieci urodzonych po 1 stycznia 2021r.
– Szczepienia to najlepsza metoda ochrony populacji przed danym patogenem. Choroby wirusowe wciąż leczymy głównie objawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka – przekonuje lek. Małgorzata Ponikowska. – Eksperci od dawna zalecali rozszerzenie programu szczepień ochronnych o rotawirusy, gdyż każde dziecko styka się z tymi patogenami w pierwszych latach życia, a niestety maluchy do 2 r.ż. łatwo się odwadniają i nierzadko są z tego powodu hospitalizowane. Zakażeniom sprzyja fakt, że rotawirusy są bardzo zakaźne, przenoszą się nie tylko drogą kropelkową, ale też przez brudne ręce oraz przedmioty. Wprowadzenie szczepienia przeciwko rotawirusom do Programu Szczepień Ochronnych oszczędzi najmłodszym wiele cierpienia, gdyż szczepienie zapobiega 96% hospitalizacji z powodu biegunki rotawirusowej.
Szczepienia zalecane uzupełniono natomiast o rekomendację szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej oraz programach profilaktyki zdrowotnej. Dodano także rekomendację wykonywania szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 50 roku życia.
„Zaszczep się wiedzą” to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu informacje sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
- Skomentuj [ 2 ]
- 19:15, 04.02.2021 r.
Wasze komentarze
amazonSIEcieszy @ 04:55, 05.02.2021r. IP: *.*.2.98
Ilu ekspertów tyle opinii, zależy jaka firma płaci. Wogole brak słow na ten badziew, Panika to jest jak lawina jak sie ruszy to juz koniec.
Jan @ 08:19, 05.02.2021r. IP: *.*.42.244
Na razie szczepionek jest mało więc tępy i bezmyślny opór przed szczepieniami jest zjawiskiem ze wszech miar pozytywnym dla osób zamierzających się zaszczepić.
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Odeszli do wieczności
- Metamorfoza łaskiego urzędu - komfort i dostępność dla wszystkich
- Łask. Przebudowa ulicy Szpitalnej – podpisano umowę
- Łask. Młodzieżowa Rada Miejska z dofinansowaniem na Piknik integracyjny
- Jechał nietrzeźwy i miał przy sobie narkotyki, zatrzymali go łascy policjanci
- Łask. Biznesowa Kawa z Burmistrzem
- Łask. Wpłaty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego
- Łask świętował Dzień Flagi RP
- Święto Konstytucji 3 Maja w Łasku
- Strażackie podsumowanie tygodnia
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzatanie
- Do wynajecia
- Podnajmę lokal
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Mamy zajęcia i właśnie dlatego chcielibyśmy wypocząć w nocy. Naprawdę nie trzeba kręcić do
- Może Pani Burmistrz i osoby odpowiedzialne wezmą się do pracy i zwrócą uwage ludziom odpowiedzi
- Jak tam członek Wołosza pan Szczepqniak .Czym t3n człowoek się zajmuję .
- Przepraszam za literówki. Kolejną sprawą o którą proszę o pomoc i zainteresowanie Młodzieżow
- "Sprawa lasu dotala nawet do Grety Thunberg.", tak, "dotarła", tak samo jak sprowadziłeś do lasu
- Kandydat mówił też, że w jego świecie studia są płatne, a to też dotyczy babcinych wnusiów.
- Jedn z kandydatów, nie tylko że mówił o likwidacji 13 i 14 ale zapowiadał też zabranie babciny
- Skończ waść, wstydu oszczędź (celowo z małej litery). Naprawdę już tego się nie da czytać!
- Jak widać słabo u ciebie z czytaniem ze zrozumieniem, a więc jeszcze raz - Czy powiedziałeś swo
- Mi również podoba się inicjatywa Młodzieżowej Rady. Powodzenia. Jednym z głównych celów Rady
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku