Czwartek, 13 maja 2021 r., imieniny Serwacego, Ofelii, Roberty

Pogotowie Reporterskie

Kredyt hipoteczny a rozwód. Co musisz wiedzieć?

Obecna sytuacja w kraju nie daje powodów do radości, ponieważ notuje się coraz większa ilość rozpadających się małżeństw. Warto wspomnieć, że już nawet co trzeci związek małżeński kończy się tragicznym rozwodem. Zakończenie współżycia przy pomocy sądu nie należy do najprzyjemniejszych rozwiązań, jednakże jest jedynym możliwym, aby prawnie "rozstać się" z drugą osobą.

Niestety tego typu decyzje życiowe niosą ze sobą wiele konsekwencji, o których należy pamiętać. Warto zapoznać się z tym, jakie skutki może wywołać rozwód oraz jak zabezpieczyć się w przypadku kredytu hipotecznego ( https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ).

Wspólny kredyt a rozwód

Osoby, które zdecydowały się na wspólne zaciągnięcie zobowiązania kredytowego, są zobligowane do jego spłacenia nawet w przypadku rozpadu pożycia małżeńskiego. Po rozwodzie najczęściej dochodzi do podziału majątku, który jest ustalany dobrowolnie lub poprzez odpowiedni wyrok sadowy. Płatność kredytu po rozwodzie może w wielu przypadkach okazać się kwestią sporną. Dla banków jednak stan cywilny nie ma większego znaczenia, ponieważ nawet po rozwodzie dane osoby pozostają współdłużnikami.

Aby określić, która strona powinna spłacać całość lub część kredytu hipotecznego, należy wziąć pod uwagę podział majątku z orzeczeniem sądowym. Wraz z tą decyzją przestaje obowiązywać wspólność majątkowa, a więc prawo do zamieszkiwania lokalu będzie mieć tylko jedna ze stron. Para, która zdecydowała się na rozwód, powinna spotkać się z notariuszem i w jego obecności podpisać stosowne dokumenty. Niestety, nawet w przypadku podziału majątku eksmałżonkowie nie są zwolnieni z obowiązku regulacji płatności za kredyt hipoteczny.

Po rozwodzie zasady co do spłaty kredytu oraz zdolność kredytowa nie ulegają zmianie. Oznacza to, że zobowiązanie wciąż należy płacić. Należy pamiętać, że bank ma prawo zażądać pieniędzy od obydwu osób, nawet tych, które są już wiele lat po rozwodzie. Nawet w przypadku, kiedy jednej ze stron przyznane zostało prawo do zamieszkiwania zakupionego wspólnie domu, to obowiązek spłacania rat kredytu leży po obu stronach. Najczęściej dochodzi do sytuacji, w której jedna ze stron przestaje płacić określoną sumę pieniędzy na poczet kredytu. W takich sytuacjach można dochodzić swoich praw jedynie drogą sądową. Dodatkowo bank ma możliwość wyciągnięcia pełnych konsekwencji od takiej niesubordynowanej osoby. Warto jednak wspomnieć, że jeżeli współmałżonek lub były współmałżonek nie spłaca raty kredytu to należy mimo wszystko zrobić to samodzielnie.

Wysoka rata po rozwodzie. Jak ją spłacić?

W przypadku, kiedy rata kredytu hipotecznego przypada po rozwodzie tylko na jedną osobę, warto skorzystać z internetowego kalkulatora kredytu hipotecznego, który pozwoli na obliczenie zdolności oraz dobranie najlepszej oferty refinansowania zadłużenia. Dzięki temu można wydłużyć czas spłaty, a co za tym idzie - zmniejszyć miesięczne zobowiązanie kredytowe. Najrozsądniejsze jest jednak przeniesienie kredytu po rozwodzie na jedną osobę, ponieważ pozwala to w łatwiejszy sposób obliczyć zdolność kredytową i umożliwić podpisanie lepszej umowy z bankiem.

Jeżeli pomiędzy stronami nie ma możliwości dojścia do porozumienia, istnieje jeden sposób, który może zapewnić możliwość spłaty kredytu, a mianowicie jest to sprzedaż nieruchomości. W takim przypadku rozwodnicy mogą pozyskać gotówkę, którą przeznaczą na spłatę zobowiązania i tym samym "uwolnią" się od wspólnego zadłużenia. Zdolność kredytowa po dokonaniu takiej transakcji wraca do normy, lecz jest oczywiście zależna od zarobków i innych osobistych zadłużeń eksmałżonków.

Czy warto spłacać wspólne zobowiązanie po rozwodzie?

Zdecydowanie warto podjąć się spłaty zobowiązania po rozwodzie - szczególnie w przypadku sporych kwot zadłużenia. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż zadłużonej nieruchomości, spłata kredytu, a np. następnie zakup mieszkania na własność. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz stresu, który jest związany z całą procedurą rozwodową. W każdym przypadku warto skorzystać także z usług profesjonalnego doradcy kredytowego, który zajmuje się kontaktami z placówką bankową, kompletacją dokumentów oraz obsługą wnioskodawcy na każdym etapie starania się o kredyt hipoteczny lub jego spłatę. Korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego można na własną rękę sprawdzić swoją zdolność kredytową i porównać oferty dostępne na www.totalmoney.pl. Warto wspomnieć, iż tego typu działania nie wpływają na zdolność kredytową ani późniejszą decyzję banku.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
08:16, 04.03.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


Najnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2021 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET