Piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Pogotowie Reporterskie

ZUS. Wzrosła liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce 

 

W pierwszym kwartale 2022 r., liczba obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w województwie łódzkim wzrosła o blisko 5 tys. Obecnie w województwie łódzkim mamy 51,5 tys. ubezpieczonych z Ukrainy, a w całym kraju ponad 666,7 tys. Zdecydowana większość z tych osób zatrudnionych jest na umowę o pracę i umowę zlecenia. Zaledwie 1 proc. decyduje się na własny biznes. 

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie mamy ponad 932 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń. Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy - 666,7 tys. Jest ich więcej niż w grudniu 2021 r. Przybyło ich niemal 40 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 78,3 tys. Na trzecim Gruzini, których jest ponad 26,2 tys. 

 

W województwie łódzkim na koniec grudnia 2021 r. zgłoszonych do ubezpieczeń było 60,5 tys. cudzoziemców. Na koniec marca br. – 66,6 tys. Wzrosła przede wszystkim liczba ubezpieczonych z Ukrainy, z 46,9 tys. osób do 51,6 tys. osób – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. Drugą co do wielkości grupą ubezpieczonych cudzoziemców w Łódzkiem, choć znacznie mniejszą, jest grupa pracowników z Białorusi – 3,5 tys., następnie z Gruzji – 2,3 tys. osób – dodaje rzeczniczka.

 

Na terenie województwa łódzkiego ubezpieczeni to także obywatele Mołdawii – 1 tys. osób, Rosjanie – 761 osób, cudzoziemcy  z Indii – ok. 900 osób. Wśród cudzoziemców w łódzkim najmniej jest osób z Ghany i Gwinei – po 7 osób. Nie znajdziemy tu jednak w ubezpieczeniu Islandczyków, mieszkańców Aruby czy Andory czy Gabonu.

 

Jakim ubezpieczeniom podlega obcokrajowiec 

 

Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury.

 

Wykonując pracę na umowę zlecenie obcokrajowiec, który nie  jest uczniem lub studentem do 26 roku życia, będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a  ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne. Natomiast umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26 roku życia nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, chyba że cudzoziemiec podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, u którego pracuje na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę. 

 

Ta sama zasada dotyczy, sytuacji w której cudzoziemiec zawiera umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy. Pracodawca musi wówczas opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę oskładkowania stanowi suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia). 

 

Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.  Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

 

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
12:10, 18.05.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia





© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET