Piątek, 17 maja 2024 r., imieniny Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Pogotowie Reporterskie

Łask. Zdaniem burmistrza

 

Media – przynajmniej niektóre – opisują sytuacje spowodowane drastycznym wzrostem cen tzw. węglowodorów (węgla, gazu). Podają przykłady zrywania umów przez dostawców ciepła, którzy, ubiegając bankructwo firm zrywają umowy zakładając, że odbiorcy nie będą w stanie pokryć kosztów, które mogą wzrosnąć nawet o 400 i więcej procent. Zatem logiczne są pytania o naszą sytuację i przewidywania na przyszłość.

CO U NAS?

Zacznijmy od oczywistej prawdy – gmina Łask nie jest samotną wyspą, której nie dotykają procesy ogólne. Śpieszę jednak uspokoić, że radykalnego wzrostu cen za ciepło w najbliższym sezonie grzewczym nie przewidujemy. Bierze się to po pierwsze z faktu, że spółki komunalne są własnością gminy i nigdy nie przyszła nam na myśl ich sprzedaż. Po wtóre, wynika to z zapobiegliwości i mądrości osób odpowiadających za nasze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dzięki czemu węgiel na nadchodzący sezon grzewczy (cały) mamy zabezpieczony. Powstaną niewielkie dodatkowe koszty związane z transportem węgla ze składowiska do kotłowni. Gorzej wygląda sytuacja z gazem. Umowy na dostawę gazu po starych cenach obowiązują do końca 2022 roku. Co będzie dalej - nie wiemy. Miejmy nadzieję, iż realizując oczekiwania i postulaty wielu podmiotów rząd wprowadzi takie rozwiązania, które radykalny wzrost cen gazu wyeliminują.

KOLEJNE DOFINANSOWANIE

W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład ogłoszono nabór wniosków na obszary, na których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne. W założeniu to pewna rekompensata dla mieszkańców za sposób, w jaki arbitralnie na początku przemian ustrojowych zlikwidowano pegeery, całkowicie pomijając potrzeby i słuszny interes pracowników oraz mieszkańców. We Wronowicach istniała filia pegeeru w postaci tuczarni zwanej popularnie świniarnią. Była to działalność radykalnie utrudniająca życie mieszkańcom Wronowic. Proszę sobie wyobrazić (starsi zapewne to pamiętają), że wzdłuż wsi, odkrytym rowem płynęła świńska gnojowica. Latem dla przybyszy fetor nie do zniesienia. Były to lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wieku.

W tej sytuacji złożyliśmy wniosek na dofinansowanie budowy 2 dróg w tej właśnie wsi. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 2.556.820 zł na budowę drogi nr 103184E. Cieszę się z dofinansowania, bo to jednak znaczna kwota. Dziękuję wszystkim, którzy do podjęcia tej decyzji przyczynili się. Na tym jednak nie poprzestajemy i pracujemy nad kolejnymi wnioskami, ale o tym szerzej w kolejnym numerze Panoramy.

JAK TO JEST ZE SŁUŻBĄ ZDROWIA

Do podjęcia tego zagadnienia skłoniły mnie nieprzyjemne sugestie skierowane pod moim adresem jakobym odpowiadał za likwidację neurologii w łaskim szpitalu. Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii, kto za co odpowiada i jak podzielone są kompetencje w zakresie służby zdrowia. Do gminy należy podstawowa opieka zdrowotna. Prowadzenie szpitali oraz poradni specjalistycznych to zadanie powiatu. Nasza łaska przychodnia wykonuje wiele zadań należących do powiatu. Trzeba podkreślić, że wykonuje te zadania nie dlatego żeby wchodzić w kompetencje powiatu, ale aby ułatwić korzystanie z usług medycznych pacjentom. Warto mieć tego świadomość. U nas pacjent zbadany przez lekarza i skierowany na rentgen, (nowy aparat cyfrowy, oddany do użytku w lutym br.), badanie krwi (wszystkie badania są pobierane pacjentowi, a te których nie wykonujemy, są robione w Synevo w Łodzi) itp. nie musi biec do szpitala czy do innej specjalistycznej poradni, a wszystkie te badania ma wykonywane na miejscu po pokonaniu 2 kondygnacji w dół. To wielkie ułatwienie, zwłaszcza dla ludzi starszych czy schorowanych. Trzeba zatem pamiętać, że w naszym GP ZOZ prowadzona jest następująca specjalistyka: porady kardiologiczne, w tym USG serca, holter ekg i holter ciśnieniowy, porady endokrynologiczne, w tym USG tarczycy i węzłów chłonnych szyi. Tak wielostronne badania wykraczające poza minimum wykonuje około 10% gminnych ZOZ-ów. Dlatego bardzo dziękuję Pani Dyrektor Marii Krawczyk, która była inicjatorką tych dobrych, służących pacjentom rozwiązań. Dziękuję całemu personelowi.

I na koniec - rządzący zmierzają w kierunku wprowadzenia rozwiązań od lat stosowanych w naszym, łaskim GP ZOZ. Czy to się uda? Przeszkodą może być brak fachowego personelu.

 

14 sierpnia 2022 r.
Gabriel Szkudlarek

 

Skomentuj [ 3 ]
09:15, 30.08.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

łaskowianka @ 16:53, 30.08.2022r. IP: *.*.239.166

Dziękuję Panie Burmistrzu za zapobiegliwość i zapewnienie węgla mimo trudnej sytuacji. Życzę zdrowia.

Teresa @ 21:30, 30.08.2022r. IP: *

Również dziękuję,bo gdyby rządził PIS w Łasku to po nas ,co oni z nami zrobili przez te 7 lat

Benedykt @ 19:02, 01.09.2022r. IP: *.*.253.84

Dziękujemy Panie Gburmistrzu za zniszczenie naszego miasta. Przez lata Pana rządów nasze miasto popadło w totalną nędzę i ruinę. Z przytulnego miasteczka powstała smutna wioseczka.
Takie są realia i nikt i nic tego już nigdy nie zmieni. Historia zapiszę Pana jako Twórcę zniszczenia miasta. Żadnych pozytywów.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama





Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET