"Akcja Asenizacja" - wyjaśniamy
Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Łasku gruntownie przebudowana przy wsparciu środków Unii Europejskiej w latach 2017 - 2019, powstała nie tylko po to by odbierać ścieki z terenów skanalizowanych Aglomeracji miejskiej Łask, ale również po to by odebrać ścieki z całej Gminy Łask poprzez dowóz ścieków taborem asenizacyjnym do punktu zlewnego.
Do wielu z Państwa dotarły oświadczenia, które należy złożyć do Urzędu Miejskiego dotyczące między innymi gospodarowania ściekami na swoich nieruchomościach. Dlaczego tak wiele informacji należy przedstawić? Wyjaśniamy.
Ci którzy jeszcze się nie przyłączyli do sieci kanalizacyjnej a mają taką możliwość przypominamy, że obowiązek przyłączenia do wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej wynika z art. 5 ust 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późniejszymi zmianami) tj. „właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych”.
Spełnienie jakości oczyszczania ścieków na nieruchomości wynika z zapisów Prawa Wodnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233, 2268, z 2022 r. poz. 88, 258, 855, 1079, 1549, 2185 z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej „w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych” (Dz. U. z 2019r. poz. 1311). zgodnie z par. 11 ust 5 rozporządzenia - spełnienie jakości oczyszczania ścieków zgodnie z wymogami stawianymi aglomeracji w której zlokalizowana jest nieruchomość. Właściciele instalacji są zobowiązani do dokonania zgłoszenia eksploatacji oczyszczalni do odpowiednich organów ochrony środowiska (Urząd Miejski w Łasku) zgodnie z par. 2 ust 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010r. „w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia” (Dz. U. z 2010r nr 130 poz. 880).
Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z § 14 Uchwały nr XXXIV/451/2021 Rady Miejskiej w Łasku z dnia 8 września 2021r. „w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Łask” (Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego Poz. 4459 z dnia 29 września 2021r.) „Właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe do gromadzenia nieczystości ciekłych zobowiązani są do ich opróżniania w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia oraz gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości. Ilość wywiezionych ścieków nie może znacząco odbiegać od ilości zużytej wody na nieruchomości. Opróżnianie zbiornika oczyszczalni przydomowej powinno następować z częstotliwością wynikająca
z instrukcji eksploatacji oczyszczalni.”
Zgodnie z nowelizacją Prawa Wodnego oraz innych ustaw, między innymi w/w ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1549), która weszła w życie w dniu 9 sierpnia 2022 roku nakłada na organy gminy kolejne restrykcyjne obowiązki.
Zgodnie z art. 5 znowelizowanej ustawy:
"Wójt, burmistrz lub prezydent miasta sporządza sprawozdanie dotyczące gospodarowania nieczystościami ciekłymi za poprzedni rok kalendarzowy, zawierające informacje o:
1) liczbie zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy;
2) liczbie właścicieli nieruchomości, od których odebrano nieczystości ciekłe, oraz liczbie osób zameldowanych pod adresem nieruchomości, na której znajduje się dany zbiornik bezodpływowy lub dana przydomowa oczyszczalnia ścieków;
3) liczbie zawartych umów, w okresie sprawozdawczym (zbiorniki bezodpływowe), a także przed okresem sprawozdawczym, jeżeli obejmują działania realizowane w okresie sprawozdawczym;
4) liczbie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków, których opróżnianie zorganizowała gmina;
5) częstotliwości opróżniania zbiornika bezodpływowego lub osadnika w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków,
6) ilości nieczystości ciekłych odebranych z obszaru gminy w podziale na nieczystości ciekłe bytowe oraz przemysłowe;
7) ilości wody pobranej przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej;
stacjach zlewnych, do których przekazane zostały odebrane z terenu gminy nieczystości ciekłe, w postaci wykazu tych stacji;
9) liczbie przeprowadzonych kontroli dokumentów (potwierdzenie odbioru ścieków) oraz wynikach tych kontroli"
Sprawozdanie, o którym mowa powyżej wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje właściwemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska i właściwemu Dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie corocznie, nie później niż do końca kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy.
Dlaczego takie zaostrzenie przepisów prawa?
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła wiele kontroli w Polsce w tym zakresie a wnioski z kontroli są wręcz tragiczne: "Ponad 80% wszystkich wytworzonych ścieków komunalnych wytworzonych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji w kontrolowanych gminach trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym. A w przypadku nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe - prawie 90% . Poprzednia kontrola NIK dotycząca tego tematu, przeprowadzona w 2011 r. wykazała, że prawie 92% ścieków z terenów nieskanalizowanych trafiało wprost do środowiska." Więcej: https://www.nik.gov.pl/.../zanieczyszczenia-wod-sciekami...
Dodatkowo o czym wielokrotnie informowaliśmy na naszym profilu trwa postępowanie naruszeniowe wobec Polski z tytułu nie spełnienia wymogów Dyrektywy 91/271/EWG (dyrektywy ściekowej), której zobowiązania winny zostać spełnione z końcem 2015 roku. Dziś w Gminie Łask aby spełnić te wymagania w pełni brakuje już tylko przyłączenie kilkuset mieszkańców do wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków te wymogi już w pełni spełnia.
Tak więc te działania i zmiana przepisów to konieczność mająca na celu wyeliminować w Polsce proceder nielegalnego pozbywania się ścieków wprost do środowiska w stanie nieoczyszczonym oraz bezwzględna poprawa jakości wód podziemnych.
Od tego roku bilans ścieków w gminach będzie ściśle kontrolowany i raportowany przez Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast do odpowiednich organów. Dlatego każdy wywóz ścieków powinien zameldować się na naszej oczyszczalni ścieków.
Czyż nie jest prościej przyłączyć się do kanalizacji sanitarnej, jeżeli ma się taką możliwość. Odprowadzanie ścieków jest znacznie tańsze (brak transportu ścieków taborem asenizacyjnym na oczyszczalnię), miej kłopotliwe (nie musisz monitorować szamba i denerwować się oczekując na przewoźnika) oraz bezpieczniejsze pod kątem sanitarnym.
Mamy nadzieję, że tym wpisem wiele wątpliwości wyjaśniliśmy Państwu, a jeżeli nie prosimy o pytania w komentarzach pod niniejszym postem.
Źródło: MPWiK Łask
- Skomentuj [ 4 ]
- 18:45, 05.03.2023 r.
Wasze komentarze
Tusek @ 23:06, 05.03.2023r. IP: *.*.204.106
Chyba Szykuje nam nasz gospodarz kolejne podwyżki .
Kaczka @ 12:33, 06.03.2023r. IP: *.*.17.18
Do 23:06. Podwyżki zgotowało nam państwo PIS. Za podstawowe zakupy spożywcze płacę dwa razy więcej tak samo w Łasku, Łodzi czy Widawie. W Łasku jest kilkadziesiąt moherów gotowych stanąć przed urzędem, ale mądrych ludzi jest znacznie więcej. Nigdy w naszym mieście nie będzie rządził (wciskał kit) pisuar, wierzę w rozsądek naszych mieszkańców.
Megi @ 18:44, 06.03.2023r. IP: *.*.3.139
Nie każdego stać na przyłączenie się do kanalizacji a i kanalizacja w Łasku do tanich nie należy
zenek @ 04:46, 08.03.2023r. IP: *.*.208.164
w Okupie co wybory zbierają podpisy na zrobienie kanalizacji, tylko że już ze 20 lat nic się nie dzieje
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Jubileuszowy 10. Festiwal Róży (zdjęcia i video)
- Łask. Odeszli do wieczności
- 10. Festiwal Róż – utrudnienia w ruchu
- Stracił panowanie nad motocyklem
- Weź mapę, wsiadaj do kajaka i na rzekę
- Uwaga‼️‼️ zaginęła starsza pani‼️ AKTUALIZACJA
- Spotkanie „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych”
- Zobacz gdzie zabraknie prądu
- Pierwsze posiedzenie Komitetu Rewitalizacji Gminy Łask
- Wojewoda łódzki zwołuje sztab kryzysowy
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Mam nadzieję, że prace rozpoczną się po okresie lęgowym dla ptaków.
- Tu zawsze kolegiata i zacisze, i baby w grubych, beżowych pończochach. Dziurawych na piętach. I
- Pan przewodniczący Rady Powiatu się do tego odniesie lub któryś radny? Może Pan Starosta.
- Fetner | 21:46, 05.07.2025 r. IP: *.*.187.74 Zastanawiające jest jak powiat kontroluje wydawanie
- Przechwalasz się w nicku, że coś wiesz a nie wiesz jednej prostej i podstawowej rzeczy - w Intern
- Wypaliło było miło a Starostę chyba z zadro skręciło ;)
- No fakt nie byłożle,ale... ceny róż kosmiczne. Nawet ,,głupie,,aksami
tki, Teraz koszt produ - No proszę! A tyle było gadania na poprzednią naczelnik, że kasa wydana na modernizację a operat
- A ja jestem za zlikwidowaniem likwidacji.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej