Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Pogotowie Reporterskie

Kultura, historia i tradycja w Łódzkiem

Muzea zajmują w polskiej tradycji znaczące miejsce. Gromadzą i przechowują materialne świadectwa historii i kultury oraz dorobek artystyczny naszych przodków. Ekspozycje muzealne stanowią świadectwo minionych wieków. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych wykonuje się nie tylko prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach muzealnych i rekonstruuje wiekowe wnętrza, ale przede wszystkim chroni dziedzictwo kulturowe. Są to nie tylko tradycyjne muzea, to również dworki i obiekty sakralne, gdzie znajdują się unikalne eksponaty i dzieła sztuki. 

Wakacje to znakomity czas, by zwiedzić te wyjątkowe miejsca, zajrzeć do tajemniczych sal i poczuć powiew historii. 

Nowoczesna odsłona muzeów

Źródłem naszej wiedzy historycznej są przede wszystkim książki czy Internet. Warto jednak na własne oczy zobaczyć cenne pamiątki z dawnych lat. Tym bardziej, że muzea są coraz bardziej przyjazne dla odwiedzających, także tych najmłodszych. Czasy kiedy w czterech ścianach stały tylko zakurzone eksponaty już minęły. Teraz powstają nowoczesne wystawy, często interaktywne oraz organizowane są warsztaty tematyczne. Pomoc w tym zakresie zaoferowały Fundusze Europejskie, a dzięki dotacjom unijnym wiele obiektów odzyskało utracony blask i służy teraz zwiedzającym w całkiem nowym wymiarze.

Od tkactwa do metropolii

W województwie łódzkim duża część inwestycji związanych z ochroną zabytków archeologicznych, rozwojem instytucji muzealnych, edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury finansowana jest z dotacji unijnych. Są to również muzea, które opowiadają historię miasta i regionu. Już w XIX wieku Łódź stała się ośrodkiem przemysłowym wyspecjalizowanym w tkactwie i sukiennictwie, słynęła z fabryk eksportujących materiały na cały niemal świat. Narzędzia i maszyny włókiennicze, bogate kolekcje artystycznej tkaniny zabytkowej, tkactwo ludowe XIX i XX w., dokumenty i pamiątki związane z historią przemysłu włókienniczego – wszystko to można zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzięki projektowi inwestycyjnemu współfinansowanemu ze środków unijnych budynek Białej Fabryki odzyskał dawną świetność. Zmodernizowane przestrzenie zostały przystosowane do spełniania nowoczesnych standardów ekspozycyjnych oraz multimedialnych i interaktywnych funkcji kulturalno-edukacyjnych. Z Funduszy Europejskich skorzystało też Muzeum Miasta Łodzi mieszczące się w Pałacu Poznańskich. Tam odwiedzający mogą zapoznać się z przemysłowym dziedzictwem miasta, jego wielokulturową tożsamością, architekturą, sztuką, ale też kulturą popularną i zwyczajami życia codziennego. Naprawiono tynki, wyremontowano balkony, gzymsy i detale architektoniczne. Powstała nowa przestrzeń wystawiennicza, zakupiono też nowoczesny sprzęt multimedialny, służący ekspozycji treści dla zwiedzających.

Warto zobaczyć w powiecie łaskim

Województwo łódzkie zachwyca swoim dziedzictwem historycznym. Faktem jest, że bez dofinansowań unijnych remonty oraz modernizacje zabytków byłyby utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. I tak było tym razem. W powiecie łaskim, by upamiętnić historię walk o niepodległość Polski unijne pieniądze zainwestowano w odnowę monumentu na Placu 11 Listopada. Pomnik oparty na łuku triumfalnym zastąpił obelisk wzniesiony w 1968 r. dla upamiętnienia walki żołnierzy polskich i radzieckich o wyzwolenie miasta. Co ciekawe, pomnik wykonany jest z granitowych kolumn zakończonych stylizowanymi flagami ze stali nierdzewnej, pomiędzy którymi widnieje napis w języku polskim z jednej strony i po łacinie z drugiej: "Walczącym o niepodległość Ojczyzny". Łuk jest ważnym symbolem, ma przypominać młodym ludziom, że powinni być wdzięczni za to, że mogą żyć w wolnym kraju. W zakres prac rewitalizacyjnych obejmujących centrum miasta wchodziły też roboty związane z budową kanalizacji deszczowej, budową i przebudową kanalizacji sanitarnej i budową odcinka sieci wodociągowej. Wymieniono nawierzchnię całego placu, otaczających go dróg, chodników i parkingów. Zbudowano obiekty małej architektury i zaadaptowano budynek przy placu na potrzeby izby muzealnej oraz punktu informacji turystycznej. Projekt pn. „Rewitalizacja Placu 11 Listopada w Łasku” współfinansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to 8 128 884,19 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 6 530 893,22 zł. Wiele zabytkowych obiektów oraz zawartych w nich dzieł sztuki zachowało się dzięki dofinansowaniom z Funduszy Europejskich. Udane rewitalizacje stają się jednym z największych atutów województwa łódzkiego, Polski i całego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: rpo@aplanmedia.pl.

 

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
15:50, 28.06.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET