Środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Pogotowie Reporterskie

W Łódzkiem nie tylko o hejcie

 

Czy nowoczesne technologie pomagają w edukacji? Skąd się bierze hejt w sieci? Jak walczyć z mową nienawiści? Jak powszechna cyfryzacja wpływa na naszą codzienność? Na te, i wiele innych pytań, odpowiadali dziś prelegenci konferencji, którą zorganizowaliśmy z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego.

ŚDSI ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku. W ramach obchodów tego święta na spotkanie w łódzkim Monopolis zaprosili - w imieniu marszałka województwa łódzkiego - pracownicy Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego WŁ.

 

- Jest coraz więcej zagrożeń związanych z powszechnym dostępem do internetu, cyfryzacją i z pewnością warto o nich rozmawiać. To przede wszystkim utrata danych osobowych, środków z kont, hejtowanie, niestety coraz bardziej popularne, a niosące tyle złego. Pamiętajmy, że internet jest z nami w Polsce od ponad 30 lat, dużo wniósł i dużo zmienił w naszym życiu – mówi Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

 

Tematyka poruszana podczas konferencji przyda się nie tylko nauczycielom, ale też animatorom i liderom młodzieżowym w codziennej pracy z podopiecznymi. Wśród prelegentów byli specjaliści z dziedziny nowych technologii, prawa, psychologii, a także goście specjalni. Katarzyna Rozmus i Jagoda Kita-Oleksa, mecenaski z kancelarii prawnej Well Done przedstawiły m.in. aspekty prawnej odpowiedzialności hejterów. O sposobach reagowania na mowę nienawiści w sieci opowiadał Maciej Sopyło, psycholog, trener edukacji medialnej i cyfrowej oraz praw człowieka. Dziennikarski punkt widzenia na problem opisała za to Monika Witkowska, podróżniczka, himalaistka, pisarka, dziennikarka.

 

Druga część spotkania poświęcona była inauguracji projektu #SZANUJENIEHEJTUJE, który odpowiada na palący problem społeczny. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie jego skala. Z hejtem borykają się zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczyciele, rodzice czy opiekunowie. Dlatego właśnie wyszliśmy temu problemowi naprzeciw, proponując - za pośrednictwem ekspertów - rozwiązania i inspiracje do pracy.

 

- Hejt jest słowem modnym, określa zjawisko krytykowania, takiego, które ma swoje konsekwencje prawne - mówi Karolina Kucharska, psycholog z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Radomsku, uczestniczka konferencji. - W rozumieniu bardziej kolokwialnym, hejt to każda krytyka, każde wytykanie czy przezywanie, przydzielanie jakiegoś przezwiska albo brak wyrozumiałości dla drugiej osoby, brak empatii, z tym wszystkim spotykamy się na co dzień, funkcjonując w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

 

W spotkaniu w Monopolis uczestniczyli przede wszystkim nauczyciele i licealiści.

 

Materiał filmowy z konferencji dostępny tutaj:

https://we.tl/t-iXCklQDORG

 

 

fot. Piotr Wajman 

Skomentuj [ 0 ]
08:10, 19.05.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET