Konkurs Nasz Zabytek: 441 zgłoszeń na 29 zabytków od mieszkańców województwa łódzkiego
441 zgłoszeń na 29 zabytków – to efekt I Konkursu Nasz Zabytek organizowanego przez Fundację Most the Most w województwie łódzkim. Nabór zabytków z regionu łódzkiego trwał przez 4 tygodnie i zakończył się 26 listopada br. Otrzymane zgłoszenia są zróżnicowane, jednak ich wspólnym mianownikiem jest ogromne oddolne zaangażowanie mieszkańców i troska o lokalne dziedzictwo. Po wyborze zwycięskiego zabytku, w lutym 2022 r. lokalne społeczności ponownie zabiorą głos, by zgłosić swój pomysł na jego nową funkcję społeczną.
Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach. Mieszkańcy województwa łódzkiego od 29 października do 26 listopada 2021 r. zgłaszali Fundacji Most the Most zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Teraz komisja konkursowa wybierze spośród nich jeden zwycięski zabytek. Musi on spełniać kryteria konkursu, a jego właściciel zadeklarować współpracę z Fundacją Most the Most. Następnie odbędzie się II Konkurs, w którym mieszkańcy z okolic wybranego zabytku będą zgłaszać Fundacji pomysły na jego nową funkcję społeczną. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację obiektu i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.
Zanim jednak poznamy zwycięzców I Konkursu, komisja konkursowa zweryfikuje wszystkie zgłoszenia. W konkursie będą oceniane tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków oraz te, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). Następnie komisja konkursowa skontaktuje się z właścicielami zabytków, by uzyskać od nich odpowiednie dokumenty oraz potwierdzenie woli współpracy z Fundacją. Na podstawie zebranych informacji, biorąc pod uwagę możliwości realizacji projektu i jego potencjał społeczny po rewaloryzacji, zostanie wyłoniony zwycięski zabytek.
„Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w nasz konkurs i zgłosiły zabytek ze swojej okolicy. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem liczby otrzymanych zgłoszeń, ale także ich jakości. Mieszkańcy województwa łódzkiego zgłaszając bliskie ich sercu zabytki opatrzyli je ciekawymi informacjami historycznymi, pięknymi zdjęciami i świetnymi wstępnymi pomysłami, jak dać im nowe życie. Razem ze zgłoszeniami odebraliśmy też pokaźną dawkę dobrej energii” – uważa Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most.
I dodaje: „Ideą konkursu jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie, wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony zabytków. Edycja konkursu Nasz Zabytek w województwie łódzkim pokazała, że lokalne dziedzictwo odgrywa ważną rolę dla mieszkańców regionu, którzy nie tylko mają pomysł na swoje zabytki, ale także potrafią się zaangażować i wziąć sprawy we własne ręce”.
Czas na pomysł
Po wyborze zwycięskiego zabytku w województwie łódzkim, przyjdzie czas na wybór jego nowej funkcji społecznej. Lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w I Konkursie Fundacji zależy na inicjatywie mieszkańców. W II Konkursie przez 3 tygodnie będą zbierane pomysły jak lokalna społeczność chciałaby korzystać z wybranego zabytku po jego rewaloryzacji. Tak jak w I Konkursie, pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz, który Fundacja udostępni na swojej stronie internetowej (www.mostthemost.pl). Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły zgłosić swoje propozycje przez telefon. Zwycięskie zabytki oraz II Konkurs (na pomysł) Fundacja planuje ogłosić w lutym 2022 r.
Co dalej?
Po wyborze pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskiego zabytku i podpisaniu umowy z jego właścicielem, Fundacja przyzna dofinansowanie na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN. Celem, który Fundacja Most the Most chce uzyskać w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność. Fundacja planuje kontynuować współpracę z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń.
O Fundacji Most the Most
Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.
- Skomentuj [ 0 ]
- 16:35, 06.12.2021 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Odszedł Przemysław Sosnowski
- Ślubowanie nowej radnej
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Łaskovia. Martyna Bulzacka z powołaniem do Reprezentacji Polski do lat 19
- Łask. Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonych w Ostrowie
- Pożar busów w Petronelowie
- Buczek. Duże pieniądze na sołectwa w gminie Buczek
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzatanie
- Do wynajecia
- Podnajmę lokal
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- ale KTOŚ tą Burmistrzową wybrał - Uśmiechnięci Wyborcy ?
- Łukaszenko daje po Wagonie w Pakiecie, każdemu Inżynierowi i Lekarzowi na drogę, ku Europie Zach
- Ciekawe skąd pochodzi tytoń w tych papierosach? Chyba nie z Białorusi no bo przecież granica jes
- do jan moge podac Ci namiar do Twego imiennika co chetnie by to zrobił ale juz nie moze z dwó
- tylko dzieki ""cioci'' i nic nie widzacych i nie słyszacych pracowników szpitala nie został prawo
- Oczywiście powinno być - cholery!
- Ten twój doktor na epidemię dżumy, holery albo ospy prawdziwej co proponuje?
- To kiedy rzucisz się na lekarza czy też pielęgniarkę albo może ba ratownika medycznego?
- Na pewno, już lecę. Ile warte są szczepienia pokazał wariat udający specjalistę wirusologii, w
- Jeśli to była ta obietnica wyborcza burmistrzowej zmiany wizerunku placu 11 listopada to gratulac
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku