Podróże wąskotorówką w Rogowie dzięki PLK SA
Zabytkowa kolej wąskotorowa w Rogowie otrzymała od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. elementy, które pozwolą utrzymać dobry stan torów. Dzięki pomocy PLK SA możliwe będzie utrzymanie rekreacyjnych przejazdów wąskotorówką. Wysłużony sprzęt kolejowy trafił do technikum w Bydgoszczy i na ekspozycje w Stęszewie koło Poznania, Terespolu i Łącku.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają instytucje i organizacje zajmujące się ochroną zabytków kolejowej techniki oraz promujące wiedzę o kolei. Wyeksploatowane elementy infrastruktury pomagają w edukacji oraz informowaniu o historii kolei.
- Działania związane z zachowaniem tradycji i historii kolei oraz propagujące wiedzę o kolejnictwie są niezwykle ważne. Wspieramy tę działalność, przekazując zabytkowe elementy infrastruktury kolejowej. „Wysłużony” sprzęt zyskuje drugie, nie mniej ważne, życie i pomaga przyszłym pokoleniom poznać historię kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. regularnie przekazują darowizny instytucjom, które utrzymują zabytkowe połączenia lub gromadzą przedmioty informujące o historii kolei. Współpracujemy też ze szkołami, a przekazywany sprzęt ułatwia naukę i przygotowanie przyszłych kolejarzy. Taki charakter mają obecne darowizny dla kolei wąskotorowej w Rogowie i Technikum Kolejowego w Bydgoszczy – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Dzięki PLK SA Muzealna Kolej Wąskotorowa utrzyma przejazdy historycznych pociągów na trasie Rogów - Rawa - Biała. To istotna korzyść dla mieszkańców i turystów. Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych w Rogowie, zajmująca się wąskotorówką, otrzymała materiał, m.in. szyny, łapki, podkładki żebrowe i wkręty, które pozwolą na wymianę wyeksploatowanych elementów toru. Elementy torów to już kolejna darowizna od PLK SA dla Fundacji. W poprzednich latach organizacja otrzymała m.in. kształtową tarczę zaporową i rogatki mechaniczne. Wybudowana w 1915 roku kolej, jest najdłuższą czynną koleją wąskotorową w Polsce. Pociągi kursują od kwietnia do września oraz na zamówienie. W 2022 r. Kolej przewiozła przeszło 18 tys. pasażerów.
Kolej na edukację i prezentację
Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy otrzymało od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. semafor kształtowy z 1945 r. Urządzenie zdemontowane podczas prac na stacji Toruń Wschodni wzbogaci szkolne zasoby dydaktyczne i pomoże uczniom w przygotowaniu do zawodu. Po renowacji semafor stanie przed siedzibą szkoły, która kształci na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik budownictwa kolejowego oraz technik automatyk sterowania ruchem kolejowym.
Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa w Poznaniu zyskało dźwignię sygnałową z nastawni na stacji Lipowa Tucholska. Urządzenie z 1930 r. zostało umieszczone w izbie muzealnej w Stęszewie koło Poznania. Sprzęt z linii Nowa Wieś Wielka - Gdynia Port wzbogacił ekspozycję urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zwiedzający izbę pamięci Stacja Stęszew mogą własnoręcznie sprawdzić działanie dźwigni. To trzecia darowizna PLK SA dla Stowarzyszenia. Organizacja otrzymała już m.in. nastawnicę mechaniczną ze stacji Poznań Wola.
Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu otrzymał aparat blokowy czterookienkowy i semafor kształtowy dwuramienny z 1963 r. Urządzenia ze stacji Biała Podlaska wzbogacą zbiory Prochowni Terespol – jednego z ogniw Twierdzy Brzeskiej z 1913 r., w której mieści się lokalne mini-muzeum. Sprzęt PLK SA zostanie umieszczony w sali historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej i przy zabytkowej bocznicy z 1888 r. To już druga darowizna dla Prochowni Terespol. W tym roku zbiory muzeum zasiliły już aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarcza manewrowa.
Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich pozyskało semafor kształtowy z 1943 r. Urządzenie ze stacji Łąck stanęło przed bramą Ośrodka w Łącku koło Płocka, gdzie organizowane są wakacje dla kolejarskich rodzin oraz osób z niepełnosprawnościami.
Darowizny – atrakcje, historia, edukacja
W ostatnich latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 100 razy darowizny instytucjom, które dbają o historię kolei. Tylko w tym roku PLK SA przekazały m.in. do Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej k. Grodziska Mazowieckiego 30 metrów toru. Do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej trafił tory zdemontowane podczas modernizacji linii Warszawa Wschodnia - Warszawa Wawer. Nieużywane elementy są dobrym materiałem do szkoleń saperów.
- Skomentuj [ 1 ]
- 17:05, 04.12.2022 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Przebudowa ulicy Szpitalnej – podpisano umowę
- Łask. Młodzieżowa Rada Miejska z dofinansowaniem na Piknik integracyjny
- Jechał nietrzeźwy i miał przy sobie narkotyki, zatrzymali go łascy policjanci
- Łask. Biznesowa Kawa z Burmistrzem
- Łask. Wpłaty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego
- Święto Konstytucji 3 Maja w Łasku
- Spotkanie z cyklu „Biznesowa Kawa z Burmistrzem Łasku”
- Strażackie podsumowanie tygodnia
- Zaproszenie na Piknik Szkolny
- Konkurs ,,Historia Łasku bez tajemnic”
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Do wynajecia
- Sprzatanie
- Do wynajecia
- Podnajmę lokal
- Plastikowe łubianki na owoce
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porzadki
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Irena @ 18:03, 08.05.2025r.DONOS
ICIELKO jezeli masz jakies dowody to nie miejsce tutaj. A skoro - debilna CELYNO,jeżeli facet nie masz nic madrego do powiedzenia to pospaceruj sobie ,niech ta biedn
- W tej sprawie nie chodzi o to, że ktoś ma 2, 3 czy więcej mieszkań, bo w Polsce można mieć kil
- Można by powiedzieć, że przyganiał kocioł garnkowi. Nie oszukujmy się - zarówno w PiS jak i w
- Jak można Panie Starosto reklamować największego oszusta N……… ,czy porządnemu obywatelowi
- Jeśli będzie to czwartek, to pana Szczepaniaka nie będzie, bo agituje w ten dzień na targowisku.
- Potraktujcie to poważnie i nigdy nie jedzcie w bibliotece! Okruchy i resztki zwabią mrówki, mrów
- Skąd wiadomo, że nie płaci podatku, a ziemia nie jest w trakcie przekwalifikowani
a? - Czy na następnym spotkaniu bedzie członek Pana Wołosza pan Szczepaniak ,bo to podobno wielki fach
- Internauto, konkretnie - podaj miejsce takiej działalności, bo inaczej jest to zwykłe blekotanie,
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku