Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Pogotowie Reporterskie

Bank nasion wymierających roślin

 

W Skierniewicach powstaje bank nasion, dzięki któremu przetrwają rośliny, którym grozi wyginięcie. Będą one stanowić rezerwą genetyczną i zostaną wykorzystane do odtwarzania zanikających populacji. Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej powstające dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego odwiedził w czwartek ( 4 marca) marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. 

Marszałek przyjechał do Skierniewic, bo jakiś czas temu narodził się pomysł na rozpoczęcie współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Łodzi a Instytutem Ogrodnictwa.
Wizyta rozpoczęła się od „instytucji matki” badań nad roślinnością - Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego i od spotkania z dyrektor placówki prof. dr hab. Dorotą Konopacką a także pracownikami naukowymi. 

W placówce dzieje się wiele fantastycznych rzeczy, o których bardzo często sami mieszkańcy Skierniewic nie wiedzą.  Marszałek Grzegorz Schreiber chce, by osiągnięcia Instytutu i dorobek naukowy placówki były szerzej wykorzystane.
- Edukacja, zwłaszcza tych najmłodszych, jest tym, na czym bardzo mi zależy. Chciałbym, żeby z tego niesamowitego zasobu wiedzy i możliwości mogli skorzystać mieszkańcy województwa, również ci najmłodsi.  – podkreślił w trakcie spotkania marszałek Grzegorz Schreiber

Marszałek obejrzał przy okazji chłodnię doświadczalną Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw. Instytut Ogrodnictwa zmodernizuje ją przy udziale dofinansowania w wysokości 5,8 miliona zł, które Zarząd Województwa przyznał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. „Laboratorium Fizjologii Pozbiorczej Produktów Ogrodniczych” będzie najnowocześniejszą w Polsce komórką badawczo-rozwojową. Inwestycje pozwolą na prowadzenie badań i kreowanie innowacji w dziedzinie technologii przechowywania.

Instytut Ogrodnictwa realizuje także dwie inne duże inwestycje przy wsparciu z RPO. Przy ul. Rybickiego powstają dwa duże pawilony, w których będą: Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych i Centrum Bioróżnorodności tzw. zasobów genowych.

W ten sposób powstaje Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej z bankiem nasion ogrodniczych, w tym gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Gromadzone tam nasiona stworzą trwałą rezerwę genetyczną i będą wykorzystywane do odtwarzania i zwiększania liczebności zanikających populacji.

Szerzej o nowych formach współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Łódzkiego a Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach poinformujemy na planowanej jeszcze w marcu konferencji prasowej.

bg. zdjęcia Piotr Wajman

Skomentuj [ 0 ]
13:20, 05.03.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET